Tau Property AB
Tau Property AB har organisationsnummer 556519-4049 (5565194049)
Aktiebolag • Org.nr: 556519-4049
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerMalmö
Om företaget
Tau Property AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 1 604 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 379 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tau Property AB 1 604 000 kr och redovisade ett resultat på -30 842 kr. Rörelsemarginalen var 1,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 125,2 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,9 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 125,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -56,7 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,3 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 604 000 kr | 1 187 000 kr | 554 000 kr till 1 945 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 465 000 kr | 356 000 kr | 108 000 kr till 585 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 608 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 47 av 143 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Malmö.
- Plats 3 368 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 11 933 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 104 224 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -28,7 procent | -0,2 procent | 0,8 procent | -12,9 procent | 1,6 procent |
| Vinstmarginal | -32,8 procent | -3,5 procent | -4,5 procent | -18,1 procent | -1,9 procent |
| Soliditet | 4,2 procent | 3,4 procent | 2,3 procent | 1,5 procent | 1,0 procent |
| Kassalikviditet | 129,1 procent | 86,6 procent | 100,5 procent | 86,9 procent | 125,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -106,9 procent | -25,8 procent | -47,8 procent | -331,9 procent | -56,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,4 procent | -2,3 procent | 2,5 procent | 16,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 080 000 kr | 1 376 000 kr | 1 345 000 kr | 1 379 000 kr | 1 604 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 100 000 kr | 418 000 kr | 430 000 kr | 411 000 kr | 465 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hanögatan 521124 Malmö
Bolag på samma adress
15 andra bolag har Hanögatan 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter, produktion av produkter för värme och kyla ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 079 635 kr | 1 375 907 kr | 1 345 389 kr | 1 378 746 kr | 1 604 004 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 83 789 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 123 751 kr | 791 829 kr | 816 650 kr | 973 993 kr | 943 556 kr |
| Personalkostnader | 99 549 kr | 417 826 kr | 430 357 kr | 411 287 kr | 465 041 kr |
| Avskrivningar | 166 522 kr | 169 092 kr | 172 068 kr | 171 567 kr | 169 203 kr |
| Rörelseresultat | -310 187 kr | -2 840 kr | 10 103 kr | -178 101 kr | 26 204 kr |
| Ränteintäkter | - | 12 kr | 185 kr | 234 kr | 113 kr |
| Räntekostnader | 44 121 kr | 44 769 kr | 70 076 kr | 71 903 kr | 57 159 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -354 308 kr | -47 597 kr | -59 788 kr | -249 770 kr | -30 842 kr |
| Bokslutsdispositioner | 105 900 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -248 408 kr | -47 597 kr | -59 788 kr | -249 770 kr | -30 842 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 788 891 kr | 4 906 206 kr | 4 800 918 kr | 4 629 351 kr | 4 460 148 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 788 891 kr | 4 906 206 kr | 4 800 918 kr | 4 629 351 kr | 4 460 148 kr |
| Omsättningstillgångar | 742 323 kr | 517 951 kr | 572 048 kr | 500 422 kr | 780 685 kr |
| Kortfristiga fordringar | 407 047 kr | 144 533 kr | 165 129 kr | 423 857 kr | 450 085 kr |
| Kassa och bank | 335 276 kr | 373 418 kr | 406 919 kr | 76 565 kr | 330 600 kr |
| Summa tillgångar | 5 531 214 kr | 5 424 157 kr | 5 372 966 kr | 5 129 773 kr | 5 240 833 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 232 406 kr | 184 809 kr | 125 022 kr | 75 251 kr | 54 409 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 356 814 kr | 108 406 kr | 60 810 kr | 201 021 kr | -38 749 kr |
| Årets resultat | -248 408 kr | -47 597 kr | -59 788 kr | -249 770 kr | -30 842 kr |
| Kortfristiga skulder | 575 102 kr | 598 242 kr | 569 338 kr | 575 916 kr | 623 318 kr |
| Leverantörsskulder | 46 369 kr | 39 615 kr | 37 596 kr | 42 248 kr | 50 279 kr |
| Skatteskulder | 43 455 kr | 43 455 kr | 43 455 kr | 43 455 kr | 49 135 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 769 kr | 66 552 kr | 59 839 kr | 55 470 kr | 55 487 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 531 214 kr | 5 424 157 kr | 5 372 966 kr | 5 129 773 kr | 5 240 833 kr |
Företrädare
- Christofer P
Undertecknad i Malmö.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tau Property AB för organisationsnummer?
Tau Property AB har organisationsnummer 556519-4049 (5565194049).
Var ligger Tau Property AB?
Tau Property AB har sin registrerade adress Hanögatan 5, 21124 Malmö.
Vilken bransch är Tau Property AB verksamt i?
Tau Property AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tau Property AB?
Tau Property AB hade en nettoomsättning på 1 604 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tau Property AB?
Tau Property AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.