
Mora Hemslöjdsbutik AB
Mora Hemslöjdsbutik AB har organisationsnummer 556514-4507 (5565144507)
Aktiebolag • Org.nr: 556514-4507
Om företaget
Mora Hemslöjdsbutik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som övrig specialiserad detaljhandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47789). På Google Maps är verksamheten listad som hemtextil. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,5 av 5 baserat på 35 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 3 089 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 118 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mora Hemslöjdsbutik AB 3 089 000 kr och redovisade ett resultat på -117 258 kr. Rörelsemarginalen var -3,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 59,5 procent, över branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 60,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 124,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,3 procent | 4,9 procent | -1,7 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,8 procent | 4,1 procent | -2,5 procent till 13,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,5 procent | 48,4 procent | 18,1 procent till 72,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 60,3 procent | 124,1 procent | 63,3 procent till 335,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -19,0 procent | 7,0 procent | -8,8 procent till 33,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,9 procent | -0,1 procent | -15,5 procent till 20,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 545 000 kr | 1 362 000 kr | 792 000 kr till 2 467 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 506 000 kr | 382 000 kr | 157 000 kr till 589 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 60 av 273 aktiebolag inom övrig specialiserad detaljhandel.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom övrig specialiserad detaljhandel med säte i Mora.
- Plats 116 av 605 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 1 672 av 8 226 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 55 515 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,3 procent | 6,2 procent | 3,8 procent | 8,2 procent | -3,3 procent |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 6,1 procent | 3,8 procent | 8,1 procent | -3,8 procent |
| Soliditet | 69,7 procent | 78,0 procent | 74,6 procent | 76,8 procent | 59,5 procent |
| Kassalikviditet | 161,3 procent | 130,3 procent | 124,9 procent | 167,3 procent | 60,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 procent | 14,0 procent | 9,5 procent | 21,4 procent | -19,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 19,5 procent | 5,6 procent | -2,3 procent | 4,0 procent | -0,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 163 000 kr | 1 228 000 kr | 1 199 000 kr | 1 559 000 kr | 1 545 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 313 000 kr | 348 000 kr | 351 000 kr | 399 000 kr | 506 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kyrkogatan 479230 Mora
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kyrkogatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hemslöjdsförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47789Övrig specialiserad detaljhandelHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 432 924 kr | 2 907 230 kr | 3 069 265 kr | 2 998 185 kr | 3 118 014 kr | 3 088 988 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 23 664 kr | 77 349 kr | 3 400 kr | 3 400 kr | 5 782 kr | 257 721 kr |
| Övriga externa kostnader | 312 348 kr | 324 919 kr | 335 383 kr | 385 963 kr | 343 437 kr | 363 210 kr |
| Personalkostnader | 746 654 kr | 782 702 kr | 871 181 kr | 878 172 kr | 797 886 kr | 1 011 678 kr |
| Rörelseresultat | 83 538 kr | 299 564 kr | 189 772 kr | 114 531 kr | 255 534 kr | -102 926 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 16 kr | 452 kr | 787 kr | 316 kr |
| Räntekostnader | 2 426 kr | 1 875 kr | 2 424 kr | 2 161 kr | 1 875 kr | 14 648 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 81 112 kr | 297 689 kr | 187 364 kr | 112 822 kr | 254 446 kr | -117 258 kr |
| Skatt | 19 108 kr | 62 508 kr | 40 800 kr | 24 270 kr | 53 786 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 62 004 kr | 235 181 kr | 146 564 kr | 88 552 kr | 200 660 kr | -117 258 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 432 084 kr | 1 722 669 kr | 1 341 620 kr | 1 252 824 kr | 1 218 300 kr | 1 039 890 kr |
| Varulager | 1 051 835 kr | 879 321 kr | 956 830 kr | 855 726 kr | 745 391 kr | 785 538 kr |
| Kortfristiga fordringar | 70 203 kr | 39 242 kr | 102 264 kr | 43 895 kr | 81 409 kr | 88 263 kr |
| Kassa och bank | 310 046 kr | 804 106 kr | 282 526 kr | 353 203 kr | 391 500 kr | 166 089 kr |
| Summa tillgångar | 1 432 084 kr | 1 722 669 kr | 1 341 620 kr | 1 252 824 kr | 1 218 300 kr | 1 039 890 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 964 659 kr | 1 199 841 kr | 1 046 405 kr | 934 956 kr | 935 616 kr | 618 357 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 782 655 kr | 844 660 kr | 779 841 kr | 726 404 kr | 614 956 kr | 615 615 kr |
| Årets resultat | 62 004 kr | 235 181 kr | 146 564 kr | 88 552 kr | 200 660 kr | -117 258 kr |
| Kortfristiga skulder | 467 425 kr | 522 828 kr | 295 215 kr | 317 868 kr | 282 684 kr | 421 532 kr |
| Leverantörsskulder | 54 819 kr | 93 656 kr | 38 322 kr | 14 355 kr | 59 647 kr | 44 677 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 272 094 kr | 301 092 kr | 126 722 kr | 171 606 kr | 130 409 kr | 304 466 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 432 084 kr | 1 722 669 kr | 1 341 620 kr | 1 252 824 kr | 1 218 300 kr | 1 039 889 kr |
Företrädare
- Hanna F
Undertecknad i Mora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mora Hemslöjdsbutik AB för organisationsnummer?
Mora Hemslöjdsbutik AB har organisationsnummer 556514-4507 (5565144507).
Var ligger Mora Hemslöjdsbutik AB?
Mora Hemslöjdsbutik AB har sin registrerade adress Kyrkogatan 4, 79230 Mora.
Vilken bransch är Mora Hemslöjdsbutik AB verksamt i?
Mora Hemslöjdsbutik AB är registrerat i branschen övrig specialiserad detaljhandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mora Hemslöjdsbutik AB?
Mora Hemslöjdsbutik AB hade en nettoomsättning på 3 089 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mora Hemslöjdsbutik AB?
Mora Hemslöjdsbutik AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.