Mefix Aktiebolag
Mefix Aktiebolag har organisationsnummer 556550-5053 (5565505053)
Aktiebolag • Org.nr: 556550-5053
Om företaget
Mefix Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 29 års verksamhet sedan 1997. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330). Sidoverksamheter inkluderar icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare och allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 11 320 289 kr räkenskapsåret 2025 (11 492 228 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mefix Aktiebolag 11 320 289 kr och redovisade ett resultat på 3 074 196 kr. Rörelsemarginalen var 33,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 61,1 procent, över branschens median (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 273,9 procent, över branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,3 procent | 5,5 procent | 0,5 procent till 13,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,0 procent | 4,5 procent | -0,1 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,1 procent | 38,3 procent | 17,7 procent till 67,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 273,9 procent | 188,0 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 102,0 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,5 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 415 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 438 000 kr | 377 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 70 av 2 194 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 1 av 14 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Enköping.
- Plats 59 av 1 362 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 477 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 17 624 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,0 procent | 0,9 procent | 5,2 procent | 33,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,3 procent | 0,1 procent | 3,6 procent | 33,0 procent |
| Soliditet | -30,3 procent | -22,0 procent | -2,5 procent | 61,1 procent |
| Kassalikviditet | 35,1 procent | 54,6 procent | 85,3 procent | 273,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | 102,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,1 procent | 13,8 procent | -1,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 242 000 kr | 1 262 000 kr | 1 437 000 kr | 1 415 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 486 000 kr | 518 000 kr | 529 000 kr | 438 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tosterövägen 2112570 Älvsjö
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Tosterövägen 21 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva taxirörelse, uthyrning av personal, bilverkstad, och anläggningsarbete såsom schaktning och grävning i skärgården, samt värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 697 043 kr | 10 099 457 kr | 11 492 228 kr | 11 320 289 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 310 014 kr | 217 286 kr | 640 808 kr | 3 935 159 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 532 583 kr | 1 952 636 kr | 2 247 664 kr | 3 498 049 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 045 794 kr | 1 013 044 kr | 2 085 126 kr | 2 375 066 kr |
| Personalkostnader | 3 404 000 kr | 4 141 135 kr | 4 230 892 kr | 3 504 198 kr |
| Avskrivningar | 422 693 kr | 468 527 kr | 399 405 kr | 112 625 kr |
| Rörelseresultat | 258 346 kr | 86 697 kr | 603 055 kr | 3 767 543 kr |
| Ränteintäkter | 1 115 kr | 530 kr | 682 kr | 349 kr |
| Räntekostnader | 55 203 kr | 74 310 kr | 194 136 kr | 27 746 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 204 258 kr | 12 917 kr | 409 601 kr | 3 740 146 kr |
| Skatt | - | - | - | 665 950 kr |
| Årets resultat | 204 258 kr | 12 917 kr | 409 601 kr | 3 074 196 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 762 903 kr | 827 312 kr | 468 732 kr | 245 728 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 762 903 kr | 827 312 kr | 468 732 kr | 245 728 kr |
| Omsättningstillgångar | 834 917 kr | 1 311 358 kr | 1 955 345 kr | 4 684 294 kr |
| Varulager | 257 000 kr | 257 000 kr | 200 000 kr | 229 890 kr |
| Kortfristiga fordringar | 476 458 kr | 1 054 358 kr | 1 559 248 kr | 2 019 280 kr |
| Kassa och bank | 101 459 kr | 0 kr | 196 097 kr | 2 435 124 kr |
| Summa tillgångar | 1 597 820 kr | 2 138 670 kr | 2 424 077 kr | 4 930 022 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | -483 934 kr | -471 017 kr | -61 416 kr | 3 012 780 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -794 192 kr | -589 934 kr | -577 017 kr | -167 416 kr |
| Årets resultat | 204 258 kr | 12 917 kr | 409 601 kr | 3 074 196 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 644 928 kr | 1 929 655 kr | 2 057 755 kr | 1 626 049 kr |
| Leverantörsskulder | 268 292 kr | 349 842 kr | 864 093 kr | 306 484 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 2 150 kr | 670 134 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 210 165 kr | 280 154 kr | 161 496 kr | 97 107 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 597 820 kr | 2 138 670 kr | 2 424 077 kr | 4 930 022 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver taxi - & limousinrörelse, båtchartertrafik, uthyrning av personal och bilverkstad samt förvaltar värdepapper och fastigheter.
Den 29 december såldes limousine verksamheten. Bolaget behöll taxi verksamheten som består av Uber & Bolt.
Företrädare
- Håkan S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mefix Aktiebolag för organisationsnummer?
Mefix Aktiebolag har organisationsnummer 556550-5053 (5565505053).
Var ligger Mefix Aktiebolag?
Mefix Aktiebolag har sin registrerade adress Tosterövägen 21, 12570 Älvsjö.
Vilken bransch är Mefix Aktiebolag verksamt i?
Mefix Aktiebolag är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mefix Aktiebolag?
Mefix Aktiebolag hade en nettoomsättning på 11 320 289 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mefix Aktiebolag?
Mefix Aktiebolag hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Mefix Aktiebolag (Företagsnamn)
- Limousine Stockholm Sweden (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att bedriva limousine verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1997-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.