Upplevelse Teknik i Helsingborg AB
Upplevelse Teknik i Helsingborg AB har organisationsnummer 556519-3074 (5565193074)
Aktiebolag • Org.nr: 556519-3074
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstBjuv
Om företaget
Upplevelse Teknik i Helsingborg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bjuv. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390). På Google Maps är verksamheten listad som performing arts.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (108 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Upplevelse Teknik i Helsingborg AB 0 kr och redovisade ett resultat på -41 682 kr. Soliditeten var 34,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,6 procent). Kassalikviditeten var 24,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 246,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,3 procent | 58,6 procent | 34,4 procent till 78,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 24,1 procent | 246,1 procent | 131,4 procent till 483,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -5,1 procent | 15,3 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,8 procent | -27,2 procent till 26,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 195 av 1 295 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 8 av 8 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Helsingborg.
- Plats 3 813 av 4 489 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 33 523 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -28,7 procent | -2,8 procent | -11,4 procent | -247,8 procent | - |
| Vinstmarginal | -39,4 procent | -16,0 procent | -34,2 procent | -329,6 procent | - |
| Soliditet | 3,7 procent | 3,7 procent | 3,1 procent | 3,3 procent | 34,3 procent |
| Kassalikviditet | 52,5 procent | 34,3 procent | 38,9 procent | 30,9 procent | 24,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 0,1 procent | -11,9 procent | -27,3 procent | -5,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -65,6 procent | 4,0 procent | -24,6 procent | -72,4 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 500 000 kr | 520 000 kr | 392 000 kr | 108 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 90 000 kr | 45 000 kr | 52 000 kr | 43 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mörshögsvägen 20626790 Bjuv
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Mörshögsvägen 206 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är tjänster, konsultation och handel inom ljud-, ljus- och AV-teknik samt försäljning, uthyrning och service av dryckes- och varuautomater inklusive handel med tillhörande tillbehör och förbrukningsvaror samt örsäljning av utav sportartiklar och tillhörande tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 451 662 kr | 499 924 kr | 520 122 kr | 392 321 kr | 107 600 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 80 566 kr | 93 679 kr | 91 500 kr | 130 248 kr | 108 000 kr | 157 019 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 10 396 kr | 2 694 kr | 986 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 560 990 kr | 470 164 kr | 500 521 kr | 439 060 kr | 355 941 kr | 286 489 kr |
| Personalkostnader | 260 311 kr | 90 008 kr | 45 365 kr | 51 528 kr | 42 755 kr | 16 826 kr |
| Avskrivningar | 41 124 kr | 55 494 kr | 73 574 kr | 73 574 kr | 79 574 kr | 79 574 kr |
| Rörelseresultat | -69 639 kr | -143 397 kr | -14 791 kr | -44 573 kr | -267 613 kr | -225 910 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 61 kr | 286 kr | 271 kr | 132 kr |
| Räntekostnader | 48 168 kr | 53 622 kr | 67 927 kr | 89 781 kr | 88 609 kr | 65 904 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -117 807 kr | -197 019 kr | -82 657 kr | -134 068 kr | -355 951 kr | -291 682 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 197 669 kr | 82 700 kr | 127 000 kr | 340 000 kr | 250 000 kr |
| Årets resultat | -117 807 kr | 650 kr | 43 kr | -7 068 kr | -15 951 kr | -41 682 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 696 656 kr | 2 017 428 kr | 1 900 251 kr | 1 828 577 kr | 1 704 585 kr | 2 359 406 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 543 465 kr | 1 698 961 kr | 1 619 387 kr | 1 539 813 kr | 1 460 239 kr | 2 180 665 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 153 191 kr | 318 467 kr | 280 864 kr | 288 764 kr | 244 346 kr | 178 741 kr |
| Omsättningstillgångar | 376 876 kr | 80 516 kr | 59 051 kr | 74 979 kr | 45 091 kr | 24 581 kr |
| Varulager | 193 189 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 183 687 kr | 65 235 kr | 39 746 kr | 29 200 kr | 13 894 kr | 15 244 kr |
| Kassa och bank | - | 15 281 kr | 19 305 kr | 45 779 kr | 31 197 kr | 9 337 kr |
| Summa tillgångar | 2 073 532 kr | 2 097 944 kr | 1 959 302 kr | 1 903 556 kr | 1 749 676 kr | 2 383 987 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 83 809 kr | 78 459 kr | 72 502 kr | 59 434 kr | 58 483 kr | 816 801 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -182 384 kr | -300 191 kr | -299 541 kr | -299 498 kr | -285 566 kr | -295 517 kr |
| Årets resultat | -117 807 kr | 650 kr | 43 kr | -7 068 kr | -15 951 kr | -41 682 kr |
| Kortfristiga skulder | 245 595 kr | 153 317 kr | 171 951 kr | 192 978 kr | 146 069 kr | 102 115 kr |
| Leverantörsskulder | 56 077 kr | 25 976 kr | 32 751 kr | 28 833 kr | 28 582 kr | 10 988 kr |
| Skatteskulder | - | - | 219 kr | 685 kr | 9 453 kr | 690 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 46 820 kr | 6 685 kr | 1 016 kr | 28 148 kr | 1 166 kr | 535 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 073 532 kr | 2 097 944 kr | 1 959 302 kr | 1 903 556 kr | 1 749 676 kr | 2 383 987 kr |
Företrädare
- Ola A
Undertecknad i Helsingborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Upplevelse Teknik i Helsingborg AB för organisationsnummer?
Upplevelse Teknik i Helsingborg AB har organisationsnummer 556519-3074 (5565193074).
Var ligger Upplevelse Teknik i Helsingborg AB?
Upplevelse Teknik i Helsingborg AB har sin registrerade adress Mörshögsvägen 206, 26790 Bjuv.
Vilken bransch är Upplevelse Teknik i Helsingborg AB verksamt i?
Upplevelse Teknik i Helsingborg AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Upplevelse Teknik i Helsingborg AB?
Upplevelse Teknik i Helsingborg AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.