c4ski AB
c4ski AB har organisationsnummer 556522-7427 (5565227427)
Aktiebolag • Org.nr: 556522-7427
Om företaget
c4ski AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar rivning av hus och byggnader och sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 602 749 kr räkenskapsåret 2025 (628 558 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte c4ski AB 602 749 kr och redovisade ett resultat på -22 256 kr. Rörelsemarginalen var -3,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 15,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 117,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,7 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 15,1 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 117,7 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -51,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,1 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 508 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 37 av 67 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Östersund.
- Plats 1 200 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 2 797 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 180 083 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,2 procent | -3,6 procent | -3,7 procent |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | -3,7 procent | -3,7 procent |
| Soliditet | 31,2 procent | 24,0 procent | 15,1 procent |
| Kassalikviditet | 134,7 procent | 128,3 procent | 117,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | -35,6 procent | -51,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,9 procent | -4,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björks väg 583695 Ås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Björks väg 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva professionell skidåkning och materialutveckling samt marknadsföring, utbildning och föreläsningar inom idrott och personlig utveckling. Bolaget skall även bedriva försäljning av kläder och sportutrustning, förvaltning och handel med värdepapper, förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 491 588 kr | 628 558 kr | 602 749 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 29 327 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 147 610 kr | 189 464 kr | 147 828 kr |
| Personalkostnader | 299 496 kr | 447 419 kr | 470 029 kr |
| Avskrivningar | 14 000 kr | 14 000 kr | 7 000 kr |
| Rörelseresultat | 1 155 kr | -22 325 kr | -22 108 kr |
| Ränteintäkter | 103 kr | 321 kr | 132 kr |
| Räntekostnader | 793 kr | 1 324 kr | 280 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 465 kr | -23 328 kr | -22 256 kr |
| Skatt | 131 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 334 kr | -23 328 kr | -22 256 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 21 000 kr | 7 000 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 000 kr | 7 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 263 853 kr | 265 782 kr | 287 772 kr |
| Kortfristiga fordringar | 97 595 kr | 111 932 kr | 172 655 kr |
| Kassa och bank | 166 258 kr | 153 850 kr | 115 117 kr |
| Summa tillgångar | 284 853 kr | 272 782 kr | 287 772 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 88 910 kr | 65 583 kr | 43 327 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -13 674 kr | -13 339 kr | -36 667 kr |
| Årets resultat | 334 kr | -23 328 kr | -22 256 kr |
| Kortfristiga skulder | 195 943 kr | 207 199 kr | 244 445 kr |
| Leverantörsskulder | 4 606 kr | 700 kr | 19 738 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 149 262 kr | 157 919 kr | 174 235 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 284 853 kr | 272 782 kr | 287 772 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva professionell skidåkning och materialutveckling samt marknadsföring, utbildning och föreläsningar inom idrott och personlig utveckling. Bolaget skall även bedriva försäljning av byggtjänster, bedriva handel med kläder- och sportutrustning, förvaltning och handel med värdepapper, förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Ås, Krokoms kommun.
Företrädare
- Peter C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har c4ski AB för organisationsnummer?
c4ski AB har organisationsnummer 556522-7427 (5565227427).
Var ligger c4ski AB?
c4ski AB har sin registrerade adress Björks väg 5, 83695 Ås.
Vilken bransch är c4ski AB verksamt i?
c4ski AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter c4ski AB?
c4ski AB hade en nettoomsättning på 602 749 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.