Krema AB
Krema AB har organisationsnummer 556507-2419 (5565072419)
Aktiebolag • Org.nr: 556507-2419
Om företaget
Krema AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som begravningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 3 procent till 6 982 697 kr räkenskapsåret 2026 (6 769 732 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Krema AB 6 982 697 kr och redovisade ett resultat på 110 055 kr. Rörelsemarginalen var 18,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 38,0 procent, under branschens median (median 55,4 procent). Kassalikviditeten var 95,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 212,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,3 procent | 6,4 procent | 0,4 procent till 16,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 18,3 procent | 6,3 procent | 0,4 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,0 procent | 55,4 procent | 34,6 procent till 74,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 95,5 procent | 212,9 procent | 119,4 procent till 371,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 procent | 21,2 procent | -0,8 procent till 48,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,1 procent | 2,3 procent | -8,8 procent till 14,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 328 000 kr | 795 000 kr | 558 000 kr till 1 059 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 590 000 kr | 445 000 kr | 254 000 kr till 586 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 32 av 196 aktiebolag inom begravningsverksamhet.
- Plats 164 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 838 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 27 403 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,2 procent | 56,7 procent | 1,2 procent | 27,1 procent | 18,3 procent |
| Vinstmarginal | 31,2 procent | 56,8 procent | 1,2 procent | 27,1 procent | 18,3 procent |
| Soliditet | 12,4 procent | 37,3 procent | 25,5 procent | 34,1 procent | 38,0 procent |
| Kassalikviditet | 467,9 procent | 567,4 procent | 59,1 procent | 77,1 procent | 95,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 procent | 80,0 procent | -8,0 procent | 20,9 procent | 6,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,9 procent | 29,8 procent | -0,6 procent | 3,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 667 000 kr | 1 749 000 kr | 2 270 000 kr | 2 257 000 kr | 2 328 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 605 000 kr | 649 000 kr | 671 000 kr | 586 000 kr | 590 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lägervägen 879152 Falun
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Lägervägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är kremering av djur och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96300BegravningsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 000 896 kr | 5 246 329 kr | 6 811 109 kr | 6 769 732 kr | 6 982 697 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 462 006 kr | 4 409 367 kr | 13 kr | 0 kr | 30 807 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 556 137 kr | 354 443 kr | 2 045 374 kr | 953 948 kr | 1 042 848 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 302 765 kr | 4 196 349 kr | 2 210 327 kr | 1 587 194 kr | 2 362 039 kr |
| Personalkostnader | 1 815 040 kr | 1 947 133 kr | 2 012 169 kr | 1 758 765 kr | 1 768 517 kr |
| Avskrivningar | 83 854 kr | 0 kr | 121 108 kr | 341 538 kr | 341 538 kr |
| Rörelseresultat | 1 560 784 kr | 2 976 954 kr | 82 435 kr | 1 836 063 kr | 1 278 079 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 993 kr | 15 kr | 3 054 kr | 2 234 kr |
| Räntekostnader | 233 kr | 1 283 kr | 2 147 kr | 5 302 kr | 82 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 560 551 kr | 2 977 664 kr | 80 303 kr | 1 833 815 kr | 1 280 231 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 474 607 kr | -1 555 800 kr | -183 000 kr | -1 392 000 kr | -1 126 000 kr |
| Skatt | 26 732 kr | 307 768 kr | 0 kr | 101 566 kr | 44 176 kr |
| Årets resultat | 59 212 kr | 1 114 096 kr | -102 697 kr | 340 249 kr | 110 055 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 3 294 278 kr | 2 952 740 kr | 2 611 202 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 3 294 278 kr | 2 952 740 kr | 2 611 202 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 252 953 kr | 3 735 738 kr | 1 770 220 kr | 1 831 598 kr | 1 972 492 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 510 391 kr | 3 303 209 kr | 1 200 671 kr | 1 188 491 kr | 1 200 622 kr |
| Kassa och bank | 742 562 kr | 432 529 kr | 569 549 kr | 643 107 kr | 771 870 kr |
| Summa tillgångar | 2 252 953 kr | 3 735 738 kr | 5 064 498 kr | 4 784 338 kr | 4 583 694 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 279 411 kr | 1 393 307 kr | 1 290 609 kr | 1 630 858 kr | 1 741 019 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 199 kr | 159 211 kr | 1 273 306 kr | 1 170 609 kr | 1 510 859 kr |
| Årets resultat | 59 212 kr | 1 114 096 kr | -102 697 kr | 340 249 kr | 110 055 kr |
| Obeskattade reserver | 1 492 000 kr | 1 684 000 kr | 778 000 kr | 778 000 kr | 778 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 481 542 kr | 658 431 kr | 2 995 889 kr | 2 375 480 kr | 2 064 675 kr |
| Leverantörsskulder | 215 117 kr | 442 650 kr | 81 222 kr | 245 797 kr | 377 355 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 110 706 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 251 425 kr | 82 805 kr | 203 330 kr | 276 346 kr | 207 983 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 252 953 kr | 3 735 738 kr | 5 064 498 kr | 4 784 338 kr | 4 583 694 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver kremering av smådjur. Verksamheten bedrivs i förhyrda lokaler i Falun. Verksamheten är en anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken.
Företrädare
- Sture M
- Ulrika M
- Gustav M (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Krema AB för organisationsnummer?
Krema AB har organisationsnummer 556507-2419 (5565072419).
Var ligger Krema AB?
Krema AB har sin registrerade adress Lägervägen 8, 79152 Falun.
Vilken bransch är Krema AB verksamt i?
Krema AB är registrerat i branschen begravningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Krema AB?
Krema AB hade en nettoomsättning på 6 982 697 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Krema AB?
Krema AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.