Morris Arkiv AB
Morris Arkiv AB har organisationsnummer 556539-3328 (5565393328)
Aktiebolag • Org.nr: 556539-3328
Om företaget
Morris Arkiv AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 29 års verksamhet sedan 1997. Huvudverksamheten klassificeras som industridesign och modedesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 64 procent till 141 000 kr räkenskapsåret 2025 (393 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Morris Arkiv AB 141 000 kr och redovisade ett resultat på -74 419 kr. Rörelsemarginalen var -78,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,5 procent). Soliditeten var 43,6 procent, under branschens median (median 62,6 procent). Kassalikviditeten var 177,4 procent, under branschens median (median 275,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -78,4 procent | 9,5 procent | -2,4 procent till 29,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -79,4 procent | 9,8 procent | -2,4 procent till 30,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 43,6 procent | 62,6 procent | 35,8 procent till 84,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 177,4 procent | 275,4 procent | 126,1 procent till 622,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -43,4 procent | 3,4 procent | -20,1 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -64,1 procent | -4,4 procent | -38,1 procent till 21,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 141 000 kr | 853 000 kr | 307 000 kr till 1 429 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 40 000 kr | 461 000 kr | 118 000 kr till 749 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 725 av 1 258 aktiebolag inom industridesign och modedesign.
- Plats 80 av 143 aktiebolag inom industridesign och modedesign med säte i Göteborg.
- Plats 15 941 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 39 142 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 238 592 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,3 procent | -12,3 procent | 41,3 procent | 36,3 procent | -78,4 procent |
| Vinstmarginal | 33,2 procent | -12,4 procent | 41,4 procent | 36,1 procent | -79,4 procent |
| Soliditet | 58,8 procent | 61,6 procent | 80,0 procent | 43,3 procent | 43,6 procent |
| Kassalikviditet | 242,6 procent | 260,6 procent | 499,0 procent | 199,3 procent | 177,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 65,6 procent | -53,8 procent | 65,0 procent | 33,5 procent | -43,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 14,9 procent | 44,9 procent | 19,9 procent | -41,3 procent | -64,1 procent |
| Omsättning per anställd | 385 000 kr | 558 000 kr | 669 000 kr | 393 000 kr | 141 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 197 000 kr | 434 000 kr | 213 000 kr | 46 000 kr | 40 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Övre Husargatan 1141122 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagts verksamhet är att inom formgivning bedriva verksamhet och konstnärligt utvecklingsarbete med inriktning på media, industri och fri konst, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74110Industridesign och modedesignHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 356 kr | 385 461 kr | 558 358 kr | 669 433 kr | 392 877 kr | 141 014 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 65 198 kr | 119 710 kr | 0 kr | 5 000 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 114 529 kr | 135 355 kr | 172 193 kr | 173 039 kr | 192 688 kr | 194 285 kr |
| Personalkostnader | 289 662 kr | 196 626 kr | 434 284 kr | 213 398 kr | 45 578 kr | 39 788 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -19 580 kr | 128 364 kr | -68 505 kr | 276 380 kr | 142 607 kr | -110 518 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 147 kr | 16 kr | -8 kr |
| Räntekostnader | 65 kr | 1 kr | 0 kr | - | 183 kr | 985 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -19 645 kr | 128 363 kr | -68 505 kr | 276 527 kr | 142 440 kr | -111 511 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | -37 092 kr | 37 092 kr |
| Skatt | - | - | - | 40 200 kr | 22 921 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -19 645 kr | 128 363 kr | -68 505 kr | 236 327 kr | 82 427 kr | -74 419 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 134 147 kr | 333 098 kr | 206 538 kr | 454 740 kr | 568 323 kr | 393 466 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 016 kr | 264 260 kr | 148 693 kr | 332 030 kr | 313 412 kr | 318 194 kr |
| Kassa och bank | 59 131 kr | 68 838 kr | 57 845 kr | 122 710 kr | 254 911 kr | 75 272 kr |
| Summa tillgångar | 134 147 kr | 333 098 kr | 206 538 kr | 454 740 kr | 568 323 kr | 393 466 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 67 433 kr | 195 796 kr | 127 291 kr | 363 618 kr | 246 044 kr | 171 626 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -12 922 kr | -32 567 kr | 95 796 kr | 27 291 kr | 63 617 kr | 146 045 kr |
| Årets resultat | -19 645 kr | 128 363 kr | -68 505 kr | 236 327 kr | 82 427 kr | -74 419 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 37 092 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 66 714 kr | 137 302 kr | 79 247 kr | 91 122 kr | 285 187 kr | 221 840 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 15 501 kr | 1 597 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | - | - | 24 723 kr | 30 760 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 66 714 kr | 121 801 kr | 77 650 kr | 66 399 kr | 230 427 kr | 221 840 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 134 147 kr | 333 098 kr | 206 538 kr | 454 740 kr | 568 323 kr | 393 466 kr |
Företrädare
- Michael S
Undertecknad i Göteborg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Morris Arkiv AB för organisationsnummer?
Morris Arkiv AB har organisationsnummer 556539-3328 (5565393328).
Var ligger Morris Arkiv AB?
Morris Arkiv AB har sin registrerade adress Övre Husargatan 11, 41122 Göteborg.
Vilken bransch är Morris Arkiv AB verksamt i?
Morris Arkiv AB är registrerat i branschen industridesign och modedesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Morris Arkiv AB?
Morris Arkiv AB hade en nettoomsättning på 141 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Morris Arkiv AB?
Morris Arkiv AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1997-03-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.