Storm & Drama AB
Storm & Drama AB har organisationsnummer 556520-7882 (5565207882)
Aktiebolag • Org.nr: 556520-7882
Om företaget
Storm & Drama AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 70 procent till 350 682 kr räkenskapsåret 2025 (206 044 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Storm & Drama AB 350 682 kr och redovisade ett resultat på 112 109 kr. Rörelsemarginalen var 53,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 77,9 procent, över branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 3163,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,8 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 53,7 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,9 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 3163,9 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 70,2 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 355 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 15 av 34 aktiebolag inom scenkonst med säte i Örebro.
- Plats 2 599 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 4 415 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 206 961 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 63,2 procent | 66,7 procent | 19,4 procent | 53,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 64,5 procent | 66,6 procent | 19,7 procent | 53,7 procent |
| Soliditet | 86,7 procent | 89,1 procent | 78,7 procent | 81,9 procent | 77,9 procent |
| Kassalikviditet | 490,0 procent | 731,4 procent | 936,4 procent | 1539,5 procent | 3163,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,0 procent | 42,6 procent | 50,2 procent | 9,8 procent | 28,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 238,8 procent | -44,6 procent | 70,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högklintavägen 917264 Sundbyberg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Högklintavägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utförande av sceniska och publika framträdanden samt handel med värdepapper och fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 113 789 kr | 32 704 kr | 44 085 kr | 109 811 kr | 372 004 kr | 206 044 kr | 350 682 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 4 480 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 53 560 kr | 72 689 kr | 47 071 kr | 33 728 kr | 63 191 kr | 139 629 kr | 123 981 kr |
| Personalkostnader | 3 351 kr | 0 kr | 5 460 kr | 0 kr | 3 900 kr | 17 704 kr | 20 730 kr |
| Rörelseresultat | 55 534 kr | -49 284 kr | -9 700 kr | 69 443 kr | 248 168 kr | 39 888 kr | 188 602 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 421 kr | 671 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 241 kr | 123 kr | 67 kr | 0 kr | 905 kr | 0 kr | 126 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 57 476 kr | -48 229 kr | -9 512 kr | 70 843 kr | 247 684 kr | 40 559 kr | 188 476 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -49 000 kr | 0 kr | -47 000 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 31 038 kr | 8 481 kr | 29 367 kr |
| Årets resultat | 57 476 kr | -48 229 kr | -9 512 kr | 70 843 kr | 167 646 kr | 32 078 kr | 112 109 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 38 525 kr | 38 526 kr | 38 525 kr | 38 525 kr | 38 525 kr | 38 525 kr | 38 525 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 025 kr | 11 025 kr | 11 025 kr | 11 025 kr | 11 025 kr | 11 025 kr | 11 025 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 27 500 kr | 27 501 kr | 27 500 kr | 27 500 kr | 27 500 kr | 27 500 kr | 27 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 134 296 kr | 83 008 kr | 71 677 kr | 148 147 kr | 385 730 kr | 362 673 kr | 462 853 kr |
| Kortfristiga fordringar | 86 234 kr | 38 526 kr | 41 701 kr | 48 184 kr | 59 579 kr | 32 924 kr | 8 924 kr |
| Kassa och bank | 48 062 kr | 44 482 kr | 29 976 kr | 99 963 kr | 326 151 kr | 329 749 kr | 453 929 kr |
| Summa tillgångar | 172 821 kr | 121 534 kr | 110 202 kr | 186 672 kr | 424 255 kr | 401 198 kr | 501 378 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 153 314 kr | 105 085 kr | 95 573 kr | 166 416 kr | 334 061 kr | 328 640 kr | 390 749 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -4 162 kr | 53 314 kr | 5 085 kr | -4 427 kr | 66 415 kr | 196 562 kr | 178 640 kr |
| Årets resultat | 57 476 kr | -48 229 kr | -9 512 kr | 70 843 kr | 167 646 kr | 32 078 kr | 112 109 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 49 000 kr | 49 000 kr | 96 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 507 kr | 16 449 kr | 14 629 kr | 20 256 kr | 41 194 kr | 23 558 kr | 14 629 kr |
| Leverantörsskulder | 2 032 kr | 2 145 kr | 0 kr | 5 627 kr | 10 157 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 16 408 kr | 8 929 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 475 kr | 2 304 kr | 2 629 kr | 2 629 kr | 2 629 kr | 2 629 kr | 2 629 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 172 821 kr | 121 534 kr | 110 202 kr | 186 672 kr | 424 255 kr | 401 198 kr | 501 378 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför sceniska och publika framträdanden. Företaget har sitt säte i Örebro.
Företrädare
- Roger S
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Storm & Drama AB för organisationsnummer?
Storm & Drama AB har organisationsnummer 556520-7882 (5565207882).
Var ligger Storm & Drama AB?
Storm & Drama AB har sin registrerade adress Högklintavägen 9, 17264 Sundbyberg.
Vilken bransch är Storm & Drama AB verksamt i?
Storm & Drama AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Storm & Drama AB?
Storm & Drama AB hade en nettoomsättning på 350 682 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Storm & Drama AB någon utdelning?
Styrelsen i Storm & Drama AB föreslog en utdelning på 75 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.