Thyselius & Partner AB
Thyselius & Partner AB har organisationsnummer 556571-6007 (5565716007)
Aktiebolag • Org.nr: 556571-6007
Om företaget
Thyselius & Partner AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 8 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 825 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Thyselius & Partner AB 8 000 kr och redovisade ett resultat på -270 120 kr. Soliditeten var 99,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 5342,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 5342,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -99,6 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 26 986 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 7 461 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 52 318 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 92 855 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 277 445 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 55,4 procent | 46,6 procent | 68,7 procent | 66,9 procent | - |
| Vinstmarginal | 115,6 procent | 82,4 procent | 63,7 procent | 235,4 procent | - |
| Soliditet | 54,4 procent | 95,1 procent | 97,3 procent | 99,5 procent | 99,6 procent |
| Kassalikviditet | 4510,8 procent | 408,8 procent | 737,1 procent | 5483,9 procent | 5342,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 procent | 33,1 procent | 28,8 procent | 60,8 procent | -4,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 38,1 procent | 29,7 procent | -15,2 procent | -99,6 procent |
| Omsättning per anställd | 601 000 kr | 830 000 kr | 1 077 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 97 000 kr | 182 000 kr | 177 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlbergsvägen 22, lgh 1403c/o Thyselius
11327 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Därutöver bedriver bolaget verksamhet inom träning och hälsa.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 202 148 kr | 1 659 566 kr | 2 152 586 kr | 1 825 306 kr | 7 903 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 781 kr | 0 kr | - | 180 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 347 499 kr | 522 163 kr | 318 447 kr | 445 529 kr | 205 967 kr |
| Personalkostnader | 193 995 kr | 364 488 kr | 354 165 kr | 337 969 kr | 83 916 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 666 435 kr | 772 915 kr | 1 479 974 kr | 1 221 808 kr | -281 980 kr |
| Ränteintäkter | 25 545 kr | 0 kr | -3 345 kr | 9 042 kr | 14 104 kr |
| Räntekostnader | 1 919 kr | 3 329 kr | 1 803 kr | 1 550 kr | 2 200 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 390 378 kr | 1 367 586 kr | 1 371 296 kr | 4 296 367 kr | -270 120 kr |
| Bokslutsdispositioner | -969 910 kr | 0 kr | -25 000 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 420 468 kr | 1 367 586 kr | 1 346 296 kr | 4 296 367 kr | -270 120 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 690 220 kr | 3 589 759 kr | 3 836 240 kr | 5 140 640 kr | 4 443 640 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 690 220 kr | 3 589 759 kr | 3 836 240 kr | 5 140 640 kr | 4 443 640 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 725 575 kr | 749 080 kr | 966 818 kr | 1 965 439 kr | 1 382 354 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 323 084 kr | 302 798 kr | 184 311 kr | 802 141 kr | 1 010 294 kr |
| Kassa och bank | 402 491 kr | 446 282 kr | 782 507 kr | 1 163 298 kr | 372 060 kr |
| Summa tillgångar | 3 415 795 kr | 4 338 839 kr | 4 803 058 kr | 7 106 079 kr | 5 825 994 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 857 106 kr | 4 127 576 kr | 4 673 872 kr | 7 070 239 kr | 5 800 118 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 386 638 kr | 2 709 990 kr | 3 277 576 kr | 2 723 872 kr | 6 020 238 kr |
| Årets resultat | 420 468 kr | 1 367 586 kr | 1 346 296 kr | 4 296 367 kr | -270 120 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 254 kr | 183 238 kr | 131 161 kr | 35 840 kr | 25 876 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 253 kr | 137 238 kr | 106 161 kr | 10 840 kr | 876 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 415 795 kr | 4 338 839 kr | 4 803 058 kr | 7 106 079 kr | 5 825 994 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholms kommun. Företaget bedriver konsultverksamhet inom management och teknisk utveckling, äger och förvaltar aktier i dotterbolag, samt tillhandahåller vissa tjänster till dotterbolagen. Verksamheten är för närvarande inriktad på kommande projekt. Företaget ägs till 100% av Rune Thyselius.
Företrädare
- Rune T (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Thyselius & Partner AB för organisationsnummer?
Thyselius & Partner AB har organisationsnummer 556571-6007 (5565716007).
Var ligger Thyselius & Partner AB?
Thyselius & Partner AB har sin registrerade adress Karlbergsvägen 22, lgh 1403, 11327 Stockholm.
Vilken bransch är Thyselius & Partner AB verksamt i?
Thyselius & Partner AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Thyselius & Partner AB?
Thyselius & Partner AB hade en nettoomsättning på 8 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-06-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.