Lit/Högarna Taxi AB
Lit/Högarna Taxi AB har organisationsnummer 556524-5411 (5565245411)
Aktiebolag • Org.nr: 556524-5411
Om företaget
Lit/Högarna Taxi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hammerdal. Företaget har etablerad erfarenhet med över 31 års verksamhet sedan 1995. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 617 000 kr räkenskapsåret 2025 (519 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lit/Högarna Taxi AB 617 000 kr och redovisade ett resultat på 22 325 kr. Rörelsemarginalen var 4,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 65,4 procent, över branschens median (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 187,7 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 5,5 procent | 0,5 procent till 13,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 4,5 procent | -0,1 procent till 13,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 65,4 procent | 38,3 procent | 17,7 procent till 67,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 187,7 procent | 188,0 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,3 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,9 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 617 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 561 000 kr | 377 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 604 av 2 194 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Östersund.
- Plats 1 191 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 2 779 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 178 735 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -54,0 procent | - | 33,9 procent | 3,3 procent | 4,6 procent |
| Vinstmarginal | -57,0 procent | - | 33,9 procent | 3,3 procent | 4,5 procent |
| Soliditet | 62,1 procent | 94,3 procent | 86,5 procent | 34,8 procent | 65,4 procent |
| Kassalikviditet | 264,1 procent | 1761,8 procent | 742,7 procent | 121,2 procent | 187,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -172,9 procent | 9,6 procent | 59,8 procent | 11,8 procent | 18,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -83,7 procent | -89,0 procent | - | 18,8 procent | 18,9 procent |
| Omsättning per anställd | 272 000 kr | 30 000 kr | 437 000 kr | 519 000 kr | 617 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 233 000 kr | 29 000 kr | 263 000 kr | 462 000 kr | 561 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sved 10583348 Hammerdal
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Sved 105 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva taxirörelse, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 669 917 kr | 272 022 kr | 29 579 kr | 437 425 kr | 519 215 kr | 617 420 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 21 372 kr | 21 372 kr | 12 000 kr | 2 970 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 946 036 kr | 157 287 kr | 27 177 kr | 28 942 kr | 40 027 kr | 24 641 kr |
| Personalkostnader | 685 074 kr | 232 624 kr | 29 004 kr | 263 234 kr | 462 307 kr | 561 427 kr |
| Avskrivningar | 49 318 kr | 0 kr | - | - | - | 2 731 kr |
| Rörelseresultat | 10 860 kr | -146 903 kr | -14 602 kr | 148 219 kr | 16 881 kr | 28 621 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 42 kr | 80 kr | 72 kr |
| Räntekostnader | 10 931 kr | 8 003 kr | 45 kr | 92 kr | 144 kr | 474 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -71 kr | -154 906 kr | -14 647 kr | 148 169 kr | 16 817 kr | 28 220 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | 24 150 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 624 kr | 0 kr | - | 648 kr | 3 448 kr | 5 895 kr |
| Årets resultat | -695 kr | -154 906 kr | 9 503 kr | 147 521 kr | 13 369 kr | 22 325 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 170 386 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 68 276 kr | 65 545 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 170 386 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 68 276 kr | 65 545 kr |
| Omsättningstillgångar | 355 441 kr | 144 184 kr | 105 058 kr | 284 987 kr | 257 545 kr | 121 551 kr |
| Kortfristiga fordringar | 69 068 kr | 100 787 kr | 68 375 kr | 153 156 kr | 113 203 kr | 120 652 kr |
| Kassa och bank | 286 373 kr | 43 397 kr | 36 683 kr | 131 831 kr | 144 342 kr | 899 kr |
| Summa tillgångar | 525 827 kr | 144 184 kr | 105 058 kr | 284 987 kr | 325 821 kr | 187 096 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 244 499 kr | 89 592 kr | 99 095 kr | 246 617 kr | 113 370 kr | 122 325 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 125 194 kr | 124 499 kr | -10 408 kr | -905 kr | 1 kr | 1 kr |
| Årets resultat | -695 kr | -154 906 kr | 9 503 kr | 147 521 kr | 13 369 kr | 22 325 kr |
| Kortfristiga skulder | 235 928 kr | 54 592 kr | 5 963 kr | 38 370 kr | 212 451 kr | 64 771 kr |
| Leverantörsskulder | 35 323 kr | 1 769 kr | 1 115 kr | 1 858 kr | 1 355 kr | 1 250 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 1 479 kr | 2 127 kr | 4 096 kr | 9 343 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 143 kr | 52 823 kr | 3 369 kr | 34 385 kr | 51 227 kr | 54 178 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 525 827 kr | 144 184 kr | 105 058 kr | 284 987 kr | 325 821 kr | 187 096 kr |
Företrädare
- Kenneth J
Undertecknad i Hammerdal 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lit/Högarna Taxi AB för organisationsnummer?
Lit/Högarna Taxi AB har organisationsnummer 556524-5411 (5565245411).
Var ligger Lit/Högarna Taxi AB?
Lit/Högarna Taxi AB har sin registrerade adress Sved 105, 83348 Hammerdal.
Vilken bransch är Lit/Högarna Taxi AB verksamt i?
Lit/Högarna Taxi AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lit/Högarna Taxi AB?
Lit/Högarna Taxi AB hade en nettoomsättning på 617 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lit/Högarna Taxi AB?
Lit/Högarna Taxi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Lit/Högarna Taxi AB (Företagsnamn)
- Taxi 123456 (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser beställningscentral för taxi.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1995-07-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.