STARBRANDS AB
STARBRANDS AB har organisationsnummer 556553-8054 (5565538054)
Aktiebolag • Org.nr: 556553-8054
Detaljhandel via internet eller postorder med kläderLerberget
Om företaget
STARBRANDS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerberget. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47712).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 56 procent till 59 859 kr räkenskapsåret 2025 (135 219 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte STARBRANDS AB 59 859 kr och redovisade ett resultat på -1 373 kr. Soliditeten var 48,4 procent, under branschens median (median 53,4 procent). Kassalikviditeten var 94,9 procent, under branschens median (median 147,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,4 procent | 53,4 procent | 15,9 procent till 89,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 94,9 procent | 147,5 procent | 42,8 procent till 398,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,4 procent | -8,1 procent | -62,9 procent till 13,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -55,7 procent | -5,2 procent | -38,1 procent till 21,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 426 av 861 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder med säte i Höganäs.
- Plats 602 av 795 aktiebolag med säte i Höganäs.
- Plats 30 264 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 257 474 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,2 procent | 16,6 procent | 43,6 procent | 58,1 procent | - |
| Vinstmarginal | -9,2 procent | 16,4 procent | 43,5 procent | 57,2 procent | - |
| Soliditet | -78,9 procent | -90,6 procent | -12,0 procent | 16,4 procent | 48,4 procent |
| Kassalikviditet | 10,6 procent | 20,4 procent | 58,0 procent | 76,4 procent | 94,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | 180,1 procent | -1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 79,8 procent | -50,9 procent | -59,9 procent | -59,6 procent | -55,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sädesvägen 54c/o John Andersson
26354 Lerberget
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import-export samt internethandel, butikshandel med produkter såsom, skönhet, hälsa, konfektion, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 460 786 kr | 942 339 kr | 1 694 617 kr | 832 882 kr | 334 361 kr | 135 219 kr | 59 859 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 328 765 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 165 213 kr | 667 090 kr | 354 021 kr | 154 784 kr | 6 400 kr | 0 kr | 9 722 kr |
| Övriga externa kostnader | 212 777 kr | 359 972 kr | 664 279 kr | 321 146 kr | 93 555 kr | 34 011 kr | 32 283 kr |
| Avskrivningar | 36 000 kr | 44 000 kr | 44 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -22 010 kr | -245 932 kr | -155 539 kr | 138 315 kr | 145 942 kr | 78 505 kr | -304 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 941 kr | 0 kr | - | - | 75 kr |
| Räntekostnader | 446 kr | 1 874 kr | 1 531 kr | 1 690 kr | 520 kr | 1 118 kr | 1 144 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -147 456 kr | -247 806 kr | -156 129 kr | 136 625 kr | 145 422 kr | 77 387 kr | -1 373 kr |
| Årets resultat | -147 456 kr | -247 806 kr | -156 129 kr | 136 625 kr | 145 422 kr | 77 387 kr | -1 373 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 129 556 kr | 85 556 kr | 41 556 kr | 0 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 129 556 kr | 85 556 kr | 41 556 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 328 457 kr | 206 743 kr | 359 365 kr | 198 565 kr | 260 787 kr | 236 536 kr | 185 072 kr |
| Varulager | 188 923 kr | 184 620 kr | 283 500 kr | 121 269 kr | 75 221 kr | 69 528 kr | 82 153 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 415 kr | 18 571 kr | 51 641 kr | 17 734 kr | 144 409 kr | 144 664 kr | 100 568 kr |
| Kassa och bank | 131 119 kr | 3 552 kr | 24 224 kr | 59 562 kr | 41 157 kr | 22 344 kr | 2 351 kr |
| Summa tillgångar | 458 013 kr | 292 299 kr | 400 921 kr | 198 565 kr | 285 787 kr | 261 536 kr | 210 072 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 87 464 kr | -160 342 kr | -316 471 kr | -179 846 kr | -34 424 kr | 42 963 kr | 101 590 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 132 420 kr | -15 036 kr | -262 842 kr | -416 471 kr | -279 846 kr | -134 424 kr | 2 963 kr |
| Årets resultat | -147 456 kr | -247 806 kr | -156 129 kr | 136 625 kr | 145 422 kr | 77 387 kr | -1 373 kr |
| Kortfristiga skulder | 370 549 kr | 452 641 kr | 717 392 kr | 378 411 kr | 320 211 kr | 218 573 kr | 108 482 kr |
| Leverantörsskulder | 5 187 kr | 16 645 kr | 13 205 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 333 874 kr | 429 996 kr | 698 187 kr | 372 411 kr | 314 211 kr | 212 573 kr | 102 482 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 458 013 kr | 292 299 kr | 400 921 kr | 198 565 kr | 285 787 kr | 261 536 kr | 210 072 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom postorderhandel och detaljhandel på internet Företagets säte är i Höganäs. Bolagets aktiekapital är till fullo återställt. Företaget är ett moderbolag med helägt dotterföretag Fönstergiganten AB 559369-3939.
Företrädare
- Jorge A
Undertecknad i Höganäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har STARBRANDS AB för organisationsnummer?
STARBRANDS AB har organisationsnummer 556553-8054 (5565538054).
Var ligger STARBRANDS AB?
STARBRANDS AB har sin registrerade adress Sädesvägen 54, 26354 Lerberget.
Vilken bransch är STARBRANDS AB verksamt i?
STARBRANDS AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter STARBRANDS AB?
STARBRANDS AB hade en nettoomsättning på 59 859 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Höganäs
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-03-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.