Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag
Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag har organisationsnummer 556496-4632 (5564964632)
Aktiebolag • Org.nr: 556496-4632
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerStockholm
Om företaget
Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 727 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 689 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag 1 727 000 kr och redovisade ett resultat på 2 487 261 kr. Rörelsemarginalen var 40,9 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 45,7 procent, över branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 1501,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,9 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 169,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,7 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1501,4 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,2 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 864 000 kr | 1 073 000 kr | 526 000 kr till 2 076 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 261 000 kr | 355 000 kr | 116 000 kr till 576 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 389 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 7 av 21 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Härjedalen.
- Plats 167 av 485 aktiebolag med säte i Härjedalen.
- Plats 1 540 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 97 576 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,6 procent | 28,7 procent | 37,6 procent | 40,3 procent | 40,9 procent |
| Vinstmarginal | 141,5 procent | 129,5 procent | 103,7 procent | 248,8 procent | 169,1 procent |
| Soliditet | 30,8 procent | 33,7 procent | 36,1 procent | 41,8 procent | 45,7 procent |
| Kassalikviditet | 119,7 procent | 127,2 procent | 134,1 procent | 1431,0 procent | 1501,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 16,1 procent | 13,5 procent | 25,6 procent | 16,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent | 14,7 procent | 9,2 procent | 2,2 procent |
| Omsättning per anställd | 899 000 kr | 899 000 kr | 1 546 000 kr | 845 000 kr | 864 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 362 000 kr | 349 000 kr | 519 000 kr | 264 000 kr | 261 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västmannagatan 5311325 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Västmannagatan 53 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 347 795 kr | 1 347 790 kr | 1 546 230 kr | 1 688 578 kr | 1 726 891 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 74 177 kr | 76 728 kr | 74 954 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 363 107 kr | 374 810 kr | 386 541 kr | 345 266 kr | 364 241 kr |
| Personalkostnader | 543 349 kr | 523 494 kr | 518 916 kr | 528 392 kr | 521 329 kr |
| Avskrivningar | 156 840 kr | 139 795 kr | 135 087 kr | 134 196 kr | 134 196 kr |
| Rörelseresultat | 358 676 kr | 386 419 kr | 580 640 kr | 680 724 kr | 707 125 kr |
| Ränteintäkter | 834 605 kr | 1 558 518 kr | 1 222 532 kr | 3 721 965 kr | 2 414 147 kr |
| Räntekostnader | 317 021 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 046 kr | 200 242 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 907 809 kr | 1 744 937 kr | 1 603 172 kr | 4 202 643 kr | 2 921 030 kr |
| Skatt | 189 616 kr | 361 031 kr | 282 390 kr | 913 163 kr | 601 167 kr |
| Årets resultat | 1 718 193 kr | 1 383 906 kr | 1 320 782 kr | 3 289 480 kr | 2 487 261 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 137 389 kr | 3 997 594 kr | 3 862 507 kr | 3 728 311 kr | 3 594 115 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 137 389 kr | 3 997 594 kr | 3 862 507 kr | 3 728 311 kr | 3 594 115 kr |
| Omsättningstillgångar | 19 876 266 kr | 21 583 006 kr | 23 175 272 kr | 27 000 929 kr | 29 490 058 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 006 577 kr | 735 846 kr | 661 562 kr | 478 395 kr | 712 098 kr |
| Kassa och bank | 5 603 140 kr | 5 196 765 kr | 5 362 858 kr | 10 422 320 kr | 12 677 746 kr |
| Summa tillgångar | 24 013 655 kr | 25 580 600 kr | 27 037 779 kr | 30 729 240 kr | 33 084 173 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 7 408 150 kr | 8 612 057 kr | 9 752 838 kr | 12 842 319 kr | 15 120 030 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 569 957 kr | 7 108 151 kr | 8 312 056 kr | 9 432 839 kr | 12 512 769 kr |
| Årets resultat | 1 718 193 kr | 1 383 906 kr | 1 320 782 kr | 3 289 480 kr | 2 487 261 kr |
| Kortfristiga skulder | 16 605 505 kr | 16 968 543 kr | 17 284 941 kr | 1 886 921 kr | 1 964 143 kr |
| Leverantörsskulder | 2 498 kr | 0 kr | 1 434 kr | 234 kr | 16 275 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 194 037 kr | 280 021 kr | 682 650 kr | 782 743 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 148 843 kr | 16 120 342 kr | 16 133 365 kr | 1 052 372 kr | 1 000 931 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 013 655 kr | 25 580 600 kr | 27 037 779 kr | 30 729 240 kr | 33 084 173 kr |
Företrädare
- Bengt L (verkställande direktör)
Undertecknad i Härjedalen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag för organisationsnummer?
Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag har organisationsnummer 556496-4632 (5564964632).
Var ligger Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag?
Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag har sin registrerade adress Västmannagatan 53, 11325 Stockholm.
Vilken bransch är Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag verksamt i?
Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag?
Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 727 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag?
Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Enqvist Varuhus Eftr. Aktiebolag föreslog en utdelning på 550 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härjedalen
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-10-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.