Swefi Care AB
Swefi Care AB har organisationsnummer 556498-5637 (5564985637)
Aktiebolag • Org.nr: 556498-5637
Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personerStockholm
Om företaget
Swefi Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 87301).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 56 procent till 1 939 532 kr räkenskapsåret 2025 (4 403 125 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har drabbats av uppehåll efter en vattenskada på lokaler där verksamheten utfördes.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Swefi Care AB 1 939 532 kr och redovisade ett resultat på -364 604 kr. Rörelsemarginalen var -32,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,3 procent). Soliditeten var 9,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,4 procent). Kassalikviditeten var 22,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 268,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -32,6 procent | 18,3 procent | 7,0 procent till 53,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -33,6 procent | 20,1 procent | 6,5 procent till 52,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 9,4 procent | 61,4 procent | 41,1 procent till 81,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 22,7 procent | 268,1 procent | 158,8 procent till 863,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -302,9 procent | 16,4 procent | -3,6 procent till 44,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -56,0 procent | 0,5 procent | -37,8 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 647 000 kr | 872 000 kr | 627 000 kr till 1 151 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 468 000 kr | 529 000 kr | 268 000 kr till 721 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 29,3 procent | -32,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 29,0 procent | -33,6 procent |
| Soliditet | 96,5 procent | 58,2 procent | 9,4 procent |
| Kassalikviditet | 2585,8 procent | 209,2 procent | 22,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,0 procent | 85,8 procent | -302,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -56,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 468 000 kr | 647 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 538 000 kr | 468 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nybrogatan 43c/o Mihai, Gurau
11439 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Nybrogatan 43 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är dels läkarkonsult, försäljning av medicinsk utrustning, rekrytering av vårdpersonal och därmed förenlig verksamhet och dels fastighetsrättslig konsultverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 4 403 125 kr | 1 939 532 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 70 814 kr | 48 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 450 287 kr | 85 783 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 901 kr | 891 653 kr | 800 958 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 1 612 502 kr | 1 405 446 kr |
| Avskrivningar | - | 176 702 kr | 227 969 kr |
| Rörelseresultat | -20 901 kr | 1 289 608 kr | -633 185 kr |
| Ränteintäkter | 56 kr | 293 kr | 164 kr |
| Räntekostnader | 12 048 kr | 12 585 kr | 19 396 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 367 107 kr | 1 277 316 kr | -652 417 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -287 813 kr | 287 813 kr |
| Skatt | - | 58 924 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 367 107 kr | 930 579 kr | -364 604 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 75 000 kr | 701 817 kr | 983 038 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 551 817 kr | 786 538 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 150 000 kr | 196 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 685 347 kr | 1 163 092 kr | 295 324 kr |
| Varulager | - | 133 483 kr | 32 922 kr |
| Kortfristiga fordringar | 486 949 kr | 132 900 kr | 262 402 kr |
| Kassa och bank | 198 398 kr | 896 709 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 760 347 kr | 1 864 909 kr | 1 278 362 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 733 843 kr | 1 084 956 kr | 120 352 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 246 736 kr | 34 377 kr | 364 956 kr |
| Årets resultat | 367 107 kr | 930 579 kr | -364 604 kr |
| Obeskattade reserver | - | 287 813 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 26 504 kr | 492 140 kr | 1 158 010 kr |
| Leverantörsskulder | - | 20 011 kr | 47 318 kr |
| Skatteskulder | - | 105 047 kr | 54 151 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 504 kr | 162 101 kr | 399 940 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 760 347 kr | 1 864 909 kr | 1 278 362 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är läkarkonsultationer, försäljning av medicinsk utrustning, rekrytering av vårdpersonal, bolaget bedriver även en klinik i Stockholm. Företaget har sitt säte i Huddinge.
Bolagets lokaler blev vattenskadade under slutet av 2024 och verksamheten drabbades av denna tillfälliga nedstäning av verksamhet.
Företrädare
- Mihai G
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Swefi Care AB för organisationsnummer?
Swefi Care AB har organisationsnummer 556498-5637 (5564985637).
Var ligger Swefi Care AB?
Swefi Care AB har sin registrerade adress Nybrogatan 43, 11439 Stockholm.
Vilken bransch är Swefi Care AB verksamt i?
Swefi Care AB är registrerat i branschen vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Swefi Care AB?
Swefi Care AB hade en nettoomsättning på 1 939 532 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Swefi Care AB?
Swefi Care AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Swefi Care AB (Företagsnamn)
- Veritaskliniken (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser husläkarmottagning. - Swefi Estate Consulting (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser fastighetsrättslig konsultverksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.