SCANDI INVEST TRADE AB
SCANDI INVEST TRADE AB har organisationsnummer 556484-6516 (5564846516)
Aktiebolag • Org.nr: 556484-6516
Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordonBillesholm
Om företaget
SCANDI INVEST TRADE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Billesholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46712). Företaget bedriver även verksamhet inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 34 procent till 9 275 987 kr räkenskapsåret 2024 (14 058 753 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker negativt då man jämför med ett extraordinärt tidigare räkenskapsår.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte SCANDI INVEST TRADE AB 9 275 987 kr och redovisade ett resultat på -280 391 kr. Rörelsemarginalen var -4,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 20,4 procent, under branschens median (median 43,5 procent). Kassalikviditeten var 88,4 procent, under branschens median (median 158,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,6 procent | 3,3 procent | -3,3 procent till 11,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,2 procent | 2,7 procent | -3,3 procent till 11,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 20,4 procent | 43,5 procent | 17,9 procent till 71,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 88,4 procent | 158,9 procent | 59,4 procent till 415,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -30,5 procent | 10,6 procent | -5,4 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -34,0 procent | -4,6 procent | -47,9 procent till 40,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 9 276 000 kr | 2 956 000 kr | 820 000 kr till 7 419 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 88 000 kr | 459 000 kr | 188 000 kr till 633 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | -2,7 procent | 6,5 procent | -4,6 procent |
| Vinstmarginal | 16,0 procent | -3,7 procent | 5,6 procent | -5,2 procent |
| Soliditet | 54,1 procent | 31,3 procent | 33,7 procent | 20,4 procent |
| Kassalikviditet | 578,0 procent | 212,2 procent | 197,7 procent | 88,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,8 procent | -2,2 procent | 24,9 procent | -30,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 102,2 procent | 31,9 procent | -34,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 14 059 000 kr | 9 276 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 369 000 kr | 88 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
❌ Avregistrerat företag
Avregistrerat 2026-10-16
Verksamhetstid: 32 år, 4 mån
Adress
Fibergatan 326773 Billesholm
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Fibergatan 3 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ska bedriva verksamhet med import & export med fordon, skogs och entreprenadmaskiner samt torrvaror inom livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 273 277 kr | 10 662 375 kr | 14 058 753 kr | 9 275 987 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 000 kr | 1 868 kr | 3 262 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 147 740 kr | 5 096 kr | 8 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 225 744 kr | 629 897 kr | 613 477 kr | 311 092 kr |
| Personalkostnader | - | 369 651 kr | 368 950 kr | 87 983 kr |
| Rörelseresultat | 916 928 kr | -285 060 kr | 920 185 kr | -422 930 kr |
| Ränteintäkter | 15 918 kr | 56 862 kr | 60 483 kr | 23 020 kr |
| Räntekostnader | 86 889 kr | 164 116 kr | 187 615 kr | 80 481 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 845 957 kr | -392 314 kr | 793 053 kr | -480 391 kr |
| Bokslutsdispositioner | -210 000 kr | 361 470 kr | -200 000 kr | 200 000 kr |
| Skatt | 134 503 kr | 0 kr | 126 366 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 501 454 kr | -30 844 kr | 466 687 kr | -280 391 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 660 254 kr | 4 497 574 kr | 5 562 080 kr | 4 507 091 kr |
| Varulager | 0 kr | 571 000 kr | 238 859 kr | 1 688 623 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 632 962 kr | 3 745 539 kr | 4 730 002 kr | 2 289 867 kr |
| Kassa och bank | 27 292 kr | 181 035 kr | 593 219 kr | 528 601 kr |
| Summa tillgångar | 2 660 254 kr | 4 502 574 kr | 5 567 080 kr | 4 512 091 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 440 217 kr | 1 409 373 kr | 1 876 059 kr | 919 668 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 835 163 kr | 1 336 617 kr | 1 305 772 kr | 1 096 459 kr |
| Årets resultat | 501 454 kr | -30 844 kr | 466 687 kr | -280 391 kr |
| Obeskattade reserver | 361 470 kr | 0 kr | 200 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 460 222 kr | 1 850 156 kr | 2 692 722 kr | 3 186 776 kr |
| Leverantörsskulder | 100 000 kr | 1 231 493 kr | 115 261 kr | 1 519 841 kr |
| Skatteskulder | 221 760 kr | 110 309 kr | 102 172 kr | 95 953 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 138 462 kr | 489 193 kr | 163 149 kr | 1 191 082 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 660 254 kr | 4 502 574 kr | 5 567 080 kr | 4 512 091 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom import och export av fordon, skogs- och entreprenadmaskiner samt torrvaror inom livsmedel samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms Län, Stockholms Kommun.
Företrädare
- Kurt J
Undertecknad i Billesholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SCANDI INVEST TRADE AB för organisationsnummer?
SCANDI INVEST TRADE AB har organisationsnummer 556484-6516 (5564846516).
Var ligger SCANDI INVEST TRADE AB?
SCANDI INVEST TRADE AB har sin registrerade adress Fibergatan 3, 26773 Billesholm.
Vilken bransch är SCANDI INVEST TRADE AB verksamt i?
SCANDI INVEST TRADE AB är registrerat i branschen partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SCANDI INVEST TRADE AB?
SCANDI INVEST TRADE AB hade en nettoomsättning på 9 275 987 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SCANDI INVEST TRADE AB?
SCANDI INVEST TRADE AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-06-14
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.