Järund Invest AB
Järund Invest AB har organisationsnummer 556518-1020 (5565181020)
Aktiebolag • Org.nr: 556518-1020
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikFjällbacka
Om företaget
Järund Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Fjällbacka. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 77 procent till 189 298 kr räkenskapsåret 2025 (820 077 kr föregående år).
Omsättningen varierar mellan åren som ett led i förändringar i verksamhetens omfattning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Järund Invest AB 189 298 kr och redovisade ett resultat på -9 897 215 kr. Rörelsemarginalen var -815,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 89,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 359,3 procent, över branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -815,8 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5228,4 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,3 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 359,3 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -18,2 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -76,9 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 985 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 10 av 14 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Tanum.
- Plats 368 av 496 aktiebolag med säte i Tanum.
- Plats 37 760 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 229 991 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 143,1 procent | -815,8 procent |
| Vinstmarginal | 204,4 procent | -5228,4 procent |
| Soliditet | 89,6 procent | 89,3 procent |
| Kassalikviditet | 286,2 procent | 359,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 procent | -18,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -76,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vetteberget 21c/o Johan Järund
45740 Fjällbacka
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Vetteberget 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva investmentverksamhet, äga och förvalta dotterbolag, värdepapper och fast egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 820 077 kr | 189 298 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 500 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 368 570 kr | 968 193 kr |
| Personalkostnader | 683 089 kr | 668 256 kr |
| Avskrivningar | 94 635 kr | 97 063 kr |
| Rörelseresultat | 1 173 783 kr | -1 544 214 kr |
| Ränteintäkter | 478 999 kr | 434 922 kr |
| Räntekostnader | 476 kr | 35 411 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 676 414 kr | -9 897 215 kr |
| Årets resultat | 1 676 414 kr | -9 897 215 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 52 157 784 kr | 47 000 523 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 174 949 kr | 9 077 886 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 982 835 kr | 37 922 637 kr |
| Omsättningstillgångar | 19 756 691 kr | 14 055 500 kr |
| Kortfristiga fordringar | 492 990 kr | 134 909 kr |
| Kassa och bank | 19 263 701 kr | 11 920 591 kr |
| Summa tillgångar | 71 914 475 kr | 61 056 023 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 64 424 102 kr | 54 526 887 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 53 964 504 kr | 55 691 918 kr |
| Årets resultat | 1 676 414 kr | -9 897 215 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 903 873 kr | 3 911 823 kr |
| Skatteskulder | 934 kr | 1 295 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 872 939 kr | 3 880 528 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 71 914 475 kr | 61 056 023 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver investmentverksamhet samt fastighetsförvaltning.
Företrädare
- Olle J
- Johan J (verkställande direktör)
- Tomas J
- Karin G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Järund Invest AB för organisationsnummer?
Järund Invest AB har organisationsnummer 556518-1020 (5565181020).
Var ligger Järund Invest AB?
Järund Invest AB har sin registrerade adress Vetteberget 21, 45740 Fjällbacka.
Vilken bransch är Järund Invest AB verksamt i?
Järund Invest AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Järund Invest AB?
Järund Invest AB hade en nettoomsättning på 189 298 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tanum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-08-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.