Luthman Media Aktiebolag
Luthman Media Aktiebolag har organisationsnummer 556490-6336 (5564906336)
Aktiebolag • Org.nr: 556490-6336
Om företaget
Luthman Media Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,4 procent | 62,2 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 316,0 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -9,2 procent | 12,3 procent | -8,2 procent till 38,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,9 procent | 96,0 procent | 98,0 procent | 99,4 procent | 91,4 procent |
| Kassalikviditet | 8453,8 procent | 906,9 procent | 2226,8 procent | 8918,4 procent | 316,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,1 procent | 17,5 procent | -10,3 procent | 12,2 procent | -9,2 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 33 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vetegatan 9c/o C/o Monthan & Näsström Redovisning AB
11859 Stockholm
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Vetegatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med varor och tjänster inom reklam, foto, film, musik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 179 999 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 174 300 kr | 106 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 17 034 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 855 kr | 26 330 kr | 143 173 kr | 191 903 kr | 256 761 kr | 465 894 kr |
| Personalkostnader | 39 987 kr | 33 360 kr | 45 534 kr | 33 097 kr | 20 738 kr | 52 879 kr |
| Rörelseresultat | 82 157 kr | -59 690 kr | -188 707 kr | -225 000 kr | -103 199 kr | -771 643 kr |
| Ränteintäkter | - | 629 271 kr | 718 551 kr | 18 309 kr | 106 836 kr | 49 859 kr |
| Räntekostnader | - | 107 kr | 993 kr | 1 427 kr | 2 932 kr | 556 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 82 157 kr | 15 860 234 kr | 1 149 906 kr | -551 228 kr | 753 945 kr | -526 279 kr |
| Skatt | 20 156 kr | 119 897 kr | 113 161 kr | 0 kr | 9 966 kr | -9 966 kr |
| Årets resultat | 62 001 kr | 15 740 337 kr | 1 036 745 kr | -551 228 kr | 743 979 kr | -516 313 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 750 997 kr | 1 744 683 kr | 3 957 027 kr | 3 089 203 kr | 2 850 842 kr | 4 459 823 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 5 408 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 750 997 kr | 1 744 683 kr | 3 957 027 kr | 3 089 203 kr | 2 850 842 kr | 4 454 415 kr |
| Omsättningstillgångar | 787 698 kr | 14 474 843 kr | 2 212 206 kr | 2 392 302 kr | 3 304 258 kr | 1 670 532 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 914 kr | 47 578 kr | 46 596 kr | 66 731 kr | 83 948 kr | 394 441 kr |
| Kassa och bank | 748 784 kr | 14 427 265 kr | 2 165 610 kr | 2 325 571 kr | 3 220 310 kr | 1 276 091 kr |
| Summa tillgångar | 2 538 695 kr | 16 219 526 kr | 6 169 233 kr | 5 481 505 kr | 6 155 100 kr | 6 130 355 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 2 007 967 kr | 16 048 304 kr | 5 925 299 kr | 5 374 071 kr | 6 118 050 kr | 5 601 737 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 705 966 kr | 67 967 kr | 4 648 554 kr | 5 685 299 kr | 5 134 071 kr | 5 878 050 kr |
| Årets resultat | 62 001 kr | 15 740 337 kr | 1 036 745 kr | -551 228 kr | 743 979 kr | -516 313 kr |
| Kortfristiga skulder | 530 728 kr | 171 222 kr | 243 934 kr | 107 434 kr | 37 050 kr | 528 618 kr |
| Leverantörsskulder | 1 708 kr | 7 844 kr | 1 535 kr | 0 kr | 5 277 kr | 1 065 kr |
| Skatteskulder | 26 159 kr | 140 193 kr | 196 748 kr | 86 882 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 483 861 kr | 4 185 kr | 26 651 kr | 1 552 kr | 12 773 kr | 508 553 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 538 695 kr | 16 219 526 kr | 6 169 233 kr | 5 481 505 kr | 6 155 100 kr | 6 130 355 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver konsultverksamhet inom management, musik- och reklamproduktion, samt foto- och filmverksamhet.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Niclas L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Luthman Media Aktiebolag för organisationsnummer?
Luthman Media Aktiebolag har organisationsnummer 556490-6336 (5564906336).
Var ligger Luthman Media Aktiebolag?
Luthman Media Aktiebolag har sin registrerade adress Vetegatan 9, 11859 Stockholm.
Vilken bransch är Luthman Media Aktiebolag verksamt i?
Luthman Media Aktiebolag är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-08-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.