
Kapellservice i Lidköping AB
Kapellservice i Lidköping AB har organisationsnummer 556572-0967 (5565720967)
Aktiebolag • Org.nr: 556572-0967
Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilierVinninga
Om företaget
Kapellservice i Lidköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vinninga. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 13960). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler. På Google Maps är verksamheten listad som manufacturer. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 26 procent till 37 090 000 kr räkenskapsåret 2026 (49 904 000 kr föregående år).
Omsättningsminskningen beror till största del av minskad aktiehandel, avser åren 2022/23 och 2023/24.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Kapellservice i Lidköping AB 37 090 000 kr och redovisade ett resultat på 601 289 kr. Rörelsemarginalen var 2,2 procent, under branschens median (median 2,2 procent). Soliditeten var 18,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 29,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 217,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 2,2 procent | -1,1 procent till 16,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 18,5 procent | 52,6 procent | 35,2 procent till 85,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 29,6 procent | 217,2 procent | 113,3 procent till 403,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 70,0 procent | 3,5 procent | -1,8 procent till 45,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 7 418 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 483 000 kr | - | - | - |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 av 121 aktiebolag inom tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier.
- Plats 30 av 1 183 aktiebolag med säte i Lidköping.
- Plats 907 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 4 949 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,3 procent | -0,7 procent | 2,2 procent |
| Vinstmarginal | -4,8 procent | -1,3 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 3,7 procent | 7,8 procent | 18,5 procent |
| Kassalikviditet | 18,4 procent | 22,9 procent | 29,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -522,9 procent | -104,5 procent | 70,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -24,1 procent | - |
| Omsättning per anställd | 10 962 000 kr | 9 981 000 kr | 7 418 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 430 000 kr | 433 000 kr | 483 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klovet Filsbäck53191 Vinninga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga industrifastighet för uthyrning, tillverkning och försäljning av kapell och presenningar samt reklamtryck och inredning i lastbilar. Bedriva handel med värdepapper och liknande finansiella instrument ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 65 773 801 kr | 49 903 737 kr | 37 089 914 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 618 757 kr | 561 312 kr | 563 678 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 158 774 kr | 2 206 153 kr | 1 654 087 kr |
| Övriga externa kostnader | 685 723 kr | 737 280 kr | 864 818 kr |
| Personalkostnader | 2 581 106 kr | 2 165 583 kr | 2 414 023 kr |
| Avskrivningar | 746 808 kr | 782 733 kr | 434 748 kr |
| Rörelseresultat | -2 801 999 kr | -326 634 kr | 797 824 kr |
| Ränteintäkter | 19 909 kr | 17 875 kr | 3 805 kr |
| Räntekostnader | 346 157 kr | 349 181 kr | 200 340 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 128 247 kr | -657 940 kr | 601 289 kr |
| Bokslutsdispositioner | 841 109 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -2 287 138 kr | -657 940 kr | 601 289 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 213 254 kr | 3 319 134 kr | 1 879 785 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 213 254 kr | 3 319 134 kr | 1 879 785 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 454 221 kr | 4 740 135 kr | 2 767 735 kr |
| Varulager | 7 540 470 kr | 3 915 453 kr | 2 123 779 kr |
| Kortfristiga fordringar | 913 445 kr | 824 376 kr | 643 650 kr |
| Kassa och bank | 306 kr | 306 kr | 306 kr |
| Summa tillgångar | 11 667 475 kr | 8 059 269 kr | 4 647 520 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 437 406 kr | 629 466 kr | 859 511 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 604 544 kr | 1 167 406 kr | 138 222 kr |
| Årets resultat | -2 287 138 kr | -657 940 kr | 601 289 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 971 597 kr | 3 593 682 kr | 2 172 498 kr |
| Leverantörsskulder | 244 952 kr | 87 958 kr | 236 518 kr |
| Skatteskulder | 275 171 kr | 34 192 kr | 14 064 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 598 281 kr | 2 742 317 kr | 1 303 304 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 667 475 kr | 8 059 269 kr | 4 647 520 kr |
Företrädare
- Lars J
Undertecknad i Lidköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kapellservice i Lidköping AB för organisationsnummer?
Kapellservice i Lidköping AB har organisationsnummer 556572-0967 (5565720967).
Var ligger Kapellservice i Lidköping AB?
Kapellservice i Lidköping AB har sin registrerade adress Klovet Filsbäck, 53191 Vinninga.
Vilken bransch är Kapellservice i Lidköping AB verksamt i?
Kapellservice i Lidköping AB är registrerat i branschen tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kapellservice i Lidköping AB?
Kapellservice i Lidköping AB hade en nettoomsättning på 37 090 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kapellservice i Lidköping AB?
Kapellservice i Lidköping AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidköping
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-06-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.