Rosin Smycken AB
Rosin Smycken AB har organisationsnummer 556560-4492 (5565604492)
Aktiebolag • Org.nr: 556560-4492
Om företaget
Rosin Smycken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med ur och guldsmedsvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46480).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 2 001 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 912 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rosin Smycken AB 2 001 000 kr och redovisade ett resultat på 37 399 kr. Rörelsemarginalen var 6,8 procent, över branschens median (median 2,3 procent). Soliditeten var 37,8 procent, under branschens median (median 43,6 procent). Kassalikviditeten var 137,9 procent, under branschens median (median 163,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | 2,3 procent | -9,4 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,5 procent | 2,1 procent | -11,5 procent till 12,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 37,8 procent | 43,6 procent | 17,7 procent till 82,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 137,9 procent | 163,7 procent | 67,9 procent till 399,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 procent | 0,0 procent | -25,7 procent till 23,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,7 procent | 2,5 procent | -20,8 procent till 22,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 001 000 kr | 2 030 000 kr | 915 000 kr till 3 577 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 416 000 kr | 427 000 kr | 294 000 kr till 649 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 31 av 101 aktiebolag inom partihandel med ur och guldsmedsvaror.
- Plats 12 av 36 aktiebolag inom partihandel med ur och guldsmedsvaror med säte i Stockholm.
- Plats 15 558 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 27 026 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 84 942 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,5 procent | 28,8 procent | 39,8 procent | 27,9 procent | 6,8 procent |
| Vinstmarginal | 27,7 procent | 28,6 procent | 39,5 procent | 27,9 procent | 6,5 procent |
| Soliditet | 38,1 procent | 37,1 procent | 40,0 procent | 36,4 procent | 37,8 procent |
| Kassalikviditet | 109,7 procent | 78,7 procent | 103,3 procent | 116,0 procent | 137,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 141,8 procent | 125,1 procent | 96,6 procent | 46,3 procent | 7,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 42,8 procent | 7,0 procent | -3,7 procent | -13,6 procent | 4,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 146 000 kr | 2 297 000 kr | 2 212 000 kr | 1 912 000 kr | 2 001 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 409 000 kr | 315 000 kr | 80 000 kr | 303 000 kr | 416 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
⚠️ Företagsrekonstruktion upphörd
Sedan 2014-10-21
Adress
Byängsgränd 1412040 Årsta
Bolag på samma adress
61 andra bolag har Byängsgränd 14 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall producera och marknadsföra guldsmedsvaror ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46480Partihandel med ur och guldsmedsvarorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 622 730 kr | 1 503 294 kr | 2 145 863 kr | 2 296 523 kr | 2 212 137 kr | 1 912 109 kr | 2 001 240 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 90 kr | 90 kr | 101 526 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 687 308 kr | 373 147 kr | 730 686 kr | 775 923 kr | 704 763 kr | 583 520 kr | 794 264 kr |
| Övriga externa kostnader | 458 178 kr | 395 943 kr | 495 171 kr | 544 705 kr | 547 092 kr | 492 411 kr | 664 452 kr |
| Personalkostnader | 393 400 kr | 464 831 kr | 409 294 kr | 314 580 kr | 79 683 kr | 302 714 kr | 415 967 kr |
| Rörelseresultat | 83 934 kr | 269 463 kr | 612 238 kr | 661 315 kr | 880 599 kr | 533 464 kr | 136 195 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | -120 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 55 470 kr | 33 062 kr | 18 631 kr | 5 775 kr | 6 497 kr | 951 kr | 4 930 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 464 kr | 236 401 kr | 593 607 kr | 655 540 kr | 873 982 kr | 532 513 kr | 131 265 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -182 000 kr | -140 000 kr | -58 000 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 112 859 kr | 91 472 kr | 35 866 kr |
| Årets resultat | 28 464 kr | 236 401 kr | 593 607 kr | 655 540 kr | 579 123 kr | 301 041 kr | 37 399 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 548 569 kr | 473 699 kr | 1 098 359 kr | 1 412 248 kr | 1 498 922 kr | 1 787 905 kr | 1 344 890 kr |
| Varulager | 157 209 kr | 172 988 kr | 352 549 kr | 713 142 kr | 757 640 kr | 842 181 kr | 714 356 kr |
| Kortfristiga fordringar | 391 360 kr | 300 711 kr | 471 865 kr | 384 725 kr | 398 759 kr | 697 659 kr | 399 072 kr |
| Kassa och bank | - | - | 273 945 kr | 314 381 kr | 342 523 kr | 248 065 kr | 231 462 kr |
| Summa tillgångar | 548 569 kr | 473 699 kr | 1 098 359 kr | 1 412 248 kr | 1 498 922 kr | 1 787 905 kr | 1 344 890 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -411 398 kr | -174 998 kr | 418 610 kr | 524 149 kr | 599 273 kr | 650 314 kr | 507 713 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -539 862 kr | -511 399 kr | -274 997 kr | -231 391 kr | -79 850 kr | 249 273 kr | 370 314 kr |
| Årets resultat | 28 464 kr | 236 401 kr | 593 607 kr | 655 540 kr | 579 123 kr | 301 041 kr | 37 399 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 182 000 kr | 322 000 kr | 380 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 589 556 kr | 555 048 kr | 679 749 kr | 888 099 kr | 717 649 kr | 815 591 kr | 457 177 kr |
| Leverantörsskulder | 137 859 kr | 12 067 kr | 148 164 kr | 300 988 kr | 292 372 kr | 282 216 kr | 147 429 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 104 327 kr | 187 267 kr | 5 011 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 447 387 kr | 454 491 kr | 339 413 kr | 358 342 kr | 209 587 kr | 234 136 kr | 230 737 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 548 569 kr | 473 699 kr | 1 098 359 kr | 1 412 248 kr | 1 498 922 kr | 1 787 905 kr | 1 344 890 kr |
Ur årsredovisningen
Rosin Smycken AB är verksamt på den svenska guldsmedsmarknaden. Bolaget tillhandhåller smycken i guld, silver och andra metaller till guldsmedsbutiker i hela Sverige. Rosin importerar dessa smycken från bl a Italien, Tyskland och Finland. Rosin säljer både egna och andras produkter: då under så kallad kommissionsförsäljning.
Företrädare
- Kjell L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rosin Smycken AB för organisationsnummer?
Rosin Smycken AB har organisationsnummer 556560-4492 (5565604492).
Var ligger Rosin Smycken AB?
Rosin Smycken AB har sin registrerade adress Byängsgränd 14, 12040 Årsta.
Vilken bransch är Rosin Smycken AB verksamt i?
Rosin Smycken AB är registrerat i branschen partihandel med ur och guldsmedsvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rosin Smycken AB?
Rosin Smycken AB hade en nettoomsättning på 2 001 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rosin Smycken AB?
Rosin Smycken AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Rosin Smycken AB någon utdelning?
Styrelsen i Rosin Smycken AB föreslog en utdelning på 120 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.