Cityväskan i Västerås Aktiebolag
Cityväskan i Västerås Aktiebolag har organisationsnummer 556505-9366 (5565059366)
Aktiebolag • Org.nr: 556505-9366
Om företaget
Cityväskan i Västerås Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47722).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 4 447 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 774 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cityväskan i Västerås Aktiebolag 4 447 000 kr och redovisade ett resultat på 77 810 kr. Rörelsemarginalen var 3,3 procent, över branschens median (median 2,7 procent). Soliditeten var 16,4 procent, under branschens median (median 35,6 procent). Kassalikviditeten var 47,1 procent, under branschens median (median 103,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 2,7 procent | -2,5 procent till 10,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,1 procent | 2,3 procent | -2,8 procent till 9,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 16,4 procent | 35,6 procent | 14,4 procent till 72,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 47,1 procent | 103,9 procent | 36,1 procent till 322,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 procent | 1,3 procent | -22,4 procent till 20,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -6,8 procent | 0,4 procent | -19,3 procent till 20,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 224 000 kr | 1 706 000 kr | 864 000 kr till 3 157 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 523 000 kr | 418 000 kr | 213 000 kr till 571 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 av 38 aktiebolag inom detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror.
- Plats 593 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 877 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 40 814 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 1,4 procent | 0,3 procent | 1,2 procent | 3,3 procent |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 1,2 procent | 0,3 procent | 1,1 procent | 3,1 procent |
| Soliditet | 8,1 procent | 8,4 procent | 9,3 procent | 9,0 procent | 16,4 procent |
| Kassalikviditet | 55,3 procent | 42,4 procent | 18,5 procent | 38,7 procent | 47,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 23,9 procent | 6,5 procent | 16,7 procent | 31,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 26,1 procent | 41,9 procent | 8,4 procent | 11,6 procent | -6,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 391 000 kr | 1 973 000 kr | 2 139 000 kr | 2 387 000 kr | 2 224 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 303 000 kr | 380 000 kr | 433 000 kr | 494 000 kr | 523 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vasagatan 20 A72215 Västerås
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Vasagatan 20 A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med väskor och lädervaror och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 459 429 kr | 2 204 985 kr | 2 781 069 kr | 3 946 134 kr | 4 278 141 kr | 4 773 590 kr | 4 446 826 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 189 kr | 69 640 kr | 28 176 kr | -57 753 kr | 13 027 kr | 7 152 kr | 3 085 kr |
| Övriga externa kostnader | 802 011 kr | 655 623 kr | 617 643 kr | 761 271 kr | 945 203 kr | 942 559 kr | 986 720 kr |
| Personalkostnader | 899 894 kr | 569 541 kr | 606 128 kr | 760 681 kr | 865 276 kr | 987 830 kr | 1 045 420 kr |
| Avskrivningar | -7 555 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 323 kr | -190 381 kr | 24 763 kr | 53 332 kr | 12 371 kr | 55 678 kr | 148 518 kr |
| Ränteintäkter | - | -504 kr | -1 854 kr | -1 715 kr | 3 029 kr | 0 kr | 1 952 kr |
| Räntekostnader | 213 kr | 705 kr | 949 kr | 2 799 kr | 2 005 kr | 1 448 kr | 12 069 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 110 kr | -191 590 kr | 21 960 kr | 48 818 kr | 13 395 kr | 54 230 kr | 138 401 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 145 000 kr | 0 kr | -10 000 kr | 0 kr | -15 000 kr | -35 000 kr |
| Skatt | 2 219 kr | 0 kr | - | 7 554 kr | 4 352 kr | 11 103 kr | 25 591 kr |
| Årets resultat | 3 891 kr | -46 590 kr | 21 960 kr | 31 264 kr | 9 043 kr | 28 127 kr | 77 810 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 894 219 kr | 1 066 862 kr | 1 235 660 kr | 1 557 782 kr | 1 498 813 kr | 1 869 940 kr | 1 497 508 kr |
| Varulager | 614 501 kr | 804 325 kr | 811 994 kr | 1 113 426 kr | 1 317 864 kr | 1 285 170 kr | 935 664 kr |
| Kortfristiga fordringar | 54 114 kr | 240 782 kr | 203 018 kr | 148 kr | 9 708 kr | 64 096 kr | 39 837 kr |
| Kassa och bank | 225 604 kr | 21 755 kr | 220 648 kr | 444 208 kr | 171 241 kr | 520 674 kr | 522 007 kr |
| Summa tillgångar | 894 219 kr | 1 066 862 kr | 1 235 660 kr | 1 557 782 kr | 1 498 813 kr | 1 869 940 kr | 1 497 508 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 124 125 kr | 77 535 kr | 99 495 kr | 130 759 kr | 139 802 kr | 167 930 kr | 245 740 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 234 kr | 4 125 kr | -42 465 kr | -20 505 kr | 10 759 kr | 19 803 kr | 47 930 kr |
| Årets resultat | 3 891 kr | -46 590 kr | 21 960 kr | 31 264 kr | 9 043 kr | 28 127 kr | 77 810 kr |
| Obeskattade reserver | 145 000 kr | 0 kr | - | 10 000 kr | 10 000 kr | 25 000 kr | 60 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 625 094 kr | 763 412 kr | 766 250 kr | 1 047 108 kr | 979 096 kr | 1 509 930 kr | 1 191 768 kr |
| Leverantörsskulder | 428 259 kr | 484 425 kr | 395 806 kr | 559 997 kr | 523 547 kr | 550 783 kr | 508 671 kr |
| Skatteskulder | 1 830 kr | 643 kr | 0 kr | 5 673 kr | 9 854 kr | 8 184 kr | 21 491 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 179 681 kr | 265 151 kr | 336 199 kr | 447 192 kr | 407 865 kr | 342 461 kr | 272 067 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 894 219 kr | 1 066 862 kr | 1 235 660 kr | 1 557 782 kr | 1 498 813 kr | 1 869 940 kr | 1 497 508 kr |
Företrädare
- Thomas M
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cityväskan i Västerås Aktiebolag för organisationsnummer?
Cityväskan i Västerås Aktiebolag har organisationsnummer 556505-9366 (5565059366).
Var ligger Cityväskan i Västerås Aktiebolag?
Cityväskan i Västerås Aktiebolag har sin registrerade adress Vasagatan 20 A, 72215 Västerås.
Vilken bransch är Cityväskan i Västerås Aktiebolag verksamt i?
Cityväskan i Västerås Aktiebolag är registrerat i branschen detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cityväskan i Västerås Aktiebolag?
Cityväskan i Västerås Aktiebolag hade en nettoomsättning på 4 447 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cityväskan i Västerås Aktiebolag?
Cityväskan i Västerås Aktiebolag hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-03-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.