Aphina AB
Aphina AB har organisationsnummer 556496-7619 (5564967619)
Aktiebolag • Org.nr: 556496-7619
Om företaget
Aphina AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Överturingen. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43411). Sidoverksamheter inkluderar cateringverksamhet vid enskilda evenemang, detaljhandel med bröd och konditorivaror, tillverkning av varor av trä, kork, halm, rotting o.d. och murarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 55 procent till 1 278 000 kr räkenskapsåret 2025 (826 000 kr föregående år).
Den fortsatt ökade omsättningen är en följd av större etablering i området och spridning till nya kunder.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aphina AB 1 278 000 kr och redovisade ett resultat på 100 086 kr. Rörelsemarginalen var 9,9 procent, över branschens median (median 5,8 procent). Soliditeten var 79,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 453,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,9 procent | 5,8 procent | 0,4 procent till 14,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | 5,7 procent | 0,2 procent till 14,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 79,5 procent | 48,1 procent | 29,3 procent till 71,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 453,8 procent | 215,7 procent | 132,5 procent till 423,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 21,7 procent | 18,3 procent | 0,7 procent till 48,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 54,7 procent | 3,5 procent | -19,9 procent till 29,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 278 000 kr | 1 389 000 kr | 967 000 kr till 1 963 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 449 000 kr | 596 000 kr | 410 000 kr till 708 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 547 av 848 aktiebolag inom takarbeten av plåt.
- Plats 122 av 306 aktiebolag med säte i Berg.
- Plats 1 910 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 124 531 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 48,2 procent | 28,8 procent | 9,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 48,3 procent | 28,8 procent | 9,9 procent |
| Soliditet | 62,9 procent | 80,4 procent | 87,3 procent | 75,4 procent | 79,5 procent |
| Kassalikviditet | 269,3 procent | 509,7 procent | 765,1 procent | 379,0 procent | 453,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -156,2 procent | 48,2 procent | 34,7 procent | 54,7 procent | 21,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 600,0 procent | 54,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 826 000 kr | 1 278 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 208 000 kr | 449 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Handsjön 42584195 Överturingen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Handsjön 425 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer bedriva verksamhet inom tak och plåt service, papp, heta arbeten, bygg och all service. Men även verksamhet inom catering, bakning, tillverkning av handarbete och hantverk, fiskeguide och administration.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 389 kr | 84 711 kr | 117 854 kr | 826 173 kr | 1 278 002 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 283 kr | 166 kr | 0 kr | 86 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 103 914 kr |
| Övriga externa kostnader | 32 034 kr | 9 242 kr | 18 696 kr | 151 382 kr | 277 765 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 208 004 kr | 449 475 kr |
| Rörelseresultat | -86 468 kr | 51 782 kr | 56 909 kr | 237 537 kr | 126 028 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 27 kr | 100 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 271 kr | 6 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -86 468 kr | 51 511 kr | 56 903 kr | 237 564 kr | 126 128 kr |
| Skatt | - | - | - | 39 652 kr | 26 042 kr |
| Årets resultat | -86 468 kr | 51 511 kr | 56 903 kr | 197 912 kr | 100 086 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 88 039 kr | 132 939 kr | 187 485 kr | 479 942 kr | 580 956 kr |
| Varulager | 0 kr | - | 5 956 kr | 31 697 kr | 40 074 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 565 kr | 340 kr | 4 496 kr | 116 797 kr | 250 091 kr |
| Kassa och bank | 85 474 kr | 132 599 kr | 177 033 kr | 331 448 kr | 290 791 kr |
| Summa tillgångar | 88 039 kr | 132 939 kr | 187 485 kr | 479 942 kr | 580 956 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 55 345 kr | 106 855 kr | 163 758 kr | 361 671 kr | 461 757 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 21 813 kr | -44 656 kr | 6 855 kr | 63 759 kr | 261 671 kr |
| Årets resultat | -86 468 kr | 51 511 kr | 56 903 kr | 197 912 kr | 100 086 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 694 kr | 26 084 kr | 23 727 kr | 118 271 kr | 119 199 kr |
| Leverantörsskulder | 846 kr | 762 kr | 1 769 kr | 66 178 kr | 72 619 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 15 620 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 849 kr | 15 322 kr | 11 293 kr | 21 473 kr | 31 580 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 88 039 kr | 132 939 kr | 187 485 kr | 479 942 kr | 580 956 kr |
Företrädare
- Christina E (verkställande direktör)
- Alf Pär-Hugo N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aphina AB för organisationsnummer?
Aphina AB har organisationsnummer 556496-7619 (5564967619).
Var ligger Aphina AB?
Aphina AB har sin registrerade adress Handsjön 425, 84195 Överturingen.
Vilken bransch är Aphina AB verksamt i?
Aphina AB är registrerat i branschen takarbeten av plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aphina AB?
Aphina AB hade en nettoomsättning på 1 278 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aphina AB?
Aphina AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Aphina AB (Företagsnamn)
- Handlakemade by Ina (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning och försäljning av hantverk och handarbeten. - PPP Tak & Plåtservice (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att jobba med alla förekommande arbeten inom tak, plåtslageri och bygg. - Bageriet Bortom Bäcken i Handsjön (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att jobba med catering, bakning och vara med på marknader.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Berg
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-11-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.