Multimedia Produktion i Östersund AB
Multimedia Produktion i Östersund AB har organisationsnummer 556520-5035 (5565205035)
Aktiebolag • Org.nr: 556520-5035
Om företaget
Multimedia Produktion i Östersund AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som övrig reklamverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73119).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (80 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Multimedia Produktion i Östersund AB 0 kr och redovisade ett resultat på -37 241 kr. Soliditeten var 45,1 procent, under branschens median (median 61,4 procent). Kassalikviditeten var 182,3 procent, under branschens median (median 266,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,1 procent | 61,4 procent | 34,7 procent till 82,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 182,3 procent | 266,5 procent | 138,3 procent till 578,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -84,4 procent | 6,3 procent | -10,5 procent till 44,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 464 av 537 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet.
- Plats 5 av 6 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet med säte i Östersund.
- Plats 1 930 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 4 360 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,0 procent | -8,8 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 53,3 procent | -63,0 procent | - | - |
| Soliditet | 68,7 procent | 24,6 procent | 66,6 procent | 45,1 procent |
| Kassalikviditet | 156,9 procent | 127,6 procent | 345,7 procent | 182,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,6 procent | -246,5 procent | 33,6 procent | -84,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -61,8 procent | -69,2 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sikvägen 55 A83253 Frösön
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom radio-, TV- och databranschen, produktion av multimedia, internet, inköp och försäljning av tjänster inom multimedia, förvaltning av lös och fast egendom, handel med värdepapper, tävlingsverksamhet med travhästar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73119Övrig reklamverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 680 001 kr | 259 998 kr | 80 000 kr | 1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 8 000 kr | 0 kr | 228 kr |
| Övriga externa kostnader | 283 327 kr | 280 490 kr | 41 187 kr | 37 009 kr |
| Personalkostnader | 57 761 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 12 607 kr | 10 505 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 326 306 kr | -22 997 kr | 38 813 kr | -44 277 kr |
| Ränteintäkter | 12 kr | 968 kr | 1 448 kr | 68 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 362 292 kr | -163 802 kr | 40 261 kr | -45 211 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -7 970 kr | 7 970 kr |
| Skatt | 85 172 kr | 0 kr | 4 925 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 277 120 kr | -133 143 kr | 27 366 kr | -37 241 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 294 794 kr | 8 499 kr | 8 499 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 002 kr | 7 497 kr | 7 497 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 276 792 kr | 1 002 kr | 1 002 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 284 341 kr | 210 683 kr | 113 768 kr | 97 777 kr |
| Kortfristiga fordringar | 34 899 kr | 121 073 kr | 14 578 kr | 16 099 kr |
| Kassa och bank | 249 442 kr | 89 610 kr | 99 190 kr | 81 678 kr |
| Summa tillgångar | 579 135 kr | 219 182 kr | 122 267 kr | 97 777 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 397 953 kr | 54 017 kr | 81 383 kr | 44 142 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 833 kr | 67 160 kr | -65 983 kr | -38 617 kr |
| Årets resultat | 277 120 kr | -133 143 kr | 27 366 kr | -37 241 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 7 970 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 181 182 kr | 165 165 kr | 32 914 kr | 53 635 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 15 046 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 4 925 kr | 4 925 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 154 041 kr | 55 119 kr | 17 989 kr | 38 710 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 579 135 kr | 219 182 kr | 122 267 kr | 97 777 kr |
Företrädare
- Hans-Eric H (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Multimedia Produktion i Östersund AB för organisationsnummer?
Multimedia Produktion i Östersund AB har organisationsnummer 556520-5035 (5565205035).
Var ligger Multimedia Produktion i Östersund AB?
Multimedia Produktion i Östersund AB har sin registrerade adress Sikvägen 55 A, 83253 Frösön.
Vilken bransch är Multimedia Produktion i Östersund AB verksamt i?
Multimedia Produktion i Östersund AB är registrerat i branschen övrig reklamverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Multimedia Produktion i Östersund AB?
Multimedia Produktion i Östersund AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.