Eminent Consulting i Lycka AB
Eminent Consulting i Lycka AB har organisationsnummer 556508-2384 (5565082384)
Aktiebolag • Org.nr: 556508-2384
Om företaget
Eminent Consulting i Lycka AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar datakonsultverksamhet och annan övrig hälso- och sjukvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 748 446 kr räkenskapsåret 2025 (959 140 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Eminent Consulting i Lycka AB 748 446 kr och redovisade ett resultat på -54 714 kr. Rörelsemarginalen var -7,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 33,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 151,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,8 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 151,1 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -55,4 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -22,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 748 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 651 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 13 087 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 212 av 508 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 2 413 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 3 640 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 166 684 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,0 procent | - | 8,2 procent | 7,1 procent | -7,6 procent |
| Vinstmarginal | 11,1 procent | - | 7,5 procent | 7,1 procent | -7,3 procent |
| Soliditet | 31,3 procent | 31,0 procent | 26,3 procent | 29,5 procent | 33,8 procent |
| Kassalikviditet | 156,9 procent | 174,6 procent | 138,2 procent | 141,8 procent | 151,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,9 procent | -261,5 procent | 41,3 procent | 43,6 procent | -55,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -93,7 procent | - | 102,2 procent | -22,0 procent |
| Omsättning per anställd | 724 000 kr | 46 000 kr | 474 000 kr | 959 000 kr | 748 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 392 000 kr | 50 000 kr | 229 000 kr | 679 000 kr | 651 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sevalla Prästgård 172595 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildning, service och konsultationer inom IT, HR, ledarskap och personlig utveckling samt idka mentorskap och annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 724 142 kr | 45 591 kr | 474 239 kr | 959 140 kr | 748 446 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 12 025 kr | -12 025 kr |
| Övriga externa kostnader | 192 874 kr | 72 705 kr | 154 403 kr | 191 310 kr | 142 042 kr |
| Personalkostnader | 392 411 kr | 49 685 kr | 229 051 kr | 679 168 kr | 651 231 kr |
| Avskrivningar | 51 786 kr | 51 800 kr | 51 800 kr | 32 372 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 87 071 kr | -128 599 kr | 38 985 kr | 68 315 kr | -56 852 kr |
| Ränteintäkter | 14 kr | 2 kr | 359 kr | 1 717 kr | 2 138 kr |
| Räntekostnader | 6 355 kr | 4 305 kr | 3 656 kr | 1 598 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 80 730 kr | -132 902 kr | 35 688 kr | 68 434 kr | -54 714 kr |
| Skatt | - | - | - | 1 458 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 80 730 kr | -132 902 kr | 35 688 kr | 66 976 kr | -54 714 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 135 972 kr | 84 172 kr | 32 372 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 135 972 kr | 84 172 kr | 32 372 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 370 830 kr | 79 916 kr | 296 955 kr | 520 942 kr | 292 170 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 919 kr | 31 620 kr | 94 742 kr | 313 999 kr | 216 673 kr |
| Kassa och bank | 351 133 kr | 47 518 kr | 201 435 kr | 206 165 kr | 74 454 kr |
| Summa tillgångar | 506 802 kr | 164 088 kr | 329 327 kr | 520 942 kr | 292 170 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 158 725 kr | 50 823 kr | 86 511 kr | 153 487 kr | 98 773 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -36 005 kr | 69 725 kr | -63 177 kr | -27 489 kr | 39 487 kr |
| Årets resultat | 80 730 kr | -132 902 kr | 35 688 kr | 66 976 kr | -54 714 kr |
| Kortfristiga skulder | 236 407 kr | 45 781 kr | 214 882 kr | 367 455 kr | 193 397 kr |
| Leverantörsskulder | 23 170 kr | 3 374 kr | 22 582 kr | 16 362 kr | 2 168 kr |
| Skatteskulder | 17 205 kr | 21 750 kr | 0 kr | 17 380 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 191 032 kr | 20 657 kr | 192 300 kr | 323 713 kr | 181 229 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 506 802 kr | 164 088 kr | 329 327 kr | 520 942 kr | 292 170 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås bedriver konsultverksamhet inom HR, personalarbete och personlig utveckling. Till viss del bedrivs även service och konsultationer inom IT med fokus på Microsofts slutanvändarprodukter. Målgruppen är små och stora företag inom Mälardalen.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 25 000 kr (25 000kr).
Företrädare
- Florence J C T (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Eminent Consulting i Lycka AB för organisationsnummer?
Eminent Consulting i Lycka AB har organisationsnummer 556508-2384 (5565082384).
Var ligger Eminent Consulting i Lycka AB?
Eminent Consulting i Lycka AB har sin registrerade adress Sevalla Prästgård 1, 72595 Västerås.
Vilken bransch är Eminent Consulting i Lycka AB verksamt i?
Eminent Consulting i Lycka AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Eminent Consulting i Lycka AB?
Eminent Consulting i Lycka AB hade en nettoomsättning på 748 446 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Eminent Consulting i Lycka AB?
Eminent Consulting i Lycka AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-02-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.