
Ställningsmontage Z Aktiebolag
Ställningsmontage Z Aktiebolag har organisationsnummer 556486-6100 (5564866100)
Aktiebolag • Org.nr: 556486-6100
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetVallentuna
Om företaget
Ställningsmontage Z Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). På Google Maps är verksamheten listad som husbyggare. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 5 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 11 procent till 22 375 000 kr räkenskapsåret 2026 (25 238 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ställningsmontage Z Aktiebolag 22 375 000 kr och redovisade ett resultat på 321 160 kr. Rörelsemarginalen var -0,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,5 procent). Soliditeten var 49,4 procent, över branschens median (median 49,0 procent). Kassalikviditeten var 128,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 231,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,8 procent | 8,5 procent | 1,3 procent till 19,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,2 procent | 8,4 procent | 0,9 procent till 19,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,4 procent | 49,0 procent | 28,2 procent till 71,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 128,2 procent | 231,0 procent | 133,5 procent till 458,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 procent | 26,1 procent | 3,3 procent till 57,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,3 procent | 5,9 procent | -15,6 procent till 32,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 973 000 kr | 1 324 000 kr | 924 000 kr till 2 119 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 690 000 kr | 592 000 kr | 396 000 kr till 730 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 86 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 1 av 7 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Vallentuna.
- Plats 24 av 1 228 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 2 786 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 8 781 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,5 procent | -0,8 procent |
| Vinstmarginal | 8,0 procent | -1,2 procent |
| Soliditet | 45,9 procent | 49,4 procent |
| Kassalikviditet | 157,7 procent | 128,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 procent | 4,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 097 000 kr | 973 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 665 000 kr | 690 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skyttevägen 1B18691 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva entreprenadverksamhet inom ställningsmontagearbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 237 906 kr | 22 375 249 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 59 762 kr | 181 337 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 730 992 kr | 546 413 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 089 343 kr | 4 157 023 kr |
| Personalkostnader | 15 286 252 kr | 15 869 416 kr |
| Avskrivningar | 642 297 kr | 517 431 kr |
| Rörelseresultat | 2 148 897 kr | -183 096 kr |
| Ränteintäkter | 12 255 kr | 1 682 kr |
| Räntekostnader | 139 740 kr | 94 948 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 021 412 kr | -276 362 kr |
| Bokslutsdispositioner | 610 000 kr | 732 000 kr |
| Skatt | 532 703 kr | 134 478 kr |
| Årets resultat | 2 098 709 kr | 321 160 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 7 320 611 kr | 7 628 024 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 608 316 kr | 5 195 729 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 712 295 kr | 2 432 295 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 016 841 kr | 6 270 695 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 634 998 kr | 4 091 507 kr |
| Kassa och bank | 4 136 843 kr | 1 934 188 kr |
| Summa tillgångar | 15 337 452 kr | 13 898 719 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 7 041 894 kr | 6 863 054 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 721 185 kr | 6 319 894 kr |
| Årets resultat | 2 098 709 kr | 321 160 kr |
| Obeskattade reserver | 1 324 000 kr | 592 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 083 558 kr | 4 891 665 kr |
| Leverantörsskulder | 449 216 kr | 389 267 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 044 369 kr | 2 058 927 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 337 452 kr | 13 898 719 kr |
Företrädare
- Robert Z (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ställningsmontage Z Aktiebolag för organisationsnummer?
Ställningsmontage Z Aktiebolag har organisationsnummer 556486-6100 (5564866100).
Var ligger Ställningsmontage Z Aktiebolag?
Ställningsmontage Z Aktiebolag har sin registrerade adress Skyttevägen 1B, 18691 Vallentuna.
Vilken bransch är Ställningsmontage Z Aktiebolag verksamt i?
Ställningsmontage Z Aktiebolag är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ställningsmontage Z Aktiebolag?
Ställningsmontage Z Aktiebolag hade en nettoomsättning på 22 375 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ställningsmontage Z Aktiebolag?
Ställningsmontage Z Aktiebolag hade i genomsnitt 23 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ställningsmontage Z Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Ställningsmontage Z Aktiebolag föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-04-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.