Marore Aktiebolag
Marore Aktiebolag har organisationsnummer 556541-6277 (5565416277)
Aktiebolag • Org.nr: 556541-6277
Om företaget
Marore Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Företaget har etablerad erfarenhet med över 29 års verksamhet sedan 1997. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 8 procent till 1 862 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 724 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Marore Aktiebolag 1 862 000 kr och redovisade ett resultat på 71 944 kr. Rörelsemarginalen var 4,5 procent, över branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 50,2 procent, över branschens median (median 43,6 procent). Kassalikviditeten var 218,8 procent, över branschens median (median 156,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,5 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 50,2 procent | 43,6 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 218,8 procent | 156,9 procent | 78,0 procent till 348,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,0 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 931 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 442 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 884 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 80 av 111 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Gävle.
- Plats 831 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 2 186 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 90 972 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,0 procent | 1,7 procent | 0,5 procent | 4,5 procent |
| Vinstmarginal | 2,0 procent | 1,7 procent | 0,5 procent | 5,5 procent |
| Soliditet | 31,4 procent | 41,4 procent | 52,9 procent | 50,2 procent |
| Kassalikviditet | 147,2 procent | 171,8 procent | 226,0 procent | 218,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,8 procent | 12,6 procent | 0,5 procent | 34,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,4 procent | -5,3 procent | 8,0 procent |
| Omsättning per anställd | 883 000 kr | 911 000 kr | 862 000 kr | 931 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 403 000 kr | 324 000 kr | 339 000 kr | 442 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brändströmsgatan 8A80324 Gävle
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Brändströmsgatan 8A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 987 346 kr | 1 821 468 kr | 1 724 131 kr | 1 861 530 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 69 369 kr | 755 kr | 506 kr | 118 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 661 444 kr | 559 791 kr | 507 031 kr | 502 675 kr |
| Övriga externa kostnader | 448 491 kr | 581 870 kr | 529 806 kr | 391 784 kr |
| Personalkostnader | 907 754 kr | 648 963 kr | 678 966 kr | 883 611 kr |
| Rörelseresultat | 39 026 kr | 31 599 kr | 8 834 kr | 83 578 kr |
| Ränteintäkter | 68 kr | 35 kr | 67 kr | 18 908 kr |
| Räntekostnader | 165 kr | 770 kr | 36 kr | 17 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 38 929 kr | 30 864 kr | 8 865 kr | 102 469 kr |
| Bokslutsdispositioner | -15 350 kr | 0 kr | - | -10 000 kr |
| Skatt | 9 486 kr | 13 610 kr | 8 192 kr | 20 525 kr |
| Årets resultat | 14 093 kr | 17 254 kr | 673 kr | 71 944 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 382 045 kr | 331 375 kr | 260 218 kr | 417 334 kr |
| Varulager | 18 505 kr | 23 883 kr | 18 081 kr | 18 492 kr |
| Kortfristiga fordringar | 34 906 kr | 37 905 kr | 24 643 kr | 40 843 kr |
| Kassa och bank | 328 634 kr | 269 587 kr | 217 494 kr | 357 999 kr |
| Summa tillgångar | 382 045 kr | 331 375 kr | 260 218 kr | 417 334 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 119 807 kr | 137 061 kr | 137 733 kr | 209 677 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 514 kr | 17 607 kr | 34 860 kr | 35 533 kr |
| Årets resultat | 14 093 kr | 17 254 kr | 673 kr | 71 944 kr |
| Obeskattade reserver | 15 350 kr | 15 350 kr | 15 350 kr | 25 350 kr |
| Kortfristiga skulder | 246 888 kr | 178 964 kr | 107 135 kr | 182 307 kr |
| Leverantörsskulder | 32 235 kr | 30 108 kr | 15 199 kr | 21 298 kr |
| Skatteskulder | 8 308 kr | 0 kr | - | 780 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 143 854 kr | 46 688 kr | 31 649 kr | 47 040 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 382 045 kr | 331 375 kr | 260 218 kr | 417 334 kr |
Företrädare
- Mkhael T
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Marore Aktiebolag för organisationsnummer?
Marore Aktiebolag har organisationsnummer 556541-6277 (5565416277).
Var ligger Marore Aktiebolag?
Marore Aktiebolag har sin registrerade adress Brändströmsgatan 8A, 80324 Gävle.
Vilken bransch är Marore Aktiebolag verksamt i?
Marore Aktiebolag är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Marore Aktiebolag?
Marore Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 862 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Marore Aktiebolag?
Marore Aktiebolag hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1997-04-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.