M. NordinFrakt AB
M. NordinFrakt AB har organisationsnummer 556522-8375 (5565228375)
Aktiebolag • Org.nr: 556522-8375
Om företaget
M. NordinFrakt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borlänge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 2 738 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 892 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M. NordinFrakt AB 2 738 000 kr och redovisade ett resultat på 403 162 kr. Rörelsemarginalen var 3,9 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 25,9 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 13,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,2 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 25,9 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 13,6 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 38,3 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,3 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 738 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 558 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 706 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 19 av 50 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Borlänge.
- Plats 353 av 1 424 aktiebolag med säte i Borlänge.
- Plats 1 919 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 63 183 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 0,8 procent | 5,9 procent | 8,4 procent | 3,9 procent |
| Vinstmarginal | 2,4 procent | -2,6 procent | 0,6 procent | 1,9 procent | 15,2 procent |
| Soliditet | 37,8 procent | 17,1 procent | 19,7 procent | 15,3 procent | 25,9 procent |
| Kassalikviditet | 27,3 procent | 9,2 procent | 43,7 procent | 36,1 procent | 13,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 procent | 4,8 procent | 2,7 procent | 6,5 procent | 38,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,1 procent | 15,5 procent | 2,6 procent | 6,1 procent | -5,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 301 000 kr | 2 657 000 kr | 2 727 000 kr | 2 892 000 kr | 2 738 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 487 000 kr | 503 000 kr | 521 000 kr | 540 000 kr | 558 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Wittenströmsgatan 678474 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva åkerirörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 302 989 kr | 2 300 580 kr | 2 656 667 kr | 2 727 172 kr | 2 891 639 kr | 2 737 903 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 015 kr | 298 045 kr | 0 kr | - | 5 084 kr |
| Övriga externa kostnader | 97 402 kr | 95 520 kr | 111 174 kr | 102 381 kr | 126 034 kr | 119 385 kr |
| Personalkostnader | 462 666 kr | 487 316 kr | 502 677 kr | 521 063 kr | 540 240 kr | 558 441 kr |
| Avskrivningar | 388 603 kr | 388 603 kr | 670 585 kr | 384 286 kr | 187 496 kr | 604 818 kr |
| Rörelseresultat | 192 620 kr | 75 602 kr | 22 389 kr | 161 218 kr | 243 664 kr | 105 986 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 283 kr | 851 kr | 137 kr |
| Räntekostnader | 71 170 kr | 41 757 kr | 112 786 kr | 164 847 kr | 190 708 kr | 165 068 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 148 450 kr | 54 845 kr | -69 397 kr | 16 154 kr | 53 807 kr | 415 655 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | 100 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 24 413 kr | 7 201 kr | 2 430 kr | 0 kr | 11 669 kr | 12 493 kr |
| Årets resultat | 124 037 kr | 47 644 kr | 28 173 kr | 16 154 kr | 42 138 kr | 403 162 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 690 476 kr | 1 301 873 kr | 3 203 738 kr | 2 819 452 kr | 3 951 956 kr | 3 694 838 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 624 476 kr | 1 235 873 kr | 3 137 738 kr | 2 753 452 kr | 3 885 956 kr | 3 281 138 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 000 kr | 66 000 kr | 66 000 kr | 66 000 kr | 66 000 kr | 413 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 233 136 kr | 187 136 kr | 248 846 kr | 254 383 kr | 280 004 kr | 371 860 kr |
| Kortfristiga fordringar | 233 136 kr | 187 136 kr | 248 846 kr | 254 383 kr | 280 004 kr | 371 860 kr |
| Summa tillgångar | 1 923 612 kr | 1 489 009 kr | 3 452 584 kr | 3 073 835 kr | 4 231 960 kr | 4 066 698 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 514 565 kr | 562 209 kr | 590 382 kr | 606 535 kr | 648 674 kr | 1 051 836 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 280 528 kr | 404 565 kr | 452 209 kr | 480 381 kr | 496 536 kr | 538 674 kr |
| Årets resultat | 124 037 kr | 47 644 kr | 28 173 kr | 16 154 kr | 42 138 kr | 403 162 kr |
| Obeskattade reserver | 200 000 kr | 200 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 744 457 kr | 686 051 kr | 2 693 795 kr | 582 763 kr | 774 967 kr | 2 727 185 kr |
| Leverantörsskulder | 187 686 kr | 188 571 kr | 75 229 kr | 103 678 kr | 91 699 kr | 79 012 kr |
| Skatteskulder | 14 576 kr | -12 441 kr | 12 713 kr | 0 kr | - | -10 381 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 67 723 kr | 60 653 kr | 72 419 kr | 65 502 kr | 70 508 kr | 76 414 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 923 612 kr | 1 489 009 kr | 3 452 584 kr | 3 073 835 kr | 4 231 960 kr | 4 066 698 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att bedriva åkerirörelse med i huvudsak MaserFrakt som uppdragsgivare.
Företrädare
- Magnus N
Undertecknad i Borlänge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M. NordinFrakt AB för organisationsnummer?
M. NordinFrakt AB har organisationsnummer 556522-8375 (5565228375).
Var ligger M. NordinFrakt AB?
M. NordinFrakt AB har sin registrerade adress Wittenströmsgatan 6, 78474 Borlänge.
Vilken bransch är M. NordinFrakt AB verksamt i?
M. NordinFrakt AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M. NordinFrakt AB?
M. NordinFrakt AB hade en nettoomsättning på 2 738 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M. NordinFrakt AB?
M. NordinFrakt AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borlänge
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.