Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB
Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB har organisationsnummer 556486-8700 (5564868700)
Aktiebolag • Org.nr: 556486-8700
Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklareVästerås
Om företaget
Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 66220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 2 650 982 kr räkenskapsåret 2025 (2 295 669 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB 2 650 982 kr och redovisade ett resultat på 502 826 kr. Rörelsemarginalen var 23,9 procent, över branschens median (median 20,5 procent). Soliditeten var 52,5 procent, under branschens median (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 190,5 procent, under branschens median (median 347,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,9 procent | 20,5 procent | 2,4 procent till 42,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,2 procent | 20,7 procent | 1,0 procent till 42,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 52,5 procent | 73,1 procent | 51,1 procent till 89,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 190,5 procent | 347,9 procent | 179,9 procent till 794,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,3 procent | 19,0 procent | -1,0 procent till 58,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 15,5 procent | 1,3 procent | -16,4 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 767 000 kr | 1 194 000 kr | 496 000 kr till 2 099 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 820 000 kr | 735 000 kr | 370 000 kr till 990 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 127 av 449 aktiebolag inom verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare.
- Plats 3 av 14 aktiebolag inom verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare med säte i Västerås.
- Plats 914 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 1 381 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 65 079 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 10,8 procent | 19,6 procent | 28,7 procent | 23,9 procent |
| Vinstmarginal | 27,6 procent | 9,5 procent | 20,3 procent | 29,5 procent | 24,2 procent |
| Soliditet | 58,4 procent | 51,1 procent | 86,0 procent | 78,3 procent | 52,5 procent |
| Kassalikviditet | 175,0 procent | 115,6 procent | 656,8 procent | 403,3 procent | 190,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,7 procent | 36,9 procent | 31,3 procent | 45,2 procent | 47,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,7 procent | -25,9 procent | -26,1 procent | -5,7 procent | 15,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 481 000 kr | 1 098 000 kr | 1 217 000 kr | 1 913 000 kr | 1 767 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 758 000 kr | 541 000 kr | 554 000 kr | 881 000 kr | 820 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västra Skepparbacken 18c/o Svensk Fond & Försäkring i Västerås AB
72211 Västerås
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Västra Skepparbacken 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva förmedling av försäkringar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 765 321 kr | 4 473 790 kr | 4 442 984 kr | 3 293 661 kr | 2 433 966 kr | 2 295 669 kr | 2 650 982 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 17 502 kr | 183 137 kr | 74 726 kr | 27 969 kr | 73 408 kr | 393 042 kr | 186 780 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 221 271 kr | 1 261 298 kr | 1 140 540 kr | 1 207 885 kr | 898 384 kr | 948 946 kr | 954 491 kr |
| Personalkostnader | 1 454 799 kr | 1 837 793 kr | 2 272 594 kr | 1 623 958 kr | 1 107 627 kr | 1 056 779 kr | 1 230 470 kr |
| Avskrivningar | 242 300 kr | 228 654 kr | 129 641 kr | 133 458 kr | 23 458 kr | 23 458 kr | 19 896 kr |
| Rörelseresultat | 864 453 kr | 1 309 731 kr | 974 935 kr | 356 329 kr | 477 905 kr | 659 528 kr | 632 905 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 20 kr | 6 939 kr | 12 121 kr | 3 194 kr |
| Räntekostnader | 23 973 kr | 13 283 kr | 2 046 kr | 1 822 kr | 477 kr | 8 kr | 171 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 847 203 kr | 1 300 048 kr | 1 228 337 kr | 313 107 kr | 493 867 kr | 676 801 kr | 641 928 kr |
| Bokslutsdispositioner | -152 050 kr | 12 034 kr | 24 581 kr | 106 863 kr | 3 138 kr | 1 kr | 1 618 kr |
| Skatt | 153 688 kr | 287 265 kr | 213 024 kr | 106 300 kr | 110 341 kr | 151 877 kr | 140 720 kr |
| Årets resultat | 541 465 kr | 1 024 817 kr | 1 039 894 kr | 313 670 kr | 386 664 kr | 524 925 kr | 502 826 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 852 949 kr | 1 099 444 kr | 915 585 kr | 731 707 kr | 152 919 kr | 204 461 kr | 201 365 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 438 949 kr | 205 144 kr | 94 085 kr | 70 627 kr | 47 169 kr | 23 711 kr | 3 815 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 84 000 kr | 674 300 kr | 711 500 kr | 661 080 kr | 105 750 kr | 180 750 kr | 197 550 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 255 523 kr | 1 868 049 kr | 1 715 147 kr | 931 307 kr | 1 283 670 kr | 1 278 691 kr | 1 823 194 kr |
| Kortfristiga fordringar | 411 062 kr | 810 102 kr | 475 451 kr | 558 253 kr | 491 900 kr | 608 459 kr | 1 059 202 kr |
| Kassa och bank | 844 461 kr | 1 057 947 kr | 1 239 696 kr | 373 054 kr | 791 770 kr | 670 232 kr | 463 992 kr |
| Summa tillgångar | 2 108 472 kr | 2 967 493 kr | 2 630 732 kr | 1 663 014 kr | 1 436 589 kr | 1 483 152 kr | 2 024 559 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 970 673 kr | 1 995 490 kr | 1 535 384 kr | 849 054 kr | 1 235 717 kr | 1 160 642 kr | 1 063 468 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 313 608 kr | 855 073 kr | 379 890 kr | 419 784 kr | 733 453 kr | 520 117 kr | 445 042 kr |
| Årets resultat | 541 465 kr | 1 024 817 kr | 1 039 894 kr | 313 670 kr | 386 664 kr | 524 925 kr | 502 826 kr |
| Obeskattade reserver | 152 050 kr | 140 016 kr | 115 435 kr | 8 572 kr | 5 434 kr | 5 433 kr | 3 815 kr |
| Kortfristiga skulder | 696 693 kr | 698 307 kr | 979 913 kr | 805 388 kr | 195 438 kr | 317 077 kr | 957 276 kr |
| Leverantörsskulder | 71 289 kr | 63 303 kr | 51 638 kr | 80 670 kr | 4 125 kr | 92 012 kr | 88 738 kr |
| Skatteskulder | 136 517 kr | 206 119 kr | 245 692 kr | 0 kr | - | 51 985 kr | 38 079 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 274 578 kr | 299 029 kr | 653 621 kr | 691 556 kr | 130 771 kr | 136 257 kr | 203 350 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 108 472 kr | 2 967 493 kr | 2 630 732 kr | 1 663 014 kr | 1 436 589 kr | 1 483 152 kr | 2 024 559 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att driva försäkringsförmedling samt investeringsrådgivning och därmed förenlig verksamhet med huvudsaklig inriktning på personförsäkring samt råd om finansiella produkter till privatpersoner och företag.
Företrädare
- Bob P (verkställande direktör)
- Rebecca P
- Sari P
- Simon L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB för organisationsnummer?
Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB har organisationsnummer 556486-8700 (5564868700).
Var ligger Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB?
Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB har sin registrerade adress Västra Skepparbacken 18, 72211 Västerås.
Vilken bransch är Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB verksamt i?
Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB är registrerat i branschen verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB?
Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB hade en nettoomsättning på 2 650 982 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB?
Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB någon utdelning?
Styrelsen i Svensk Fond och Försäkring i Västerås AB föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-04-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.