Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag
Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag har organisationsnummer 556527-7356 (5565277356)
Aktiebolag • Org.nr: 556527-7356
Om företaget
Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Bagarmossen. Företaget har etablerad erfarenhet med över 30 års verksamhet sedan 1996. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 74 procent till 202 771 kr räkenskapsåret 2026 (116 606 kr föregående år).
.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag 202 771 kr och redovisade ett resultat på -48 926 kr. Rörelsemarginalen var -24,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,2 procent). Soliditeten var 85,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,3 procent). Kassalikviditeten var 506,6 procent, över branschens median (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,3 procent | 7,2 procent | -1,6 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -24,1 procent | 7,7 procent | -1,8 procent till 19,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,7 procent | 65,3 procent | 42,8 procent till 80,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 506,6 procent | 298,2 procent | 167,7 procent till 584,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -32,1 procent | 14,6 procent | -4,3 procent till 43,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 73,9 procent | -5,2 procent | -27,5 procent till 17,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 203 000 kr | 832 000 kr | 369 000 kr till 1 205 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 2 000 kr | 446 000 kr | 137 000 kr till 671 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 105 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 415 av 558 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 42 445 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 75 694 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 227 704 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,9 procent | 19,5 procent | -11,2 procent | 87,4 procent | -24,3 procent |
| Vinstmarginal | -15,9 procent | 19,5 procent | -11,1 procent | 87,6 procent | -24,1 procent |
| Soliditet | 37,8 procent | 69,7 procent | 61,6 procent | 91,6 procent | 85,7 procent |
| Kassalikviditet | 160,2 procent | 328,7 procent | 259,5 procent | 452,5 procent | 506,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -157,2 procent | 61,1 procent | -32,4 procent | 50,8 procent | -32,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -18,5 procent | -27,6 procent | -59,6 procent | 73,9 procent |
| Omsättning per anställd | 489 000 kr | 398 000 kr | 289 000 kr | 117 000 kr | 203 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 459 000 kr | 153 000 kr | 94 000 kr | 6 000 kr | 2 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ljusnevägen 4 1tr12848 Bagarmossen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fotografiska tjänster och studioverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 489 180 kr | 398 452 kr | 288 576 kr | 116 606 kr | 202 771 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 53 156 kr | 0 kr | - | 135 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 847 kr | 27 396 kr | 32 978 kr | 55 574 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 154 327 kr | 139 972 kr | 193 751 kr | 88 377 kr | 159 103 kr |
| Personalkostnader | 458 774 kr | 153 377 kr | 94 290 kr | 5 755 kr | 2 250 kr |
| Rörelseresultat | -77 612 kr | 77 708 kr | -32 442 kr | 101 900 kr | -49 190 kr |
| Ränteintäkter | - | 98 kr | 430 kr | 123 kr | 264 kr |
| Räntekostnader | 147 kr | 38 kr | 129 kr | -121 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -77 759 kr | 77 768 kr | -32 141 kr | 102 144 kr | -48 926 kr |
| Årets resultat | -77 759 kr | 77 768 kr | -32 141 kr | 102 144 kr | -48 926 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 500 kr | 500 kr | 500 kr | 500 kr | 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 kr | 500 kr | 500 kr | 500 kr | 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 130 364 kr | 182 156 kr | 160 416 kr | 219 226 kr | 177 153 kr |
| Varulager | - | - | - | 135 597 kr | 48 816 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 726 kr | 66 765 kr | 56 111 kr | 32 819 kr | 36 083 kr |
| Kassa och bank | 73 638 kr | 115 391 kr | 104 305 kr | 50 810 kr | 92 254 kr |
| Summa tillgångar | 130 864 kr | 182 656 kr | 160 916 kr | 219 726 kr | 177 653 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 49 475 kr | 127 244 kr | 99 102 kr | 201 246 kr | 152 320 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 194 kr | -59 564 kr | 22 203 kr | -9 938 kr | 92 206 kr |
| Årets resultat | -77 759 kr | 77 768 kr | -32 141 kr | 102 144 kr | -48 926 kr |
| Kortfristiga skulder | 81 389 kr | 55 412 kr | 61 814 kr | 18 480 kr | 25 333 kr |
| Leverantörsskulder | 23 545 kr | 1 760 kr | 3 362 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 5 822 kr | 6 792 kr | 6 792 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 022 kr | 31 860 kr | 36 660 kr | 3 480 kr | 10 333 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 130 864 kr | 182 656 kr | 160 916 kr | 219 726 kr | 177 653 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom fotografiska tjänster och studioverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Mikael L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag för organisationsnummer?
Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag har organisationsnummer 556527-7356 (5565277356).
Var ligger Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag?
Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag har sin registrerade adress Ljusnevägen 4 1tr, 12848 Bagarmossen.
Vilken bransch är Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag verksamt i?
Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag?
Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag hade en nettoomsättning på 202 771 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag?
Fotograf Mikael Lundström Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1996-01-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.