Pedel's Maskin AB
Pedel's Maskin AB har organisationsnummer 556544-4568 (5565444568)
Aktiebolag • Org.nr: 556544-4568
Smidning och formning av metall och pulvermetallurgiEskilstuna
Om företaget
Pedel's Maskin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 29 års verksamhet sedan 1997. Huvudverksamheten klassificeras som smidning och formning av metall och pulvermetallurgi enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25400).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 307 111 kr räkenskapsåret 2025 (388 480 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pedel's Maskin AB 307 111 kr och redovisade ett resultat på 70 015 kr. Rörelsemarginalen var 31,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,5 procent). Soliditeten var 81,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,3 procent). Kassalikviditeten var 257,5 procent, över branschens median (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,4 procent | 6,5 procent | 1,4 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,8 procent | 6,3 procent | 1,0 procent till 14,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,1 procent | 54,3 procent | 38,1 procent till 78,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 257,5 procent | 247,1 procent | 145,3 procent till 462,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 procent | 14,3 procent | 0,0 procent till 34,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -20,9 procent | -2,5 procent | -19,2 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 62 av 79 aktiebolag inom smidning och formning av metall och pulvermetallurgi.
- Plats 1 566 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 5 005 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 212 468 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,5 procent | -6,4 procent | 30,3 procent | -14,1 procent | 31,4 procent |
| Vinstmarginal | 31,3 procent | -10,0 procent | 20,1 procent | -20,7 procent | 22,8 procent |
| Soliditet | 83,9 procent | 82,7 procent | 79,8 procent | 80,9 procent | 81,1 procent |
| Kassalikviditet | 280,2 procent | 262,5 procent | 251,8 procent | 255,0 procent | 257,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 procent | -2,1 procent | 2,6 procent | -2,5 procent | 2,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,7 procent | 35,7 procent | -36,6 procent | -7,1 procent | -20,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slätviksvägen 13163509 Eskilstuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Slätviksvägen 131 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva maskinreparationer, smidesarbeten, bläst ring, industriservice och försäljning av industriprodukter inom verkstadsindustrin samt därmedförenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 504 727 kr | 486 012 kr | 659 689 kr | 418 205 kr | 388 480 kr | 307 111 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 30 000 kr | 0 kr | 27 000 kr | 0 kr | 79 525 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 32 705 kr | 13 679 kr | 436 987 kr | 27 601 kr | 110 979 kr | 62 741 kr |
| Övriga externa kostnader | 321 468 kr | 298 191 kr | 227 740 kr | 225 244 kr | 255 863 kr | 178 915 kr |
| Personalkostnader | 14 534 kr | 17 254 kr | 13 040 kr | 10 670 kr | 13 498 kr | 3 013 kr |
| Avskrivningar | 126 785 kr | 23 860 kr | 23 860 kr | 55 068 kr | 63 072 kr | 45 536 kr |
| Rörelseresultat | 9 235 kr | 163 028 kr | -41 938 kr | 126 622 kr | -54 932 kr | 96 431 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 20 kr | 929 kr | 8 062 kr | 1 182 kr |
| Räntekostnader | 8 131 kr | 10 762 kr | 24 027 kr | 43 464 kr | 33 614 kr | 27 598 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 104 kr | 152 266 kr | -65 945 kr | 84 087 kr | -80 484 kr | 70 015 kr |
| Årets resultat | 1 104 kr | 152 266 kr | -65 945 kr | 84 087 kr | -80 484 kr | 70 015 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 185 324 kr | 2 125 360 kr | 2 101 500 kr | 2 314 272 kr | 2 251 200 kr | 2 213 024 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 85 324 kr | 25 360 kr | 1 500 kr | 214 272 kr | 151 200 kr | 113 024 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 100 000 kr | 2 100 000 kr | 2 100 000 kr | 2 100 000 kr | 2 100 000 kr | 2 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 502 337 kr | 1 751 597 kr | 1 751 812 kr | 1 782 045 kr | 1 689 211 kr | 1 806 647 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 203 375 kr | 1 238 105 kr | 1 250 053 kr | 1 258 077 kr | 1 333 389 kr | 1 513 839 kr |
| Kassa och bank | 298 962 kr | 513 492 kr | 501 759 kr | 523 968 kr | 355 822 kr | 292 808 kr |
| Summa tillgångar | 3 687 661 kr | 3 876 957 kr | 3 853 312 kr | 4 096 317 kr | 3 940 411 kr | 4 019 671 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 099 563 kr | 3 251 829 kr | 3 185 884 kr | 3 269 972 kr | 3 189 488 kr | 3 259 503 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 978 459 kr | 2 979 563 kr | 3 131 829 kr | 3 065 885 kr | 3 149 972 kr | 3 069 488 kr |
| Årets resultat | 1 104 kr | 152 266 kr | -65 945 kr | 84 087 kr | -80 484 kr | 70 015 kr |
| Kortfristiga skulder | 588 098 kr | 625 128 kr | 667 428 kr | 707 845 kr | 662 423 kr | 701 668 kr |
| Leverantörsskulder | 11 550 kr | 26 815 kr | 41 417 kr | 7 051 kr | 3 479 kr | 5 258 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 563 748 kr | 578 419 kr | 596 611 kr | 688 494 kr | 644 819 kr | 684 101 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 687 661 kr | 3 876 957 kr | 3 853 312 kr | 4 096 317 kr | 3 940 411 kr | 4 019 671 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom maskinreparation, blästring samt industriservice. Företaget har sitt säte i Eskilstuna. Bolaget är moderbolag till Zzk fastigheter AB, org.nr 556158-6420.
Företrädare
- Peter E
Undertecknad i Eskilstuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pedel's Maskin AB för organisationsnummer?
Pedel's Maskin AB har organisationsnummer 556544-4568 (5565444568).
Var ligger Pedel's Maskin AB?
Pedel's Maskin AB har sin registrerade adress Slätviksvägen 131, 63509 Eskilstuna.
Vilken bransch är Pedel's Maskin AB verksamt i?
Pedel's Maskin AB är registrerat i branschen smidning och formning av metall och pulvermetallurgi enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pedel's Maskin AB?
Pedel's Maskin AB hade en nettoomsättning på 307 111 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1997-08-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.