Procedural Labs AB
Procedural Labs AB har organisationsnummer 556562-7287 (5565627287)
Aktiebolag • Org.nr: 556562-7287
Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkningVellinge
Om företaget
Procedural Labs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vellinge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 28 års verksamhet sedan 1998. Huvudverksamheten klassificeras som handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64993). Sidoverksamheter inkluderar datakonsultverksamhet och annan sportverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Procedural Labs AB 0 kr och redovisade ett resultat på 3 124 427 kr. Soliditeten var 51,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 91,9 procent). Kassalikviditeten var 37653,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 555,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,3 procent | 91,9 procent | 61,6 procent till 99,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 37653,0 procent | 555,1 procent | 124,7 procent till 3834,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,3 procent | 1,4 procent | -3,9 procent till 32,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 139 av 337 aktiebolag inom handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning.
- Plats 5 av 7 aktiebolag inom handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning med säte i Vellinge.
- Plats 1 410 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,5 procent | 21,8 procent | 51,3 procent |
| Kassalikviditet | 25927,6 procent | 51585,0 procent | 37653,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,8 procent | 56,3 procent | 30,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mobilgatan 823539 Vellinge
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Mobilgatan 8 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom försäljning, utbildning samt managementområdet. Bolaget ska även genomföra evenemang inom motorsportområdet samt reklamverksamhet tillika verka som instruktör samt anordna utbildningar inom motorsport. Bolaget ska även bedriva handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed tillhörande verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -1 kr | -1 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 43 413 kr | 35 306 kr | 41 551 kr |
| Rörelseresultat | -43 414 kr | -35 307 kr | -41 551 kr |
| Ränteintäkter | 115 642 kr | 83 653 kr | 830 kr |
| Räntekostnader | 82 kr | 0 kr | 24 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 812 433 kr | 4 038 708 kr | 3 124 427 kr |
| Årets resultat | 2 812 433 kr | 4 038 708 kr | 3 124 427 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 14 515 538 kr | 12 324 606 kr | 6 147 805 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 515 538 kr | 12 324 606 kr | 6 147 805 kr |
| Omsättningstillgångar | 18 411 104 kr | 20 609 718 kr | 13 927 971 kr |
| Varulager | 15 959 kr | 15 959 kr | 15 959 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 735 kr | 8 563 kr | 3 486 kr |
| Kassa och bank | 52 413 kr | 1 809 525 kr | 17 577 kr |
| Summa tillgångar | 32 926 642 kr | 32 934 324 kr | 20 075 776 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 3 133 182 kr | 7 171 890 kr | 10 296 316 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 200 749 kr | 3 013 182 kr | 7 051 889 kr |
| Årets resultat | 2 812 433 kr | 4 038 708 kr | 3 124 427 kr |
| Kortfristiga skulder | 70 948 kr | 39 922 kr | 36 948 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 949 kr | 21 949 kr | 21 949 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 32 926 642 kr | 32 934 324 kr | 20 075 776 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lund bedriver investeringar i andra företag samt fast och lös egendom.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 46 000 000 kr (46 000 000 kr).
Företrädare
- Thor Stefan L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Procedural Labs AB för organisationsnummer?
Procedural Labs AB har organisationsnummer 556562-7287 (5565627287).
Var ligger Procedural Labs AB?
Procedural Labs AB har sin registrerade adress Mobilgatan 8, 23539 Vellinge.
Vilken bransch är Procedural Labs AB verksamt i?
Procedural Labs AB är registrerat i branschen handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Procedural Labs AB?
Procedural Labs AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1998-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.