Mastershuset Aktiebolag
Mastershuset Aktiebolag har organisationsnummer 556558-6319 (5565586319)
Aktiebolag • Org.nr: 556558-6319
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikHuddinge
Om företaget
Mastershuset Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 1 468 782 kr räkenskapsåret 2025 (1 492 075 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mastershuset Aktiebolag 1 468 782 kr och redovisade ett resultat på 471 385 kr. Rörelsemarginalen var 54,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 63,3 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 971,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,3 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 54,5 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,3 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 971,5 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,3 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,6 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 469 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 647 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 798 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 17 av 41 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Gotland.
- Plats 718 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 718 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 112 187 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 97,4 procent | 55,8 procent | 55,5 procent | 54,3 procent |
| Vinstmarginal | - | 100,4 procent | 56,5 procent | 56,4 procent | 54,5 procent |
| Soliditet | 93,6 procent | 51,9 procent | 57,0 procent | 60,5 procent | 63,3 procent |
| Kassalikviditet | 198,6 procent | 255,4 procent | 382,3 procent | 562,9 procent | 971,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,7 procent | 83,0 procent | 44,1 procent | 32,8 procent | 25,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 42,6 procent | -0,4 procent | -1,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 051 000 kr | 1 498 000 kr | 1 492 000 kr | 1 469 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 13 000 kr | 647 000 kr | 647 000 kr | 647 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stubbkärrsvägen 214142 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultationer inom byggnadssektorn samt härmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva försäljning av tjänster inom jordbrukssektorn samt härmed förenlig verksamhet. Äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 1 050 768 kr | 1 498 080 kr | 1 492 075 kr | 1 468 782 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 950 kr | 3 500 kr | 14 904 kr | 14 720 kr | 17 249 kr | 23 796 kr |
| Personalkostnader | - | - | 12 548 kr | 647 216 kr | 646 616 kr | 647 216 kr |
| Rörelseresultat | -2 950 kr | -3 500 kr | 1 023 316 kr | 836 144 kr | 828 210 kr | 797 770 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 10 569 kr | 13 917 kr | 2 713 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 54 606 kr | 36 024 kr | 1 055 482 kr | 846 713 kr | 842 127 kr | 800 483 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -264 400 kr | -213 300 kr | -214 000 kr | -203 300 kr |
| Skatt | 12 217 kr | 7 854 kr | 163 423 kr | 131 883 kr | 132 270 kr | 125 798 kr |
| Årets resultat | 42 389 kr | 28 170 kr | 627 659 kr | 501 530 kr | 495 857 kr | 471 385 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 176 600 kr | 148 170 kr | 340 337 kr | 540 337 kr | 840 337 kr | 1 140 337 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 176 600 kr | 148 170 kr | 340 337 kr | 540 337 kr | 840 337 kr | 1 140 337 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 313 kr | 21 549 kr | 1 118 631 kr | 1 456 430 kr | 1 660 185 kr | 1 805 837 kr |
| Kortfristiga fordringar | 475 kr | 595 kr | 362 420 kr | 486 866 kr | 447 765 kr | 246 817 kr |
| Kassa och bank | 8 838 kr | 20 954 kr | 756 211 kr | 969 564 kr | 1 212 420 kr | 1 559 020 kr |
| Summa tillgångar | 185 913 kr | 169 719 kr | 1 458 968 kr | 1 996 767 kr | 2 500 522 kr | 2 946 174 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 170 695 kr | 158 866 kr | 756 524 kr | 1 138 055 kr | 1 513 912 kr | 1 865 297 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 306 kr | 10 696 kr | 8 865 kr | 516 525 kr | 898 055 kr | 1 273 912 kr |
| Årets resultat | 42 389 kr | 28 170 kr | 627 659 kr | 501 530 kr | 495 857 kr | 471 385 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 264 400 kr | 477 700 kr | 691 700 kr | 895 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 15 218 kr | 10 853 kr | 438 044 kr | 381 012 kr | 294 910 kr | 185 877 kr |
| Skatteskulder | 12 218 kr | 7 853 kr | 171 278 kr | 257 543 kr | 166 307 kr | 63 289 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 261 758 kr | 114 476 kr | 122 019 kr | 116 883 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 185 913 kr | 169 719 kr | 1 458 968 kr | 1 996 767 kr | 2 500 522 kr | 2 946 174 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte på 0 registrerades år 1998 och bedriver sedan dess teknisk konsultation inom byggbranschen samt värdepappersförvaltning.
Företrädare
- Mikael N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mastershuset Aktiebolag för organisationsnummer?
Mastershuset Aktiebolag har organisationsnummer 556558-6319 (5565586319).
Var ligger Mastershuset Aktiebolag?
Mastershuset Aktiebolag har sin registrerade adress Stubbkärrsvägen 2, 14142 Huddinge.
Vilken bransch är Mastershuset Aktiebolag verksamt i?
Mastershuset Aktiebolag är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mastershuset Aktiebolag?
Mastershuset Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 468 782 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mastershuset Aktiebolag?
Mastershuset Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mastershuset Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Mastershuset Aktiebolag föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-08-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.