Woodrick Holding AB
Woodrick Holding AB har organisationsnummer 556557-1006
Aktiebolag • Org.nr: 556557-1006
Om företaget
Woodrick Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300). Sidoverksamheter inkluderar annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag och detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3975 procent till 122 198 kr räkenskapsåret 2025 (2 999 kr föregående år).
Under andra halvåret 2025 har etablerats konsultverksamhet vilken inbringat intäkter som ökar bolagets nettoomsättning. I samband därmed har även personalkostnaden ökat. Tillsammans med nedskrivning av andelar i intresseföretag, 105 tkr, får dessa påverkan på resultat efter finansiella poster.
Adress
Tränhammar 1372595 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag - förvärva, förvalta, utveckla och försälja fast egendom och värdepapper samt att bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även utföra tjänster inom byggnadsverksamhet och fastighetsvård.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 124 223 kr | 2 816 kr | 2 999 kr | 122 198 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 23 625 kr | 1 228 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 90 000 kr | 34 225 kr | 27 758 kr | 20 560 kr |
| Personalkostnader | 124 288 kr | 39 685 kr | 8 022 kr | 149 895 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -113 690 kr | -72 322 kr | -32 781 kr | -48 257 kr |
| Ränteintäkter | 1 605 kr | 4 140 kr | 3 213 kr | 972 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -142 043 kr | -98 366 kr | -10 230 kr | -151 363 kr |
| Årets resultat | -142 043 kr | -98 366 kr | -10 230 kr | -151 363 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 064 237 kr | 2 087 843 kr | 1 899 042 kr | 2 213 188 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 064 237 kr | 2 087 843 kr | 1 899 042 kr | 2 213 188 kr |
| Omsättningstillgångar | 493 504 kr | 378 955 kr | 520 837 kr | 87 921 kr |
| Varulager | 6 039 kr | 49 693 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 80 167 kr | 71 376 kr | 51 318 kr | 1 kr |
| Kassa och bank | 407 298 kr | 257 886 kr | 469 519 kr | 87 920 kr |
| Summa tillgångar | 2 557 741 kr | 2 466 798 kr | 2 419 879 kr | 2 301 109 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 245 098 kr | 2 146 732 kr | 2 136 502 kr | 1 985 139 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 284 641 kr | 2 142 598 kr | 2 044 232 kr | 2 034 002 kr |
| Årets resultat | -142 043 kr | -98 366 kr | -10 230 kr | -151 363 kr |
| Kortfristiga skulder | 312 643 kr | 320 066 kr | 283 377 kr | 315 970 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 3 275 kr | 11 kr | 1 008 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 2 577 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 305 644 kr | 309 791 kr | 276 366 kr | 305 385 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 557 741 kr | 2 466 798 kr | 2 419 879 kr | 2 301 109 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås, har som verksamhet att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag förvärva, förvalta, utveckla och försälja fast egendom och värdepapper, sälja tjänster inom byggnads- och fastighetsvård samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Etableringen av intresseföretaget eSale Factory Sweden AB pågått under 2025. Dock har verksamheten under andra halvåret 2025 ej utvecklats i den takt som är önskvärt varför en avveckling har påbörjats i slutet av 2025. Per 2025-12-31 har bolaget lämnat ett villkorat aktieägartillskott till eSale Factory Sweden AB med 25 000 kr. I samband med avvecklingens inledning har nedskrivning gjorts av innehavet till andel i aktiekapital vilket belastat årets resultat med 105 tkr. Bolagets verksamhetsgrenar försäljning av tjänster inom byggnads-, och fastighetsvård och värdepappershandel har varit vilande under året. Under hösten 2025 har bolaget etablerat en konsultrörelse med verksamhet inom försäljningstjänster B2B. Den verksamheten har utvecklats väl.
Företrädare
- Fredrik S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-07-01
- Status
- Verksam