Wiedland AB
Wiedland AB har organisationsnummer 556499-7897 (5564997897)
Aktiebolag • Org.nr: 556499-7897
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderMalmö
Om företaget
Wiedland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 9 procent till 598 450 kr räkenskapsåret 2026 (551 264 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Wiedland AB 598 450 kr och redovisade ett resultat på 244 537 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,7 procent). Soliditeten var 86,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,1 procent). Kassalikviditeten var 304,4 procent, över branschens median (median 141,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 33,7 procent | 10,7 procent till 48,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 40,9 procent | 16,7 procent | -1,5 procent till 36,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,3 procent | 17,1 procent | 4,8 procent till 57,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 304,4 procent | 141,4 procent | 42,7 procent till 460,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 procent | 5,7 procent | -0,3 procent till 26,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,6 procent | 3,0 procent | -4,2 procent till 8,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 818 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 47 av 86 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Lund.
- Plats 1 767 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 20 944 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 180 599 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,6 procent | -31,5 procent | -3,1 procent | -4,3 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | 38,9 procent | -22,1 procent | 46,2 procent | 32,1 procent | 40,9 procent |
| Soliditet | 96,9 procent | 96,2 procent | 96,8 procent | 96,8 procent | 86,3 procent |
| Kassalikviditet | 2513,4 procent | 1771,1 procent | 2355,7 procent | 2541,8 procent | 304,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 procent | -1,9 procent | 3,6 procent | 2,7 procent | 3,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -24,3 procent | -14,5 procent | -8,8 procent | 11,2 procent | 8,6 procent |
| Omsättning per anställd | 636 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 199 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Cypressvägen 25c/o Revisionsfirman Sven-Erik Nilsson i Malmö AB
21363 Malmö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Cypressvägen 25 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter, aktier och andra värdepapper, handel med aktier och värdepapper, köp och försäljning av fastigheter, utbildningsverksamhet, konsultverksamhet inom managementområdet, internationell handel med maskiner och utrustning till industrin samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 839 611 kr | 635 993 kr | 543 623 kr | 495 617 kr | 551 264 kr | 598 450 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 2 866 979 kr | 375 692 kr | 593 732 kr | 389 514 kr | 453 486 kr | 467 726 kr |
| Personalkostnader | 307 179 kr | 199 291 kr | 5 108 kr | 5 572 kr | 5 752 kr | 5 724 kr |
| Avskrivningar | 102 736 kr | 115 923 kr | 115 923 kr | 115 923 kr | 115 923 kr | 113 378 kr |
| Rörelseresultat | -2 437 283 kr | -54 913 kr | -171 140 kr | -15 392 kr | -23 897 kr | 11 622 kr |
| Ränteintäkter | 18 524 kr | 309 092 kr | 149 115 kr | 146 089 kr | 200 602 kr | 232 915 kr |
| Räntekostnader | 22 577 kr | 6 857 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -2 505 336 kr | 247 322 kr | -120 169 kr | 228 841 kr | 176 705 kr | 244 537 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 052 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -1 453 336 kr | 247 322 kr | -120 169 kr | 228 841 kr | 176 705 kr | 244 537 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 746 324 kr | 3 630 401 kr | 3 514 478 kr | 3 398 555 kr | 3 282 632 kr | 4 567 628 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 746 324 kr | 3 630 401 kr | 3 514 478 kr | 3 398 555 kr | 3 282 632 kr | 4 567 628 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 794 776 kr | 3 590 815 kr | 2 907 888 kr | 3 221 259 kr | 3 516 022 kr | 2 819 650 kr |
| Kortfristiga fordringar | 734 957 kr | 190 737 kr | 186 576 kr | 198 165 kr | 407 702 kr | 202 974 kr |
| Kassa och bank | 2 074 860 kr | 1 138 709 kr | 457 563 kr | 414 573 kr | 468 063 kr | 1 081 201 kr |
| Summa tillgångar | 7 541 100 kr | 7 221 216 kr | 6 422 366 kr | 6 619 814 kr | 6 798 654 kr | 7 387 278 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 6 750 075 kr | 6 997 397 kr | 6 177 228 kr | 6 406 069 kr | 6 582 774 kr | 6 377 310 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 099 411 kr | 5 670 075 kr | 5 241 397 kr | 5 145 228 kr | 5 398 069 kr | 5 148 773 kr |
| Årets resultat | -1 453 336 kr | 247 322 kr | -120 169 kr | 228 841 kr | 176 705 kr | 244 537 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 715 472 kr | 142 866 kr | 164 185 kr | 136 742 kr | 138 327 kr | 926 415 kr |
| Leverantörsskulder | 19 254 kr | 18 935 kr | 31 158 kr | 15 716 kr | 19 274 kr | 798 369 kr |
| Skatteskulder | 583 165 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 628 kr | 2 129 kr | 2 102 kr | 2 130 kr | 2 119 kr | 2 134 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 541 100 kr | 7 221 216 kr | 6 422 366 kr | 6 619 814 kr | 6 798 654 kr | 7 387 278 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att förvalta en bostadsfastighet. Bolaget har registrerat Lobito Fastighet som särskilt företagsnamn.
Företrädare
- Tor W
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wiedland AB för organisationsnummer?
Wiedland AB har organisationsnummer 556499-7897 (5564997897).
Var ligger Wiedland AB?
Wiedland AB har sin registrerade adress Cypressvägen 25, 21363 Malmö.
Vilken bransch är Wiedland AB verksamt i?
Wiedland AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wiedland AB?
Wiedland AB hade en nettoomsättning på 598 450 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wiedland AB någon utdelning?
Styrelsen i Wiedland AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registrerade namn
- Wiedland AB (Företagsnamn)
- Lobito Fastighet (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser fastighetsförvaltning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.