QP Management systems AB
QP Management systems AB har organisationsnummer 556528-6555 (5565286555)
Aktiebolag • Org.nr: 556528-6555
Om företaget
QP Management systems AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Företaget har etablerad erfarenhet med över 30 års verksamhet sedan 1996. Huvudverksamheten klassificeras som övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85690). Företaget bedriver även verksamhet inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1632 procent till 675 524 kr räkenskapsåret 2025 (39 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte QP Management systems AB 675 524 kr och redovisade ett resultat på -83 780 kr. Rörelsemarginalen var -12,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 30,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,7 procent). Kassalikviditeten var 150,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 305,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,1 procent | 14,2 procent | -0,3 procent till 39,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,4 procent | 15,1 procent | 0,1 procent till 42,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,7 procent | 66,7 procent | 41,8 procent till 87,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 150,6 procent | 305,5 procent | 162,1 procent till 758,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -130,2 procent | 5,7 procent | -9,7 procent till 38,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 245 av 776 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
- Plats 53 av 171 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet med säte i Stockholm.
- Plats 32 139 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 57 646 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 173 269 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | -12,1 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | -12,4 procent |
| Soliditet | 73,6 procent | 76,9 procent | 100,0 procent | 89,2 procent | 30,7 procent |
| Kassalikviditet | 369,2 procent | 423,2 procent | - | 1708,1 procent | 150,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -26,5 procent | 19,2 procent | -0,8 procent | 14,7 procent | -130,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torshamnsgatan 27 plan 216440 Kista
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Torshamnsgatan 27 plan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster, utbildning och bemanning inom kvalitet, informationssäkerhet, miljö, arbetsmiljö och relaterade standarder.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 177 127 kr | 1 kr | 0 kr | - | 39 000 kr | 675 524 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 kr | 2 kr | 3 kr | 2 kr | 1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 0 kr | - | - | - | 203 738 kr |
| Övriga externa kostnader | 131 402 kr | 42 276 kr | 4 608 kr | 1 250 kr | 3 647 kr | 553 335 kr |
| Personalkostnader | 1 184 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 23 025 kr | -42 274 kr | -4 606 kr | -1 249 kr | 35 354 kr | -81 551 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 23 kr | 252 kr | 236 kr | 69 kr |
| Räntekostnader | - | - | 201 kr | 0 kr | 108 kr | 2 298 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 23 025 kr | -42 274 kr | -4 784 kr | -997 kr | 35 482 kr | -83 780 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 15 000 kr | 29 500 kr | 0 kr | -8 499 kr | 0 kr |
| Skatt | 4 361 kr | 0 kr | 203 kr | 0 kr | 5 253 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 18 664 kr | -27 274 kr | 24 513 kr | -997 kr | 21 730 kr | -83 780 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr | 3 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 107 649 kr | 136 138 kr | 162 076 kr | 122 782 kr | 162 526 kr | 206 095 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 11 637 kr | 135 880 kr | 161 200 kr | 122 084 kr | 162 431 kr | 187 306 kr |
| Kassa och bank | 96 012 kr | 258 kr | 876 kr | 698 kr | 95 kr | 18 789 kr |
| Summa tillgångar | 111 249 kr | 139 738 kr | 165 676 kr | 126 382 kr | 166 126 kr | 209 695 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 90 553 kr | 102 866 kr | 127 379 kr | 126 382 kr | 148 112 kr | 64 332 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -30 611 kr | 27 640 kr | 366 kr | 24 879 kr | 23 882 kr | 45 612 kr |
| Årets resultat | 18 664 kr | -27 274 kr | 24 513 kr | -997 kr | 21 730 kr | -83 780 kr |
| Obeskattade reserver | - | 0 kr | - | - | 8 499 kr | 8 499 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 696 kr | 36 872 kr | 38 297 kr | 0 kr | 9 515 kr | 136 864 kr |
| Leverantörsskulder | 2 500 kr | 0 kr | 1 425 kr | 0 kr | - | 31 730 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 000 kr | 36 872 kr | 36 872 kr | 0 kr | 9 515 kr | 105 134 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 111 249 kr | 139 738 kr | 165 676 kr | 126 382 kr | 166 126 kr | 209 695 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver konsultation och utbildning i miljöfrågor samt bemanning. Import och export av livsmedelsprodukter samt catering (livsmedels- och restaurangbranschen) samt reseagentur. Handel med textildesign, konst och mode.
Företrädare
- Per Arne F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har QP Management systems AB för organisationsnummer?
QP Management systems AB har organisationsnummer 556528-6555 (5565286555).
Var ligger QP Management systems AB?
QP Management systems AB har sin registrerade adress Torshamnsgatan 27 plan 2, 16440 Kista.
Vilken bransch är QP Management systems AB verksamt i?
QP Management systems AB är registrerat i branschen övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter QP Management systems AB?
QP Management systems AB hade en nettoomsättning på 675 524 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- QP Management systems AB (Företagsnamn)
- QP Doors (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser export av dörrar och tillhörande produkter.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1996-02-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.