Rembene AB
Rembene AB har organisationsnummer 556571-4390 (5565714390)
Aktiebolag • Org.nr: 556571-4390
Om företaget
Rembene AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som övrig reklamverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73119). Sidoverksamheter inkluderar icke-specialiserad partihandel och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 178 procent till 3 473 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 248 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rembene AB 3 473 000 kr och redovisade ett resultat på 2 420 517 kr. Rörelsemarginalen var 2,3 procent, under branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 72,9 procent, över branschens median (median 61,4 procent). Kassalikviditeten var 2404,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 266,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | 9,9 procent | -3,4 procent till 27,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 69,7 procent | 9,8 procent | -2,0 procent till 30,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,9 procent | 61,4 procent | 34,7 procent till 82,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 2404,9 procent | 266,5 procent | 138,3 procent till 578,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 procent | 6,3 procent | -10,5 procent till 44,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 178,3 procent | -3,4 procent | -31,5 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 737 000 kr | 974 000 kr | 437 000 kr till 1 626 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 693 000 kr | 450 000 kr | 184 000 kr till 734 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 61 av 537 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet.
- Plats 21 av 192 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 9 528 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 15 714 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 50 795 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -63,4 procent | 2,3 procent |
| Vinstmarginal | -26,2 procent | 69,7 procent |
| Soliditet | 81,0 procent | 72,9 procent |
| Kassalikviditet | 4915,7 procent | 2404,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,9 procent | 2,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 178,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 737 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 693 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 2611910041 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av reklammaterial, konsultverksamhet inriktad på hotelnäring, hoteldrift, media och konferens, uthyrning av programvara samt värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva fastighetsförvaltning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 247 557 kr | 3 472 925 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 45 462 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 506 217 kr | 2 047 064 kr |
| Personalkostnader | 530 316 kr | 1 385 530 kr |
| Rörelseresultat | -791 016 kr | 79 971 kr |
| Ränteintäkter | 1 007 680 kr | 2 493 545 kr |
| Räntekostnader | 878 019 kr | 881 288 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -326 686 kr | 2 419 174 kr |
| Skatt | 529 397 kr | 11 801 kr |
| Årets resultat | -856 083 kr | 2 420 517 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 53 756 609 kr | 74 437 522 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 53 756 609 kr | 74 437 522 kr |
| Omsättningstillgångar | 64 873 345 kr | 60 689 063 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 960 436 kr | 13 992 103 kr |
| Kassa och bank | 3 854 672 kr | 9 477 391 kr |
| Summa tillgångar | 118 629 953 kr | 135 126 584 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 96 138 774 kr | 98 559 291 kr |
| Aktiekapital | 100 800 kr | 100 800 kr |
| Balanserat resultat | 96 884 057 kr | 96 027 974 kr |
| Årets resultat | -856 083 kr | 2 420 517 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 319 708 kr | 2 523 546 kr |
| Leverantörsskulder | 71 112 kr | 69 804 kr |
| Skatteskulder | 13 967 kr | 53 518 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 137 053 kr | 2 252 833 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 118 629 953 kr | 135 126 584 kr |
Företrädare
- Cecilia B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rembene AB för organisationsnummer?
Rembene AB har organisationsnummer 556571-4390 (5565714390).
Var ligger Rembene AB?
Rembene AB har sin registrerade adress Box 26119, 10041 Stockholm.
Vilken bransch är Rembene AB verksamt i?
Rembene AB är registrerat i branschen övrig reklamverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rembene AB?
Rembene AB hade en nettoomsättning på 3 473 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rembene AB?
Rembene AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-06-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.