Jeprox AB
Jeprox AB har organisationsnummer 556552-2082 (5565522082)
Aktiebolag • Org.nr: 556552-2082
Om företaget
Jeprox AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 4 356 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 356 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jeprox AB 4 356 000 kr och redovisade ett resultat på 553 749 kr. Rörelsemarginalen var 19,5 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 51,0 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 355,7 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 75,2 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 51,0 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 355,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 4 356 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 032 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 748 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 274 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 7 879 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 12 788 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 41 556 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,8 procent | 45,7 procent | 32,8 procent | 29,5 procent | 19,5 procent |
| Vinstmarginal | 43,6 procent | 49,0 procent | 93,1 procent | 34,9 procent | 75,2 procent |
| Soliditet | 46,9 procent | 46,7 procent | 38,1 procent | 47,0 procent | 51,0 procent |
| Kassalikviditet | 205,1 procent | 208,2 procent | 192,6 procent | 279,9 procent | 355,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,6 procent | 65,5 procent | 81,9 procent | 60,5 procent | 32,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -29,8 procent | 253,1 procent | 84,7 procent | 0,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 4 356 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 1 032 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Råcksta vägen 82c/o Eriksson
16252 Vällingby
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Råcksta vägen 82 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom databranschen med inriktning mot programutveckling i första hand bank och detaljhandel samt idka förvaltning och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 952 449 kr | 667 574 kr | 2 359 500 kr | 4 355 998 kr | 4 355 998 kr |
| Övriga externa kostnader | 72 461 kr | 75 717 kr | 1 352 399 kr | 2 471 269 kr | 2 473 989 kr |
| Personalkostnader | 472 225 kr | 286 446 kr | 233 376 kr | 597 731 kr | 1 032 220 kr |
| Rörelseresultat | 407 763 kr | 305 411 kr | 773 725 kr | 1 286 998 kr | 849 789 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 009 kr | 36 258 kr | 66 342 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 15 785 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 407 763 kr | 305 411 kr | 903 563 kr | 1 323 256 kr | 900 346 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -190 000 kr | -300 000 kr | -200 000 kr |
| Skatt | 87 759 kr | 64 445 kr | 120 862 kr | 214 204 kr | 146 597 kr |
| Årets resultat | 320 004 kr | 240 966 kr | 592 701 kr | 809 052 kr | 553 749 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 80 000 kr | 80 000 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 80 000 kr | 80 000 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 872 713 kr | 708 284 kr | 1 900 303 kr | 2 843 587 kr | 3 306 670 kr |
| Kortfristiga fordringar | 193 735 kr | 101 935 kr | 516 441 kr | 616 827 kr | 1 091 013 kr |
| Kassa och bank | 678 978 kr | 606 349 kr | 1 383 862 kr | 2 226 760 kr | 2 215 657 kr |
| Summa tillgångar | 952 713 kr | 788 284 kr | 1 900 303 kr | 2 843 587 kr | 3 306 670 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 447 109 kr | 368 075 kr | 723 777 kr | 1 337 578 kr | 1 687 003 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 105 kr | 7 109 kr | 11 076 kr | 408 526 kr | 1 013 254 kr |
| Årets resultat | 320 004 kr | 240 966 kr | 592 701 kr | 809 052 kr | 553 749 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 190 000 kr | 490 000 kr | 690 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 425 604 kr | 340 209 kr | 986 526 kr | 1 016 009 kr | 929 667 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 412 500 kr | 419 438 kr | 412 500 kr |
| Skatteskulder | 174 687 kr | 133 321 kr | 164 708 kr | 273 028 kr | 171 255 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 233 516 kr | 191 887 kr | 320 850 kr | 239 542 kr | 261 413 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 952 713 kr | 788 284 kr | 1 900 303 kr | 2 843 587 kr | 3 306 670 kr |
Företrädare
- Jan E
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jeprox AB för organisationsnummer?
Jeprox AB har organisationsnummer 556552-2082 (5565522082).
Var ligger Jeprox AB?
Jeprox AB har sin registrerade adress Råcksta vägen 82, 16252 Vällingby.
Vilken bransch är Jeprox AB verksamt i?
Jeprox AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jeprox AB?
Jeprox AB hade en nettoomsättning på 4 356 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jeprox AB?
Jeprox AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Jeprox AB någon utdelning?
Styrelsen i Jeprox AB föreslog en utdelning på 217 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-01-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.