Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB
Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB har organisationsnummer 556552-0318 (5565520318)
Aktiebolag • Org.nr: 556552-0318
Om företaget
Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). På Google Maps är verksamheten listad som painting. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,1 av 5 från 11 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 35 476 000 kr räkenskapsåret 2025 (35 514 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB 35 476 000 kr och redovisade ett resultat på 1 420 692 kr. Rörelsemarginalen var 11,2 procent, över branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 55,1 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 221,6 procent, under branschens median (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,2 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,2 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 55,1 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 221,6 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,8 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,1 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 314 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 729 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 23 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 1 av 17 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Eskilstuna.
- Plats 37 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 107 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 5 216 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,3 procent | 11,2 procent |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 11,2 procent |
| Soliditet | 53,7 procent | 55,1 procent |
| Kassalikviditet | 220,7 procent | 221,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 procent | 14,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -0,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 146 000 kr | 1 314 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 652 000 kr | 729 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mått Johanssons Väg 3063346 Eskilstuna
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Mått Johanssons Väg 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålets för bolagets verksamhet är måleri-, golv- och hantverksentreprenader samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 35 514 343 kr | 35 475 690 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 158 298 kr | 129 591 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 240 577 kr | 8 989 347 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 819 858 kr | 2 860 693 kr |
| Personalkostnader | 20 210 673 kr | 19 689 057 kr |
| Avskrivningar | 155 727 kr | 100 687 kr |
| Rörelseresultat | 2 245 806 kr | 3 965 497 kr |
| Räntekostnader | 44 372 kr | 2 573 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 206 337 kr | 3 970 014 kr |
| Bokslutsdispositioner | -905 800 kr | -2 124 000 kr |
| Skatt | 284 697 kr | 425 322 kr |
| Årets resultat | 1 015 840 kr | 1 420 692 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 189 689 kr | 68 058 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 189 689 kr | 68 058 kr |
| Omsättningstillgångar | 15 604 990 kr | 17 372 776 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 604 990 kr | 17 372 776 kr |
| Summa tillgångar | 15 794 679 kr | 17 440 834 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 8 482 003 kr | 9 602 694 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 346 163 kr | 8 062 002 kr |
| Årets resultat | 1 015 840 kr | 1 420 692 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 070 726 kr | 7 838 140 kr |
| Leverantörsskulder | 1 014 261 kr | 1 540 892 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 940 234 kr | 1 111 154 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 794 679 kr | 17 440 834 kr |
Företrädare
- John S (ordförande)
- Anna O
- Maria B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB för organisationsnummer?
Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB har organisationsnummer 556552-0318 (5565520318).
Var ligger Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB?
Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB har sin registrerade adress Mått Johanssons Väg 30, 63346 Eskilstuna.
Vilken bransch är Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB verksamt i?
Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB?
Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB hade en nettoomsättning på 35 476 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB?
Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB hade i genomsnitt 27 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB någon utdelning?
Styrelsen i Lönnbergs Måleri i Eskilstuna AB föreslog en utdelning på 426 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.