Paradox Security AB
Paradox Security AB har organisationsnummer 556562-2494 (5565622494)
Aktiebolag • Org.nr: 556562-2494
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningKungens Kurva
Om företaget
Paradox Security AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungens Kurva. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning. På Google Maps är verksamheten listad som corporate office. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,0 av 5 från 5 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 6 137 000 kr räkenskapsåret 2025 (8 512 473 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Paradox Security AB 6 137 000 kr och redovisade ett resultat på -18 279 kr. Rörelsemarginalen var -6,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 48,1 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 148,3 procent, under branschens median (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,0 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,8 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 48,1 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 148,3 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,0 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -27,9 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 227 000 kr | 2 103 000 kr | 934 000 kr till 3 962 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 399 000 kr | 557 000 kr | 273 000 kr till 767 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 270 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 42 av 148 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Stockholm.
- Plats 5 997 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 474 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 30 657 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,6 procent | -6,0 procent |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | -5,8 procent |
| Soliditet | 50,8 procent | 48,1 procent |
| Kassalikviditet | 100,5 procent | 148,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 procent | -1,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -27,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 702 000 kr | 1 227 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 427 000 kr | 399 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Månskärsvägen 10B 5tr.14175 Kungens Kurva
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara köp och försäljning av larmsystem, kamerasystem, passersystem och därmed likartade produkter samt idka därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva konsultverksamhet inom bolagets verksamhetsområde.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 512 473 kr | 6 137 027 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 58 142 kr | 179 703 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 914 783 kr | 2 929 417 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 810 913 kr | 1 726 157 kr |
| Personalkostnader | 2 133 275 kr | 1 992 647 kr |
| Avskrivningar | 56 883 kr | 35 788 kr |
| Rörelseresultat | 648 065 kr | -367 279 kr |
| Ränteintäkter | 53 978 kr | 12 428 kr |
| Räntekostnader | 3 170 kr | 42 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 698 873 kr | -354 893 kr |
| Bokslutsdispositioner | -670 000 kr | 340 000 kr |
| Skatt | 2 173 kr | 3 386 kr |
| Årets resultat | 26 700 kr | -18 279 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 154 031 kr | 144 205 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 434 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 423 037 kr | 3 595 052 kr |
| Varulager | 1 653 004 kr | 1 457 803 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 770 033 kr | 2 137 249 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | - |
| Summa tillgångar | 3 577 068 kr | 3 739 257 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 816 050 kr | 1 797 771 kr |
| Aktiekapital | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 259 350 kr | 1 254 939 kr |
| Årets resultat | 26 700 kr | -18 279 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 761 018 kr | 1 441 486 kr |
| Leverantörsskulder | 338 528 kr | 647 983 kr |
| Skatteskulder | 1 947 kr | 5 340 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 219 778 kr | 197 641 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 577 068 kr | 3 739 257 kr |
Ur årsredovisningen
Efter räkenskapsårets utgång avgick bolagets VD och endast styrelsen anges som avgivare av
Företrädare
- Jimmy E
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Paradox Security AB för organisationsnummer?
Paradox Security AB har organisationsnummer 556562-2494 (5565622494).
Var ligger Paradox Security AB?
Paradox Security AB har sin registrerade adress Månskärsvägen 10B 5tr., 14175 Kungens Kurva.
Vilken bransch är Paradox Security AB verksamt i?
Paradox Security AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Paradox Security AB?
Paradox Security AB hade en nettoomsättning på 6 137 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Paradox Security AB?
Paradox Security AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Paradox Security AB (Företagsnamn)
- PTR Specialisten (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tandvård samt försäljning av tandvårdsprodukter. - Security Brands Sweden (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av kamerasystem, passersystem och larmsystem.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-11-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.