Mats Norberg Grävtjänst AB
Mats Norberg Grävtjänst AB har organisationsnummer 556548-2790 (5565482790)
Aktiebolag • Org.nr: 556548-2790
Om företaget
Mats Norberg Grävtjänst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Färila. Företaget har etablerad erfarenhet med över 29 års verksamhet sedan 1997. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 17 procent till 238 000 kr räkenskapsåret 2026 (204 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Mats Norberg Grävtjänst AB 238 000 kr och redovisade ett resultat på -72 506 kr. Rörelsemarginalen var -36,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 12,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,5 procent). Kassalikviditeten var 3307,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 217,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -36,4 procent | 8,6 procent | 1,1 procent till 19,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -30,7 procent | 7,9 procent | 0,3 procent till 19,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 12,1 procent | 47,5 procent | 25,3 procent till 71,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3307,8 procent | 217,8 procent | 118,6 procent till 462,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -69,9 procent | 15,1 procent | 0,3 procent till 41,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,7 procent | 1,1 procent | -19,7 procent till 29,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 369 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 31 av 40 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Ljusdal.
- Plats 565 av 758 aktiebolag med säte i Ljusdal.
- Plats 5 121 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 222 400 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,3 procent | -49,7 procent | -40,5 procent | -110,2 procent | -36,4 procent |
| Vinstmarginal | 35,3 procent | -49,2 procent | -31,7 procent | -100,0 procent | -30,7 procent |
| Soliditet | 54,5 procent | 8,0 procent | 8,8 procent | 10,9 procent | 12,1 procent |
| Kassalikviditet | 3653,5 procent | 1956,0 procent | 2587,0 procent | 3184,4 procent | 3307,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,5 procent | -161,9 procent | -82,9 procent | -201,2 procent | -69,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -50,9 procent | -28,8 procent | -23,0 procent | 16,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Snasbäcken 380782763 Färila
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva gräventreprenad- och travverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 756 779 kr | 372 086 kr | 264 953 kr | 203 794 kr | 237 711 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 93 803 kr | 0 kr | 155 000 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 164 683 kr | 116 241 kr | 90 518 kr | 109 402 kr | 92 397 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 455 kr | 262 kr | 1 000 kr | 1 000 kr |
| Avskrivningar | 27 285 kr | 22 412 kr | 21 338 kr | 16 050 kr | 16 050 kr |
| Rörelseresultat | 267 135 kr | -184 726 kr | -107 411 kr | -224 849 kr | -86 522 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 612 kr | 23 746 kr | 21 146 kr | 14 019 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 15 kr | 0 kr | - | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 267 135 kr | -183 129 kr | -83 665 kr | -203 703 kr | -72 506 kr |
| Bokslutsdispositioner | 15 209 kr | 20 218 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 282 344 kr | -162 911 kr | -83 665 kr | -203 703 kr | -72 506 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 48 394 kr | 65 982 kr | 44 644 kr | 28 594 kr | 12 544 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 48 394 kr | 65 982 kr | 44 644 kr | 28 594 kr | 12 544 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 370 705 kr | 1 189 897 kr | 1 105 367 kr | 904 447 kr | 843 870 kr |
| Varulager | 72 750 kr | 60 140 kr | 39 770 kr | 33 950 kr | 29 100 kr |
| Kortfristiga fordringar | 351 305 kr | 137 801 kr | 132 182 kr | 117 303 kr | 123 232 kr |
| Kassa och bank | 946 650 kr | 991 956 kr | 933 415 kr | 753 194 kr | 691 538 kr |
| Summa tillgångar | 1 419 099 kr | 1 255 879 kr | 1 150 011 kr | 933 041 kr | 856 414 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 773 522 kr | 100 611 kr | 100 946 kr | 101 244 kr | 103 738 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 373 646 kr | 145 990 kr | 67 079 kr | 187 415 kr | 58 712 kr |
| Årets resultat | 282 344 kr | -162 911 kr | -83 665 kr | -203 703 kr | -72 506 kr |
| Obeskattade reserver | 20 218 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 35 526 kr | 57 760 kr | 41 191 kr | 27 336 kr | 24 632 kr |
| Leverantörsskulder | 3 040 kr | 15 220 kr | 4 250 kr | 2 756 kr | 950 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 419 099 kr | 1 255 879 kr | 1 150 011 kr | 933 041 kr | 856 414 kr |
Företrädare
- Mats N (verkställande direktör)
Undertecknad i Färila 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mats Norberg Grävtjänst AB för organisationsnummer?
Mats Norberg Grävtjänst AB har organisationsnummer 556548-2790 (5565482790).
Var ligger Mats Norberg Grävtjänst AB?
Mats Norberg Grävtjänst AB har sin registrerade adress Snasbäcken 3807, 82763 Färila.
Vilken bransch är Mats Norberg Grävtjänst AB verksamt i?
Mats Norberg Grävtjänst AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mats Norberg Grävtjänst AB?
Mats Norberg Grävtjänst AB hade en nettoomsättning på 238 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ljusdal
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1997-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.