Walko Läkarpraktik Aktiebolag
Walko Läkarpraktik Aktiebolag har organisationsnummer 556494-4378 (5564944378)
Aktiebolag • Org.nr: 556494-4378
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdVästra Frölunda
Om företaget
Walko Läkarpraktik Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 2 888 769 kr räkenskapsåret 2025 (2 339 166 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Walko Läkarpraktik Aktiebolag 2 888 769 kr och redovisade ett resultat på 483 779 kr. Rörelsemarginalen var 48,8 procent, över branschens median (median 34,4 procent). Soliditeten var 35,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 258,3 procent, under branschens median (median 371,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,8 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 21,2 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 35,4 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 258,3 procent | 371,6 procent | 193,1 procent till 932,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,3 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,5 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 444 000 kr | 753 000 kr | 251 000 kr till 1 471 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 584 000 kr | 253 000 kr | 34 000 kr till 656 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 111 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 13 av 110 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Göteborg.
- Plats 4 206 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 10 402 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 60 174 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,7 procent | 63,9 procent | 41,9 procent | 48,8 procent |
| Vinstmarginal | 14,1 procent | 43,5 procent | -4,3 procent | 21,2 procent |
| Soliditet | 30,1 procent | 36,0 procent | 33,9 procent | 35,4 procent |
| Kassalikviditet | 51,1 procent | 130,0 procent | 59,2 procent | 258,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 procent | 32,7 procent | 11,6 procent | 18,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 76,5 procent | -39,1 procent | 23,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 089 000 kr | 1 921 000 kr | 1 170 000 kr | 1 444 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 443 000 kr | 499 000 kr | 481 000 kr | 584 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Osbergsgatan 12c/o c/o Stefan Popovski
42677 Västra Frölunda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Osbergsgatan 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva läkarverksamhet, aktiehandel och fastighetsförvaltning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 177 324 kr | 3 842 912 kr | 2 339 166 kr | 2 888 769 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 204 507 kr | 184 489 kr | 187 370 kr | 455 332 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 798 kr | 52 820 kr | 54 926 kr | 5 322 kr |
| Övriga externa kostnader | 442 454 kr | 341 983 kr | 350 203 kr | 439 529 kr |
| Personalkostnader | 886 585 kr | 998 173 kr | 961 344 kr | 1 168 465 kr |
| Avskrivningar | 179 458 kr | 179 458 kr | 179 458 kr | 179 458 kr |
| Rörelseresultat | 863 536 kr | 2 454 967 kr | 980 363 kr | 1 410 222 kr |
| Ränteintäkter | 55 487 kr | -107 361 kr | 9 710 kr | 5 115 kr |
| Räntekostnader | 150 285 kr | 252 429 kr | 248 904 kr | 93 972 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 306 703 kr | 1 672 308 kr | -99 603 kr | 613 247 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -400 000 kr | 520 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 67 489 kr | 263 974 kr | 94 809 kr | 129 468 kr |
| Årets resultat | 239 214 kr | 1 008 334 kr | 325 588 kr | 483 779 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 7 760 465 kr | 7 440 635 kr | 7 440 592 kr | 5 001 269 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 457 384 kr | 1 363 396 kr | 1 269 408 kr | 1 175 420 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 448 380 kr | 5 308 008 kr | 5 487 423 kr | 3 227 558 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 140 409 kr | 1 136 406 kr | 852 211 kr | 2 469 651 kr |
| Kortfristiga fordringar | 98 189 kr | 184 926 kr | 415 128 kr | 1 594 739 kr |
| Kassa och bank | 1 042 220 kr | 951 480 kr | 437 083 kr | 874 912 kr |
| Summa tillgångar | 8 900 874 kr | 8 577 041 kr | 8 292 803 kr | 7 470 920 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 678 482 kr | 3 086 816 kr | 2 812 404 kr | 2 643 539 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 319 268 kr | 1 958 482 kr | 2 366 816 kr | 2 039 760 kr |
| Årets resultat | 239 214 kr | 1 008 334 kr | 325 588 kr | 483 779 kr |
| Obeskattade reserver | 120 000 kr | 520 000 kr | 0 kr | 400 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 232 088 kr | 873 937 kr | 1 439 407 kr | 955 943 kr |
| Leverantörsskulder | 7 633 kr | 6 776 kr | 5 086 kr | 16 140 kr |
| Skatteskulder | 118 407 kr | 315 784 kr | 420 655 kr | 175 499 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 607 543 kr | 35 663 kr | 34 460 kr | 36 027 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 900 874 kr | 8 577 041 kr | 8 292 803 kr | 7 470 920 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg, bedriver läkarverksamhet, aktiehandel och fastighetsförvaltning därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Stefan P (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Walko Läkarpraktik Aktiebolag för organisationsnummer?
Walko Läkarpraktik Aktiebolag har organisationsnummer 556494-4378 (5564944378).
Var ligger Walko Läkarpraktik Aktiebolag?
Walko Läkarpraktik Aktiebolag har sin registrerade adress Osbergsgatan 12, 42677 Västra Frölunda.
Vilken bransch är Walko Läkarpraktik Aktiebolag verksamt i?
Walko Läkarpraktik Aktiebolag är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Walko Läkarpraktik Aktiebolag?
Walko Läkarpraktik Aktiebolag hade en nettoomsättning på 2 888 769 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Walko Läkarpraktik Aktiebolag?
Walko Läkarpraktik Aktiebolag hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-10-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.