Sme-Livs i Bromma Aktiebolag
Sme-Livs i Bromma Aktiebolag har organisationsnummer 556495-2868 (5564952868)
Aktiebolag • Org.nr: 556495-2868
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadBromma
Om företaget
Sme-Livs i Bromma Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 1 procent till 66 523 000 kr räkenskapsåret 2026 (66 140 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Sme-Livs i Bromma Aktiebolag 66 523 000 kr och redovisade ett resultat på 870 832 kr. Rörelsemarginalen var 1,7 procent, under branschens median (median 2,6 procent). Soliditeten var 64,1 procent, över branschens median (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 143,1 procent, över branschens median (median 112,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | 2,6 procent | 0,4 procent till 5,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 2,4 procent | 0,2 procent till 5,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 64,1 procent | 38,3 procent | 17,8 procent till 65,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 143,1 procent | 112,1 procent | 61,7 procent till 219,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 procent | 16,8 procent | 0,0 procent till 47,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,6 procent | 1,5 procent | -7,4 procent till 8,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 175 av 1 775 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
- Plats 21 av 215 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad med säte i Stockholm.
- Plats 520 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 740 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 2 248 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 1,7 procent |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 1,7 procent |
| Soliditet | 54,0 procent | 64,1 procent |
| Kassalikviditet | 107,8 procent | 143,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 procent | 9,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,6 procent |
| Omsättning per anställd | 4 409 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sunnerdahlsplan 116762 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att som medlem i ICA Förbundet bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 66 139 968 kr | 66 523 020 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 181 221 kr |
| Rörelseresultat | 1 776 386 kr | 1 156 440 kr |
| Räntekostnader | 73 663 kr | 32 662 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 734 902 kr | 1 116 655 kr |
| Skatt | 361 136 kr | 245 823 kr |
| Årets resultat | 1 373 766 kr | 870 832 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 571 626 kr | 5 374 777 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 360 775 kr | 1 173 664 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 210 851 kr | 4 201 113 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 759 400 kr | 8 916 751 kr |
| Varulager | 1 744 142 kr | 1 720 713 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 221 162 kr | 1 560 258 kr |
| Summa tillgångar | 15 331 026 kr | 14 291 528 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 8 282 948 kr | 9 153 781 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 789 182 kr | 8 162 949 kr |
| Årets resultat | 1 373 766 kr | 870 832 kr |
| Obeskattade reserver | 110 000 kr | 110 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 509 504 kr | 5 027 747 kr |
| Leverantörsskulder | 1 888 930 kr | 2 037 910 kr |
| Skatteskulder | 74 411 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 143 992 kr | 659 148 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 331 026 kr | 14 291 528 kr |
Företrädare
- Tomas B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sme-Livs i Bromma Aktiebolag för organisationsnummer?
Sme-Livs i Bromma Aktiebolag har organisationsnummer 556495-2868 (5564952868).
Var ligger Sme-Livs i Bromma Aktiebolag?
Sme-Livs i Bromma Aktiebolag har sin registrerade adress Sunnerdahlsplan 1, 16762 Bromma.
Vilken bransch är Sme-Livs i Bromma Aktiebolag verksamt i?
Sme-Livs i Bromma Aktiebolag är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sme-Livs i Bromma Aktiebolag?
Sme-Livs i Bromma Aktiebolag hade en nettoomsättning på 66 523 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sme-Livs i Bromma Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Sme-Livs i Bromma Aktiebolag föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 20-49 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-09-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.