Aftertaste AB
Aftertaste AB har organisationsnummer 556561-1059 (5565611059)
Aktiebolag • Org.nr: 556561-1059
Om företaget
Aftertaste AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 58 procent till 14 000 kr räkenskapsåret 2025 (33 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aftertaste AB 14 000 kr och redovisade ett resultat på 37 220 kr. Soliditeten var 94,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1825,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,8 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1825,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 14 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 3 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 577 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 118 av 145 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Huddinge.
- Plats 2 683 av 3 183 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 91 693 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 274 216 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 7,6 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | - | 21,6 procent | - | - | - |
| Soliditet | 87,3 procent | 73,2 procent | 92,2 procent | 94,7 procent | 94,8 procent |
| Kassalikviditet | 746,3 procent | 363,3 procent | 1233,1 procent | 1799,9 procent | 1825,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 39,3 procent | 28,1 procent | 9,4 procent | 19,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -88,5 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 92 000 kr | 524 000 kr | 60 000 kr | 33 000 kr | 14 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 79 000 kr | 440 000 kr | 3 000 kr | 13 000 kr | 3 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Barnängsgatan 48Bc/o Thomas Östlund
11648 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Barnängsgatan 48B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget verksamhet skall vara att utveckla och underhålla IT produkter, konsulttjänster inom data- och elektronikområdet såsom programmering, säkerhet, utbildning samt elektronisk handel. Köp och försäljning av båtar samt uthyrning och charterverksamhet för båtar. Café-, restaurang- och hotellverksamhet. Köp och försäljning av fast och lös egendom företrädesvis värdepapper. Detaljhandel för odling och försäljning av växter och fisk där försäljning sker i butik och över internet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 354 kr | 91 875 kr | 524 266 kr | 60 157 kr | 33 483 kr | 14 106 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 14 838 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 37 094 kr | 22 290 kr | 26 156 kr | 36 398 kr | 25 752 kr | 23 463 kr |
| Personalkostnader | 30 984 kr | 78 852 kr | 439 780 kr | 3 430 kr | 13 209 kr | 3 430 kr |
| Rörelseresultat | -27 236 kr | -421 kr | 39 580 kr | 20 329 kr | -5 478 kr | -12 787 kr |
| Ränteintäkter | 101 kr | 1 776 kr | 585 kr | 125 kr | 62 kr | 18 kr |
| Räntekostnader | 172 kr | 0 kr | 251 kr | 60 kr | 11 kr | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -27 307 kr | 1 355 kr | 113 247 kr | 75 394 kr | 19 869 kr | 37 220 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 3 180 kr | 4 913 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -27 307 kr | 1 355 kr | 110 067 kr | 70 481 kr | 19 869 kr | 37 220 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 174 703 kr | 184 952 kr | 372 870 kr | 261 961 kr | 212 386 kr | 188 111 kr |
| Kortfristiga fordringar | 47 943 kr | 36 068 kr | 119 949 kr | 57 301 kr | 62 131 kr | 66 660 kr |
| Kassa och bank | 126 760 kr | 148 884 kr | 252 921 kr | 94 660 kr | 149 241 kr | 120 446 kr |
| Summa tillgångar | 184 703 kr | 194 952 kr | 382 870 kr | 271 961 kr | 222 386 kr | 198 111 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 168 814 kr | 170 169 kr | 280 237 kr | 250 717 kr | 210 586 kr | 187 806 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 93 421 kr | 66 114 kr | 67 469 kr | 77 537 kr | 88 017 kr | 47 886 kr |
| Årets resultat | -27 307 kr | 1 355 kr | 110 067 kr | 70 481 kr | 19 869 kr | 37 220 kr |
| Kortfristiga skulder | 15 889 kr | 24 782 kr | 102 633 kr | 21 244 kr | 11 800 kr | 10 305 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 690 kr | 3 207 kr | 1 442 kr | 1 592 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 1 822 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 889 kr | 16 782 kr | 93 943 kr | 8 214 kr | 2 357 kr | 712 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 184 703 kr | 194 952 kr | 382 870 kr | 271 961 kr | 222 386 kr | 198 111 kr |
Företrädare
- Thomas Ö (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aftertaste AB för organisationsnummer?
Aftertaste AB har organisationsnummer 556561-1059 (5565611059).
Var ligger Aftertaste AB?
Aftertaste AB har sin registrerade adress Barnängsgatan 48B, 11648 Stockholm.
Vilken bransch är Aftertaste AB verksamt i?
Aftertaste AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aftertaste AB?
Aftertaste AB hade en nettoomsättning på 14 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aftertaste AB?
Aftertaste AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Aftertaste AB någon utdelning?
Styrelsen i Aftertaste AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Aftertaste AB (Företagsnamn)
- Aquafarm (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser odling och försäljning av växter och fisk där försäljning sker i butik och över internet. - Daycapture (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser köp och försäljning av båtar samt uthyrning och charterverksamhet för båtar. Café-, restaurangverksamhet- och hotellverksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-10-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.