Mounis Al Ghani AB
Mounis Al Ghani AB har organisationsnummer 556554-0209 (5565540209)
Aktiebolag • Org.nr: 556554-0209
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderTrosa
Om företaget
Mounis Al Ghani AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trosa. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Företaget bedriver även verksamhet inom odling av andra frukter, bär samt nötter.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 36 procent till 40 466 kr räkenskapsåret 2025 (29 762 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget haft mer försäljning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mounis Al Ghani AB 40 466 kr och redovisade ett resultat på -96 577 kr. Soliditeten var 12,0 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 3,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,0 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 3,2 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -9,6 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 134 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 40 av 48 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Södertälje.
- Plats 2 171 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 87 876 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 263 369 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,7 procent | 17,8 procent | 15,2 procent | 13,1 procent | 12,0 procent |
| Kassalikviditet | 45,3 procent | 44,7 procent | 42,4 procent | 41,8 procent | 3,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -22,4 procent | -14,1 procent | -19,0 procent | -17,8 procent | -9,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Apelvägen 1161991 Trosa
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom och värdepapper, restaurangrörelse, odling av bär
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 69 300 kr | -1 kr | 0 kr | 178 kr | 29 762 kr | 40 466 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 57 220 kr | 20 596 kr | 100 409 kr | 18 773 kr | 18 101 kr | 114 910 kr |
| Övriga externa kostnader | 258 834 kr | 278 466 kr | 169 766 kr | 174 575 kr | 114 359 kr | 128 996 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 3 436 kr | 0 kr | 400 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 34 782 kr | 131 688 kr | 142 257 kr | 87 886 kr | 128 715 kr | 122 887 kr |
| Rörelseresultat | -446 187 kr | -392 995 kr | -216 414 kr | -245 642 kr | -195 211 kr | -96 507 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 66 kr | 8 kr | 334 kr | 260 kr |
| Räntekostnader | 337 kr | 355 kr | 613 kr | 518 kr | 683 kr | 330 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -446 524 kr | -393 350 kr | -216 961 kr | -246 152 kr | -195 560 kr | -96 577 kr |
| Årets resultat | -446 524 kr | -393 350 kr | -216 961 kr | -246 152 kr | -195 560 kr | -96 577 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 077 114 kr | 5 685 800 kr | 5 495 872 kr | 5 475 986 kr | 5 347 271 kr | 8 108 218 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 077 114 kr | 5 684 900 kr | 5 494 972 kr | 5 475 086 kr | 5 346 371 kr | 5 223 484 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 900 kr | 900 kr | 900 kr | 900 kr | 2 884 734 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 318 728 kr | 3 247 080 kr | 3 195 056 kr | 3 070 588 kr | 3 048 494 kr | 238 621 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 999 144 kr | 3 140 405 kr | 2 993 481 kr | 3 015 700 kr | 3 019 359 kr | 72 187 kr |
| Kassa och bank | 319 584 kr | 106 675 kr | 201 575 kr | 54 888 kr | 29 135 kr | 166 434 kr |
| Summa tillgångar | 8 395 842 kr | 8 932 880 kr | 8 690 928 kr | 8 546 574 kr | 8 395 765 kr | 8 346 839 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 2 465 478 kr | 1 759 788 kr | 1 542 828 kr | 1 296 676 kr | 1 101 116 kr | 1 004 539 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 672 002 kr | 1 913 138 kr | 1 519 789 kr | 1 302 828 kr | 1 056 676 kr | 861 116 kr |
| Årets resultat | -446 524 kr | -393 350 kr | -216 961 kr | -246 152 kr | -195 560 kr | -96 577 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 930 364 kr | 7 173 092 kr | 7 148 100 kr | 7 249 898 kr | 7 294 649 kr | 7 342 300 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 53 984 kr | 18 718 kr | 7 740 kr | 0 kr | 20 148 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 923 364 kr | 7 112 107 kr | 7 122 382 kr | 7 235 158 kr | 7 287 649 kr | 7 315 152 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 395 842 kr | 8 932 880 kr | 8 690 928 kr | 8 546 574 kr | 8 395 765 kr | 8 346 839 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom och värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till AGM Foods AB (556686-6835). Företaget har sitt säte i Stockholms län, Södertälje kommun.
Företrädare
- Mounis A
Undertecknad i Mölnbo 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mounis Al Ghani AB för organisationsnummer?
Mounis Al Ghani AB har organisationsnummer 556554-0209 (5565540209).
Var ligger Mounis Al Ghani AB?
Mounis Al Ghani AB har sin registrerade adress Apelvägen 11, 61991 Trosa.
Vilken bransch är Mounis Al Ghani AB verksamt i?
Mounis Al Ghani AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mounis Al Ghani AB?
Mounis Al Ghani AB hade en nettoomsättning på 40 466 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Mounis Al Ghani AB (Företagsnamn)
- Forestland Restaurant (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser restaurangverksamhet som planeras i Arlandastad.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-03-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.