Salåkers Investment AB
Salåkers Investment AB har organisationsnummer 556518-9734 (5565189734)
Aktiebolag • Org.nr: 556518-9734
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerHedemora
Om företaget
Salåkers Investment AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hedemora. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 44 procent till 316 500 kr räkenskapsåret 2026 (566 990 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Salåkers Investment AB 316 500 kr och redovisade ett resultat på -100 509 kr. Rörelsemarginalen var -363,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,9 procent). Soliditeten var 51,1 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Kassalikviditeten var 64,8 procent, under branschens median (median 159,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -363,8 procent | 33,9 procent | 9,2 procent till 57,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -63,4 procent | 24,7 procent | 2,5 procent till 49,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 51,1 procent | 32,8 procent | 9,4 procent till 74,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 64,8 procent | 159,5 procent | 60,4 procent till 474,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,4 procent | 7,0 procent | 0,0 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -44,2 procent | 1,1 procent | -6,4 procent till 13,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 317 000 kr | 1 142 000 kr | 655 000 kr till 1 867 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 319 000 kr | 349 000 kr | 77 000 kr till 584 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 466 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 4 av 10 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Hedemora.
- Plats 259 av 385 aktiebolag med säte i Hedemora.
- Plats 5 739 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 211 235 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -439,6 procent | -124,8 procent | -64,8 procent | -62,8 procent | -363,8 procent |
| Vinstmarginal | -480,9 procent | -126,0 procent | -73,1 procent | 193,8 procent | -63,4 procent |
| Soliditet | 95,8 procent | 87,4 procent | 78,8 procent | 52,4 procent | 51,1 procent |
| Kassalikviditet | 412,9 procent | 1339,5 procent | 373,3 procent | 541,8 procent | 64,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -21,2 procent | -11,3 procent | -8,3 procent | 41,1 procent | -3,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 8,5 procent | -1,4 procent | -44,2 procent |
| Omsättning per anställd | 157 000 kr | 530 000 kr | 575 000 kr | 567 000 kr | 317 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 328 000 kr | 270 000 kr | 241 000 kr | 271 000 kr | 319 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nya Brogatan 177635 Hedemora
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Nya Brogatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta och hyra ut fastigheter, lokaler och inventarier, konsultationer inom byggsektorn, handel med värdepapper samt turist- och jaktarrangemang och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 660 295 kr | 529 525 kr | 575 232 kr | 566 990 kr | 316 500 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 153 066 kr | 217 019 kr | 210 816 kr | 86 438 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 547 271 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 852 531 kr | 663 805 kr | 580 299 kr | 624 817 kr | 670 254 kr |
| Personalkostnader | 984 997 kr | 270 304 kr | 241 426 kr | 270 744 kr | 319 454 kr |
| Avskrivningar | 341 555 kr | 230 718 kr | 187 257 kr | 198 085 kr | 217 159 kr |
| Rörelseresultat | -2 066 059 kr | -661 637 kr | -372 646 kr | -355 908 kr | -1 151 421 kr |
| Ränteintäkter | - | 131 kr | 7 249 kr | 4 273 kr | 3 462 kr |
| Räntekostnader | 3 765 kr | 6 393 kr | 54 895 kr | 46 446 kr | 40 332 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 069 824 kr | -667 899 kr | -420 292 kr | 1 098 794 kr | -200 509 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 80 000 kr | 25 000 kr | 150 000 kr | 100 000 kr |
| Årets resultat | -2 069 824 kr | -587 899 kr | -395 291 kr | 1 248 794 kr | -100 509 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 816 681 kr | 3 686 517 kr | 4 911 085 kr | 4 784 523 kr | 4 588 989 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 175 780 kr | 306 783 kr | 1 351 122 kr | 1 273 549 kr | 1 489 350 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 640 901 kr | 3 379 734 kr | 3 559 963 kr | 3 510 974 kr | 3 099 639 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 397 888 kr | 2 246 702 kr | 1 166 702 kr | 1 019 212 kr | 1 160 844 kr |
| Kortfristiga fordringar | 898 783 kr | 971 262 kr | 619 611 kr | 901 893 kr | 455 644 kr |
| Kassa och bank | 499 105 kr | 1 245 210 kr | 516 861 kr | 87 089 kr | 674 970 kr |
| Summa tillgångar | 10 214 569 kr | 5 933 219 kr | 6 077 787 kr | 5 803 735 kr | 5 749 833 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 9 784 375 kr | 5 185 084 kr | 4 789 793 kr | 3 038 587 kr | 2 938 078 kr |
| Aktiekapital | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 134 199 kr | 5 052 983 kr | 4 465 084 kr | 1 069 793 kr | 2 318 587 kr |
| Årets resultat | -2 069 824 kr | -587 899 kr | -395 291 kr | 1 248 794 kr | -100 509 kr |
| Kortfristiga skulder | 338 514 kr | 167 725 kr | 312 545 kr | 188 104 kr | 1 792 575 kr |
| Leverantörsskulder | 130 753 kr | 64 162 kr | 75 190 kr | 36 610 kr | 74 662 kr |
| Skatteskulder | 41 433 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 251 kr | 30 875 kr | 137 848 kr | 51 695 kr | 71 067 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 214 569 kr | 5 933 219 kr | 6 077 787 kr | 5 803 735 kr | 5 749 833 kr |
Företrädare
- Bengt S
Undertecknad i Hedemora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salåkers Investment AB för organisationsnummer?
Salåkers Investment AB har organisationsnummer 556518-9734 (5565189734).
Var ligger Salåkers Investment AB?
Salåkers Investment AB har sin registrerade adress Nya Brogatan 1, 77635 Hedemora.
Vilken bransch är Salåkers Investment AB verksamt i?
Salåkers Investment AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salåkers Investment AB?
Salåkers Investment AB hade en nettoomsättning på 316 500 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Salåkers Investment AB?
Salåkers Investment AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hedemora
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.