Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag
Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag har organisationsnummer 556522-8037 (5565228037)
Aktiebolag • Org.nr: 556522-8037
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerSödertälje
Om företaget
Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 692 601 kr räkenskapsåret 2026 (1 585 182 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag 1 692 601 kr och redovisade ett resultat på 692 679 kr. Rörelsemarginalen var 58,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Soliditeten var 80,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 1169,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,5 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 59,3 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,1 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1169,9 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,8 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 519 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 15 av 58 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Södertälje.
- Plats 897 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 32 241 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 99 348 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 61,0 procent | 69,9 procent | 67,0 procent | 65,6 procent | 58,5 procent |
| Vinstmarginal | 61,0 procent | 70,0 procent | 68,6 procent | 68,4 procent | 59,3 procent |
| Soliditet | 76,4 procent | 77,7 procent | 79,2 procent | 80,1 procent | 80,1 procent |
| Kassalikviditet | 626,5 procent | 832,4 procent | 917,2 procent | 1223,0 procent | 1169,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 procent | 11,8 procent | 11,9 procent | 9,8 procent | 8,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 5,0 procent | 0,8 procent | 7,3 procent | 2,9 procent | 6,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brunnsängsvägen 1815242 Södertälje
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Brunnsängsvägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 356 065 kr | 1 424 373 kr | 1 434 747 kr | 1 540 054 kr | 1 585 182 kr | 1 692 601 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 25 484 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 299 286 kr | 486 063 kr | 363 014 kr | 464 836 kr | 476 768 kr | 626 183 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 6 356 kr |
| Avskrivningar | 69 088 kr | 69 088 kr | 69 088 kr | 69 088 kr | 69 088 kr | 69 088 kr |
| Rörelseresultat | 987 691 kr | 869 222 kr | 1 002 645 kr | 1 031 614 kr | 1 039 326 kr | 990 974 kr |
| Ränteintäkter | 115 kr | 0 kr | 1 906 kr | 24 134 kr | 45 116 kr | 13 294 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | - | 60 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 987 806 kr | 869 222 kr | 1 004 551 kr | 1 055 748 kr | 1 084 442 kr | 1 004 208 kr |
| Bokslutsdispositioner | -200 000 kr | -50 000 kr | -84 000 kr | 0 kr | -125 000 kr | -118 009 kr |
| Skatt | 170 047 kr | 172 487 kr | 197 146 kr | 226 645 kr | 204 463 kr | 193 520 kr |
| Årets resultat | 617 759 kr | 646 735 kr | 723 405 kr | 829 103 kr | 754 979 kr | 692 679 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 4 615 367 kr | 4 546 279 kr | 4 477 191 kr | 4 408 103 kr | 4 339 015 kr | 4 269 927 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 816 767 kr | 3 747 679 kr | 3 678 591 kr | 3 609 503 kr | 3 540 415 kr | 3 471 327 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 798 600 kr | 798 600 kr | 798 600 kr | 798 600 kr | 798 600 kr | 798 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 741 020 kr | 2 547 063 kr | 3 428 948 kr | 4 394 293 kr | 5 297 388 kr | 6 238 246 kr |
| Kortfristiga fordringar | 281 298 kr | 209 799 kr | 1 571 518 kr | 2 015 275 kr | 2 391 815 kr | 4 541 964 kr |
| Kassa och bank | 1 459 722 kr | 2 337 264 kr | 1 857 430 kr | 2 379 018 kr | 2 905 573 kr | 1 696 282 kr |
| Summa tillgångar | 6 356 387 kr | 7 093 342 kr | 7 906 139 kr | 8 802 396 kr | 9 636 403 kr | 10 508 173 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 4 769 048 kr | 5 415 783 kr | 6 139 188 kr | 6 968 290 kr | 7 723 270 kr | 8 415 949 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 031 289 kr | 4 649 048 kr | 5 295 783 kr | 6 019 187 kr | 6 848 291 kr | 7 603 270 kr |
| Årets resultat | 617 759 kr | 646 735 kr | 723 405 kr | 829 103 kr | 754 979 kr | 692 679 kr |
| Obeskattade reserver | 1 221 000 kr | 1 271 000 kr | 1 355 000 kr | 1 355 000 kr | 1 480 000 kr | 1 559 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 366 339 kr | 406 559 kr | 411 951 kr | 479 106 kr | 433 133 kr | 533 224 kr |
| Leverantörsskulder | 6 985 kr | 35 125 kr | 3 374 kr | 22 919 kr | 2 018 kr | 44 180 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 27 299 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 566 kr | 46 870 kr | 74 274 kr | 72 854 kr | 69 386 kr | 75 571 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 356 387 kr | 7 093 342 kr | 7 906 139 kr | 8 802 396 kr | 9 636 403 kr | 10 508 173 kr |
Företrädare
- Sofia E
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag för organisationsnummer?
Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag har organisationsnummer 556522-8037 (5565228037).
Var ligger Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag?
Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag har sin registrerade adress Brunnsängsvägen 18, 15242 Södertälje.
Vilken bransch är Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag verksamt i?
Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag?
Södertälje Entreprenadglas Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 692 601 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.