B.E. Finisolering Aktiebolag
B.E. Finisolering Aktiebolag har organisationsnummer 556562-0860 (5565620860)
Aktiebolag • Org.nr: 556562-0860
Om företaget
B.E. Finisolering Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som andra bygginstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43240). Sidoverksamheter inkluderar verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare och annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 5 procent till 8 576 000 kr räkenskapsåret 2026 (8 158 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte B.E. Finisolering Aktiebolag 8 576 000 kr och redovisade ett resultat på 802 419 kr. Rörelsemarginalen var 15,8 procent, över branschens median (median 8,8 procent). Soliditeten var 64,4 procent, över branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 345,6 procent, över branschens median (median 223,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,8 procent | 8,8 procent | 0,8 procent till 17,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,4 procent | 8,6 procent | 0,6 procent till 17,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 64,4 procent | 53,9 procent | 34,1 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 345,6 procent | 223,6 procent | 144,2 procent till 389,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,6 procent | 19,9 procent | 1,2 procent till 57,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,1 procent | 5,5 procent | -14,5 procent till 46,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 715 000 kr | 1 825 000 kr | 1 225 000 kr till 2 558 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 611 000 kr | 675 000 kr | 490 000 kr till 763 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 84 av 568 aktiebolag inom andra bygginstallationer.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom andra bygginstallationer med säte i Järfälla.
- Plats 125 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 7 086 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 22 747 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 7,5 procent | 12,5 procent | 23,2 procent | 15,8 procent |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 6,2 procent | 11,7 procent | 19,4 procent | 15,4 procent |
| Soliditet | 62,7 procent | 67,4 procent | 70,9 procent | 64,0 procent | 64,4 procent |
| Kassalikviditet | 250,9 procent | 307,5 procent | 296,1 procent | 282,3 procent | 345,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 procent | 6,5 procent | 11,5 procent | 28,3 procent | 18,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,8 procent | 4,1 procent | 83,1 procent | 5,1 procent |
| Omsättning per anställd | 940 000 kr | 1 426 000 kr | 1 485 000 kr | 2 040 000 kr | 1 715 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 358 000 kr | 609 000 kr | 668 000 kr | 605 000 kr | 611 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tallåsvägen 1716343 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnads- och rörisoleringsverksamhet samt förvaltning och handel med värdepapper och fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.Vidare ska bolaget bedriva annan rör-och vvs verksamhet inriktat på rördragning för avlopp, uppvärmning, kylning och ventelation till en- och flerfamiljshus såväl som industrilokaler.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 757 868 kr | 4 278 221 kr | 4 455 357 kr | 8 158 219 kr | 8 575 861 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 208 695 kr | 187 400 kr | 223 190 kr | 204 153 kr | 204 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 415 262 kr | 1 687 975 kr | 1 456 271 kr | 3 279 580 kr | 3 457 120 kr |
| Övriga externa kostnader | 930 107 kr | 582 565 kr | 615 014 kr | 706 499 kr | 846 649 kr |
| Personalkostnader | 1 430 622 kr | 1 828 155 kr | 2 005 222 kr | 2 419 537 kr | 3 057 113 kr |
| Avskrivningar | 44 829 kr | 44 829 kr | 44 829 kr | 60 381 kr | 60 381 kr |
| Rörelseresultat | 145 743 kr | 322 097 kr | 557 211 kr | 1 896 363 kr | 1 358 598 kr |
| Ränteintäkter | - | 536 kr | 1 488 kr | 1 360 kr | 443 kr |
| Räntekostnader | 36 780 kr | 57 945 kr | 39 090 kr | 45 989 kr | 36 884 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 108 963 kr | 264 688 kr | 519 609 kr | 1 585 769 kr | 1 322 157 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -50 000 kr | -100 000 kr | -250 000 kr | -300 000 kr |
| Skatt | 27 410 kr | 51 905 kr | 95 104 kr | 341 208 kr | 219 738 kr |
| Årets resultat | 81 553 kr | 162 783 kr | 324 505 kr | 994 561 kr | 802 419 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 667 267 kr | 2 694 438 kr | 2 745 609 kr | 2 599 023 kr | 2 634 642 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 670 895 kr | 1 626 066 kr | 1 581 237 kr | 1 598 616 kr | 1 538 235 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 996 372 kr | 1 068 372 kr | 1 164 372 kr | 1 000 407 kr | 1 096 407 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 060 995 kr | 1 014 403 kr | 1 236 108 kr | 2 896 612 kr | 4 078 115 kr |
| Kortfristiga fordringar | 833 357 kr | 470 498 kr | 428 599 kr | 1 587 470 kr | 2 022 568 kr |
| Kassa och bank | 227 638 kr | 543 905 kr | 807 509 kr | 1 309 142 kr | 2 055 547 kr |
| Summa tillgångar | 3 728 262 kr | 3 708 841 kr | 3 981 717 kr | 5 495 635 kr | 6 712 757 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 336 261 kr | 2 499 043 kr | 2 823 549 kr | 3 518 110 kr | 4 320 530 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 503 387 kr | 1 607 122 kr | 1 792 089 kr | 1 838 777 kr | 2 855 522 kr |
| Årets resultat | 81 553 kr | 162 783 kr | 324 505 kr | 994 561 kr | 802 419 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 150 000 kr | 250 000 kr | 500 000 kr | 800 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 422 847 kr | 329 896 kr | 417 518 kr | 1 026 127 kr | 1 180 081 kr |
| Leverantörsskulder | 284 496 kr | 174 097 kr | 226 670 kr | 305 680 kr | 486 790 kr |
| Skatteskulder | 21 196 kr | 19 239 kr | 9 623 kr | 253 032 kr | 368 377 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 973 kr | 40 850 kr | 106 914 kr | 383 288 kr | 106 564 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 728 262 kr | 3 708 841 kr | 3 981 717 kr | 5 495 635 kr | 6 712 757 kr |
Företrädare
- Ove E (ordförande)
- Krister E
- Bobbo E
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har B.E. Finisolering Aktiebolag för organisationsnummer?
B.E. Finisolering Aktiebolag har organisationsnummer 556562-0860 (5565620860).
Var ligger B.E. Finisolering Aktiebolag?
B.E. Finisolering Aktiebolag har sin registrerade adress Tallåsvägen 17, 16343 Spånga.
Vilken bransch är B.E. Finisolering Aktiebolag verksamt i?
B.E. Finisolering Aktiebolag är registrerat i branschen andra bygginstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter B.E. Finisolering Aktiebolag?
B.E. Finisolering Aktiebolag hade en nettoomsättning på 8 576 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har B.E. Finisolering Aktiebolag?
B.E. Finisolering Aktiebolag hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår B.E. Finisolering Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i B.E. Finisolering Aktiebolag föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-11-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.