Roséns Låsservice AB

Roséns Låsservice AB har organisationsnummer 556553-6330 (5565536330)

Aktiebolag • Org.nr: 556553-6330

ElinstallationerEnskede

Aktivt företagVerksamt sedan 1998Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare✓ Verifierat på Google★★★★☆ 4.0 (1 recensioner)

Om företaget

Roséns Låsservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Företaget bedriver även verksamhet inom andra bygginstallationer. På Google Maps är verksamheten listad som låssmed. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.

Kontaktuppgifter

Kategori: Låssmed

Telefon: +4687088820

Ekonomi

1 980 399 krOmsättning▼ 41 procent
32 408 krÅrets resultat
-Antal anställda
63,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 41 procent till 1 980 399 kr räkenskapsåret 2025 (3 330 086 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Roséns Låsservice AB 1 980 399 kr och redovisade ett resultat på 32 408 kr. Rörelsemarginalen var 3,3 procent, under branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 63,7 procent, över branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 132,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal3,3 procent8,2 procent1,6 procent till 17,6 procentUnder branschens median
Vinstmarginal3,3 procent8,0 procent1,3 procent till 17,6 procentUnder branschens median
Soliditet63,7 procent53,9 procent32,6 procent till 75,2 procentöver branschens median
Kassalikviditet132,5 procent239,0 procent143,0 procent till 438,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital6,1 procent20,6 procent0,2 procent till 49,5 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-40,5 procent2,0 procent-19,8 procent till 27,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 976 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
  • Plats 222 av 627 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Stockholm.
  • Plats 15 714 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 27 327 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 85 791 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal1,1 procent9,8 procent-0,5 procent5,4 procent3,3 procent
Vinstmarginal1,0 procent9,7 procent-0,5 procent5,3 procent3,3 procent
Soliditet47,0 procent84,4 procent69,1 procent77,0 procent63,7 procent
Kassalikviditet158,0 procent415,6 procent166,5 procent233,6 procent132,5 procent
Avkastning på eget kapital3,5 procent37,2 procent-4,0 procent19,0 procent6,1 procent
Omsättningstillväxt-40,4 procent44,8 procent-0,9 procent-18,4 procent-40,5 procent
Omsättning per anställd2 843 000 kr4 116 000 kr4 079 000 kr3 330 000 kr-
Personalkostnad per anställd721 000 kr740 000 kr931 000 kr928 000 kr-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Nynäsvägen 300 baksidan
12234 Enskede

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är låssmedsrörelse och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning4 772 708 kr2 842 758 kr4 116 464 kr4 078 858 kr3 330 086 kr1 980 399 kr
Övriga rörelseintäkter0 kr12 500 kr0 kr11 420 kr11 393 kr21 766 kr
Råvaror och förnödenheter886 729 kr661 486 kr382 675 kr254 794 kr623 829 kr223 158 kr
Övriga externa kostnader297 480 kr270 939 kr476 206 kr408 069 kr442 205 kr496 881 kr
Personalkostnader702 730 kr721 014 kr740 309 kr931 141 kr928 364 kr439 742 kr
Avskrivningar5 840 kr0 kr----
Rörelseresultat303 566 kr30 478 kr401 821 kr-19 481 kr180 624 kr64 793 kr
Ränteintäkter0 kr--396 kr2 482 kr1 243 kr
Räntekostnader3 377 kr2 308 kr1 838 kr953 kr5 082 kr896 kr
Resultat efter finansiella poster300 189 kr28 170 kr399 983 kr-20 038 kr178 024 kr65 140 kr
Bokslutsdispositioner------20 000 kr
Skatt67 893 kr9 715 kr87 659 kr2 813 kr45 101 kr12 732 kr
Årets resultat232 296 kr18 455 kr312 324 kr-22 851 kr132 923 kr32 408 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar0 kr0 kr----
Materiella anläggningstillgångar0 kr0 kr----
Omsättningstillgångar924 771 kr1 121 730 kr994 777 kr820 101 kr907 530 kr834 077 kr
Varulager303 458 kr324 644 kr524 465 kr483 839 kr479 253 kr537 601 kr
Kortfristiga fordringar202 108 kr797 086 kr455 691 kr336 262 kr330 964 kr296 477 kr
Kassa och bank419 205 kr0 kr14 621 kr0 kr97 313 kr-1 kr
Summa tillgångar924 771 kr1 121 730 kr994 777 kr820 101 kr907 530 kr834 077 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital708 377 kr526 833 kr839 157 kr566 305 kr699 228 kr531 636 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat372 081 kr404 378 kr422 833 kr485 156 kr462 305 kr395 228 kr
Årets resultat232 296 kr18 455 kr312 324 kr-22 851 kr132 923 kr32 408 kr
Obeskattade reserver-----20 000 kr
Kortfristiga skulder203 150 kr504 543 kr113 168 kr201 901 kr183 350 kr223 679 kr
Leverantörsskulder35 099 kr419 010 kr82 666 kr158 846 kr7 974 kr162 214 kr
Skatteskulder49 936 kr0 kr---5 300 kr
Övriga kortfristiga skulder12 115 kr68 454 kr22 502 kr28 003 kr121 260 kr56 165 kr
Summa eget kapital och skulder924 771 kr1 121 730 kr994 777 kr820 101 kr907 530 kr834 077 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Föremålet för bolagets verksamhet är låssmedsrörelse och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Företrädare

  • Jan R

Undertecknad i Stockholm 2025.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1998-05-08
Registrerat hos Bolagsverket
Roséns Låsservice AB
1998-05-14
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Roséns Låsservice AB för organisationsnummer?

Roséns Låsservice AB har organisationsnummer 556553-6330 (5565536330).

Var ligger Roséns Låsservice AB?

Roséns Låsservice AB har sin registrerade adress Nynäsvägen 300 baksidan, 12234 Enskede.

Vilken bransch är Roséns Låsservice AB verksamt i?

Roséns Låsservice AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Roséns Låsservice AB?

Roséns Låsservice AB hade en nettoomsättning på 1 980 399 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Roséns Låsservice AB någon utdelning?

Styrelsen i Roséns Låsservice AB föreslog en utdelning på 60 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1998-05-08
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar