Ya Jun Lu Aktiebolag
Ya Jun Lu Aktiebolag har organisationsnummer 556537-8212 (5565378212)
Aktiebolag • Org.nr: 556537-8212
Om företaget
Ya Jun Lu Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 29 års verksamhet sedan 1997. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 5 078 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 673 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ya Jun Lu Aktiebolag 5 078 000 kr och redovisade ett resultat på 542 760 kr. Rörelsemarginalen var 13,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 57,2 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 274,1 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,6 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 13,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 57,2 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 274,1 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 83,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 8,7 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 693 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 573 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 551 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 253 av 896 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 2 682 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 6 435 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 36 308 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,9 procent | 15,7 procent | 13,6 procent |
| Vinstmarginal | 12,9 procent | 15,7 procent | 13,5 procent |
| Soliditet | 61,8 procent | 55,1 procent | 57,2 procent |
| Kassalikviditet | 295,7 procent | 253,0 procent | 274,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,8 procent | 82,0 procent | 83,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,4 procent | 8,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 596 000 kr | 1 558 000 kr | 1 693 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 566 000 kr | 522 000 kr | 573 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Vägen 5141254 Göteborg
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Södra Vägen 51 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva restaurangverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 787 662 kr | 4 673 174 kr | 5 077 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 065 kr | 634 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 107 770 kr | 990 102 kr | 1 033 147 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 361 755 kr | 1 378 584 kr | 1 629 784 kr |
| Personalkostnader | 1 697 715 kr | 1 566 098 kr | 1 718 629 kr |
| Avskrivningar | 3 937 kr | 3 937 kr | 5 450 kr |
| Rörelseresultat | 618 550 kr | 735 087 kr | 690 987 kr |
| Ränteintäkter | 46 kr | 89 kr | -16 kr |
| Räntekostnader | 122 kr | 753 kr | 5 563 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 618 474 kr | 734 423 kr | 685 408 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 241 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 128 111 kr | 151 966 kr | 142 648 kr |
| Årets resultat | 491 604 kr | 582 457 kr | 542 760 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 9 387 kr | 5 450 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 387 kr | 5 450 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 653 216 kr | 1 283 409 kr | 1 142 059 kr |
| Varulager | 72 446 kr | 73 178 kr | 76 139 kr |
| Kortfristiga fordringar | 100 187 kr | 83 705 kr | 71 861 kr |
| Kassa och bank | 1 480 583 kr | 1 126 526 kr | 994 059 kr |
| Summa tillgångar | 1 662 603 kr | 1 288 859 kr | 1 142 059 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 027 958 kr | 710 416 kr | 653 176 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 436 354 kr | 27 959 kr | 10 416 kr |
| Årets resultat | 491 604 kr | 582 457 kr | 542 760 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 534 645 kr | 478 443 kr | 388 883 kr |
| Leverantörsskulder | - | 12 219 kr | 3 668 kr |
| Skatteskulder | 111 000 kr | 166 801 kr | 89 945 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 211 005 kr | 125 831 kr | 144 992 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 662 603 kr | 1 288 859 kr | 1 142 059 kr |
Företrädare
- Guo Ping H
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ya Jun Lu Aktiebolag för organisationsnummer?
Ya Jun Lu Aktiebolag har organisationsnummer 556537-8212 (5565378212).
Var ligger Ya Jun Lu Aktiebolag?
Ya Jun Lu Aktiebolag har sin registrerade adress Södra Vägen 51, 41254 Göteborg.
Vilken bransch är Ya Jun Lu Aktiebolag verksamt i?
Ya Jun Lu Aktiebolag är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ya Jun Lu Aktiebolag?
Ya Jun Lu Aktiebolag hade en nettoomsättning på 5 078 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ya Jun Lu Aktiebolag?
Ya Jun Lu Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1997-01-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.