Bjorlin.art AB
Bjorlin.art AB har organisationsnummer 556566-0544 (5565660544)
Aktiebolag • Org.nr: 556566-0544
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstSolna
Om företaget
Bjorlin.art AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 91 procent till 63 241 kr räkenskapsåret 2025 (690 976 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bjorlin.art AB 63 241 kr och redovisade ett resultat på -100 472 kr. Soliditeten var 66,3 procent, över branschens median (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 259,5 procent, över branschens median (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,3 procent | 58,7 procent | 34,5 procent till 78,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 259,5 procent | 247,1 procent | 131,5 procent till 483,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -47,6 procent | 15,4 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -90,8 procent | -1,8 procent | -27,2 procent till 26,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 63 000 kr | 995 000 kr | 513 000 kr till 1 708 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 8 000 kr | 497 000 kr | 218 000 kr till 704 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 078 av 1 297 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 411 av 477 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 48 018 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 85 415 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 256 351 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,2 procent | 1,6 procent | 3,9 procent | 16,3 procent | - |
| Vinstmarginal | -10,4 procent | 1,6 procent | 4,0 procent | 16,9 procent | - |
| Soliditet | 65,9 procent | 65,7 procent | 37,5 procent | 57,0 procent | 66,3 procent |
| Kassalikviditet | 293,2 procent | 291,8 procent | 147,7 procent | 215,5 procent | 259,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -16,1 procent | 2,9 procent | 11,7 procent | 37,5 procent | -47,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 67,9 procent | 24,0 procent | 81,0 procent | 20,1 procent | -90,8 procent |
| Omsättning per anställd | 256 000 kr | 318 000 kr | 575 000 kr | 691 000 kr | 63 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 192 000 kr | 180 000 kr | 408 000 kr | 388 000 kr | 8 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lostigen 40, 2 TR17075 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva produktion av av evenemang, musikevenemang och kulturevenemang samt verksamhet inom språk, media, musik, utbildning samt kultur och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 199 kr | 152 638 kr | 256 308 kr | 317 855 kr | 575 459 kr | 690 976 kr | 63 241 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 110 kr | 0 kr | - | 43 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 8 304 kr | 53 346 kr | 40 277 kr | 33 776 kr | 29 680 kr | 26 104 kr |
| Övriga externa kostnader | 85 243 kr | 62 409 kr | 37 046 kr | 92 689 kr | 110 984 kr | 160 458 kr | 136 613 kr |
| Personalkostnader | 155 735 kr | 46 178 kr | 192 059 kr | 179 709 kr | 408 177 kr | 388 365 kr | 7 946 kr |
| Rörelseresultat | -209 779 kr | 35 857 kr | -26 143 kr | 5 180 kr | 22 565 kr | 112 473 kr | -107 422 kr |
| Ränteintäkter | 61 kr | 0 kr | - | -139 kr | 180 kr | 4 553 kr | 7 062 kr |
| Räntekostnader | 217 kr | 0 kr | 637 kr | 0 kr | 12 kr | 187 kr | 112 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -209 935 kr | 35 857 kr | -26 780 kr | 5 041 kr | 22 733 kr | 116 839 kr | -100 472 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -209 935 kr | 35 857 kr | -26 780 kr | 5 041 kr | 22 733 kr | 116 839 kr | -100 472 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 247 798 kr | 254 763 kr | 253 189 kr | 261 463 kr | 519 190 kr | 546 723 kr | 318 374 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 39 694 kr | 39 694 kr | 39 694 kr |
| Kortfristiga fordringar | 54 969 kr | 68 750 kr | 11 166 kr | 37 411 kr | 144 078 kr | 16 kr | 58 195 kr |
| Kassa och bank | 192 829 kr | 186 013 kr | 242 023 kr | 224 052 kr | 335 418 kr | 507 013 kr | 220 485 kr |
| Summa tillgångar | 247 798 kr | 254 763 kr | 253 189 kr | 261 463 kr | 519 190 kr | 546 723 kr | 318 374 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 157 751 kr | 193 609 kr | 166 829 kr | 171 870 kr | 194 604 kr | 311 443 kr | 210 971 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 267 686 kr | 57 752 kr | 93 609 kr | 66 829 kr | 71 871 kr | 94 604 kr | 211 443 kr |
| Årets resultat | -209 935 kr | 35 857 kr | -26 780 kr | 5 041 kr | 22 733 kr | 116 839 kr | -100 472 kr |
| Kortfristiga skulder | 90 047 kr | 61 154 kr | 86 360 kr | 89 593 kr | 324 586 kr | 235 280 kr | 107 403 kr |
| Leverantörsskulder | 31 253 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 794 kr | 61 154 kr | 83 080 kr | 67 433 kr | 194 526 kr | 103 267 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 247 798 kr | 254 763 kr | 253 189 kr | 261 463 kr | 519 190 kr | 546 723 kr | 318 374 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver verksamhet med produktion av evenemang, musik, konsultverksamhet, PR, agentur och artistrepresentation.
Företrädare
- Henrik B (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bjorlin.art AB för organisationsnummer?
Bjorlin.art AB har organisationsnummer 556566-0544 (5565660544).
Var ligger Bjorlin.art AB?
Bjorlin.art AB har sin registrerade adress Lostigen 40, 2 TR, 17075 Solna.
Vilken bransch är Bjorlin.art AB verksamt i?
Bjorlin.art AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bjorlin.art AB?
Bjorlin.art AB hade en nettoomsättning på 63 241 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bjorlin.art AB?
Bjorlin.art AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.