U Karlsson Bygg AB
U Karlsson Bygg AB har organisationsnummer 556566-4934 (5565664934)
Aktiebolag • Org.nr: 556566-4934
Om företaget
U Karlsson Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alunda. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (40 563 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte U Karlsson Bygg AB 0 kr och redovisade ett resultat på -26 088 kr. Soliditeten var 41,0 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 271,6 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,0 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 271,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -16,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 125 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 38 av 40 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Östhammar.
- Plats 448 av 499 aktiebolag med säte i Östhammar.
- Plats 9 748 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,6 procent | 49,7 procent | -63,0 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -56,6 procent | 206,3 procent | -67,6 procent | - | - |
| Soliditet | 33,2 procent | 41,6 procent | 64,4 procent | 81,4 procent | 41,0 procent |
| Kassalikviditet | 4550,2 procent | 4193,0 procent | 3686,4 procent | 514,1 procent | 271,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -8,2 procent | 26,8 procent | 17,6 procent | 79,3 procent | -16,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,1 procent | 22,1 procent | -12,4 procent | -68,7 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallvägen 10C74730 Alunda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vallvägen 10C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 947 kr | 121 003 kr | 147 758 kr | 129 478 kr | 40 563 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 122 573 kr | 16 285 kr | 700 421 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 832 kr | 83 255 kr | 104 140 kr | 134 660 kr | 159 155 kr | 13 636 kr |
| Avskrivningar | 100 028 kr | 95 374 kr | 92 732 kr | 92 732 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -96 913 kr | -57 626 kr | 73 459 kr | -81 629 kr | 581 829 kr | -13 636 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 56 kr | 1 647 kr | 182 kr |
| Räntekostnader | 9 149 kr | 10 869 kr | 8 596 kr | 5 945 kr | 87 kr | 12 634 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -106 062 kr | -68 495 kr | 304 863 kr | -87 518 kr | 583 389 kr | -26 088 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 330 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | - | - | 120 130 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -106 062 kr | -68 495 kr | 304 863 kr | 242 482 kr | 463 259 kr | -26 088 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 914 253 kr | 1 818 879 kr | 1 726 147 kr | 1 633 415 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 864 253 kr | 1 768 879 kr | 1 676 147 kr | 1 583 415 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 881 789 kr | 693 365 kr | 1 008 195 kr | 509 791 kr | 667 471 kr | 334 835 kr |
| Kortfristiga fordringar | 816 837 kr | 596 267 kr | 807 710 kr | 305 157 kr | 666 204 kr | 329 734 kr |
| Kassa och bank | 64 952 kr | 97 098 kr | 200 485 kr | 204 634 kr | 1 267 kr | 5 101 kr |
| Summa tillgångar | 2 796 042 kr | 2 512 244 kr | 2 734 342 kr | 2 143 206 kr | 717 471 kr | 384 835 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 901 914 kr | 833 420 kr | 1 138 282 kr | 1 380 765 kr | 584 023 kr | 157 936 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 887 976 kr | 781 915 kr | 713 419 kr | 1 018 283 kr | 764 kr | 64 024 kr |
| Årets resultat | -106 062 kr | -68 495 kr | 304 863 kr | 242 482 kr | 463 259 kr | -26 088 kr |
| Kortfristiga skulder | 25 950 kr | 15 238 kr | 24 045 kr | 13 829 kr | 129 836 kr | 123 287 kr |
| Leverantörsskulder | 870 kr | 3 298 kr | 2 045 kr | 239 kr | 892 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 576 kr | 0 kr | 0 kr | - | 113 444 kr | 98 972 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 504 kr | -60 kr | 0 kr | 1 590 kr | 0 kr | 973 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 796 042 kr | 2 512 244 kr | 2 734 342 kr | 2 143 206 kr | 717 471 kr | 384 835 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver byggnadsrörelse samt äger och förvaltar fastigheter.
Bolaget bedriver ingen verksamhet och ska likvideras.
Företrädare
- Urban K (verkställande direktör)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har U Karlsson Bygg AB för organisationsnummer?
U Karlsson Bygg AB har organisationsnummer 556566-4934 (5565664934).
Var ligger U Karlsson Bygg AB?
U Karlsson Bygg AB har sin registrerade adress Vallvägen 10C, 74730 Alunda.
Vilken bransch är U Karlsson Bygg AB verksamt i?
U Karlsson Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter U Karlsson Bygg AB?
U Karlsson Bygg AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östhammar
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.