
Sanol AB
Sanol AB har organisationsnummer 556543-5285 (5565435285)
Aktiebolag • Org.nr: 556543-5285
Om företaget
Sanol AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trekanten. Företaget har etablerad erfarenhet med över 29 års verksamhet sedan 1997. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av diverse övriga specialmaskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 28990). På Google Maps är verksamheten listad som manufacturer. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 3 665 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 941 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sanol AB 3 665 000 kr och redovisade ett resultat på 322 579 kr. Rörelsemarginalen var 9,2 procent, över branschens median (median 8,8 procent). Soliditeten var 19,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,8 procent). Kassalikviditeten var 93,5 procent, under branschens median (median 176,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 8,8 procent | 0,7 procent till 16,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,8 procent | 8,4 procent | -1,2 procent till 16,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 19,0 procent | 48,8 procent | 22,2 procent till 74,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 93,5 procent | 176,5 procent | 81,1 procent till 393,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 78,9 procent | 5,3 procent | -8,8 procent till 28,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 24,6 procent | 6,1 procent | -11,4 procent till 33,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 833 000 kr | 1 827 000 kr | 1 086 000 kr till 2 752 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 331 000 kr | 628 000 kr | 488 000 kr till 800 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 60 av 167 aktiebolag inom tillverkning av diverse övriga specialmaskiner.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom tillverkning av diverse övriga specialmaskiner med säte i Partille.
- Plats 132 av 1 078 aktiebolag med säte i Partille.
- Plats 8 460 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 48 439 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -34,3 procent | -18,1 procent | -12,7 procent | 9,2 procent |
| Vinstmarginal | -35,0 procent | -18,0 procent | -13,1 procent | 8,8 procent |
| Soliditet | 62,1 procent | 12,5 procent | 5,1 procent | 19,0 procent |
| Kassalikviditet | 233,7 procent | 68,7 procent | 71,6 procent | 93,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -141,6 procent | -150,7 procent | -444,3 procent | 78,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -32,4 procent | 105,7 procent | 24,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 833 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 331 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Harby 330c/o C/o Sanol AB
38898 Trekanten
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Harby 330 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall producera, marknadsföra och sälja trygghets-, och kunskapsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 113 912 kr | 1 429 693 kr | 2 941 197 kr | 3 665 324 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 479 kr | 138 797 kr | 2 323 kr |
| Övriga externa kostnader | 724 380 kr | 987 763 kr | 1 199 650 kr | 1 083 460 kr |
| Personalkostnader | - | - | 75 527 kr | 661 337 kr |
| Rörelseresultat | -725 483 kr | -258 878 kr | -374 739 kr | 337 287 kr |
| Ränteintäkter | - | 8 025 kr | 1 211 kr | 1 380 kr |
| Räntekostnader | 14 364 kr | 5 992 kr | 10 465 kr | 16 088 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -739 847 kr | -256 845 kr | -383 993 kr | 322 579 kr |
| Bokslutsdispositioner | 135 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -604 847 kr | -256 845 kr | -383 993 kr | 322 579 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 687 505 kr | 1 367 135 kr | 1 700 370 kr | 2 156 607 kr |
| Varulager | 453 394 kr | 806 248 kr | 978 187 kr | 1 205 235 kr |
| Kortfristiga fordringar | 234 111 kr | 258 080 kr | 659 619 kr | 904 433 kr |
| Kassa och bank | - | 302 807 kr | 62 564 kr | 46 939 kr |
| Summa tillgångar | 687 505 kr | 1 367 135 kr | 1 700 370 kr | 2 156 607 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 427 262 kr | 170 417 kr | 86 424 kr | 409 003 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 932 109 kr | 327 262 kr | 370 417 kr | -13 576 kr |
| Årets resultat | -604 847 kr | -256 845 kr | -383 993 kr | 322 579 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 100 194 kr | 816 718 kr | 1 008 946 kr | 1 017 604 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 37 530 kr | 954 557 kr | 725 693 kr |
| Skatteskulder | 38 071 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 724 kr | 188 124 kr | 23 238 kr | 186 929 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 687 505 kr | 1 367 135 kr | 1 700 370 kr | 2 156 607 kr |
Företrädare
- Anders J (ordförande)
- Andreas J
- Richard B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sanol AB för organisationsnummer?
Sanol AB har organisationsnummer 556543-5285 (5565435285).
Var ligger Sanol AB?
Sanol AB har sin registrerade adress Harby 330, 38898 Trekanten.
Vilken bransch är Sanol AB verksamt i?
Sanol AB är registrerat i branschen tillverkning av diverse övriga specialmaskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sanol AB?
Sanol AB hade en nettoomsättning på 3 665 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sanol AB?
Sanol AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1997-06-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.